Olen tässsä miettinyt, että kun tämä synnytys tässä lähenee, niin jos pitää sikiön kalvot puhkaista, vaikuttaako se jotenkin siihen pahkan syntymiseen myös, vai tuleeko se pahka vauvan päähän vai imukuppisynnytyksissä?! Rv40 1
Sikiökalvojen puhkaisusta
onnellinen81
3491
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
se pahka tulee lapselle imukuppi synnytyksessä eikä aina silloinkaan.mun ekaa autettiin imukupilla mutta niin vähän että ei tullut mitään jälkeä.Kalvot taas menee kai yleensa itsestään ja sitten onkin synnytys jo lahella.Eli kannattaa lahtea sairaalaan jos ei jo ole siella.MUlla on takana 2 nopeaa synnytysta joissa molemmissa kalvot puhkaistiin (eivat siis puhjenneet itsestaan) ja molemmat lapset kalvojen puhk.jelkeen puolentunnin sisalla maailmassa.JOs olisi siis kalvot puhjenneet esim kotona, sinne olisivat myös syntyneet...MUtta siis pahkalla, jos nyt puhut siita mista ma luulen, ei ole kalvojen puhkaisun kanssa mitaan tekemista ja se puhkaisu ei muuten tunnu ollenkaan.
Mun lapsilta on myös puhkastu kalvot ja sen jälkeen tulivat alta aika yksikön maailmaa. Kumpikaan lapsista ei ole pahkapäitä. =D
voi tulla ihan normaalissaki synnytyksessä, riippuu lantion koosta suhteessa vauvan pään kokoon. siis varsinkin jos synn. on pitkänlainen ja pää ehtii painaa kovasti kohdunsuuta. Laskee kylla parissa päivässä, ei mitenkään vaarallinen, vähän vaan turvotusta.