Eli tarjottiin kohtuuhintainen kuutonen vm. 2005. Vieläkö se on sitä ruostuvaa vuosikertaa, tai mikä vuosimalli olisi turvallinen ruosteen suhteen?
Vastaukset 11
- RMB54
Mazda 6 GG-mallit, joita valmistettiin 2002 - 2008 ovat ruosteherkkiä. Laatu vähän parani loppua kohti.
2009 tuli seuraava sukupolvi GH, jotka ovat vähempi ruostuvia. - Lohjanautotalo
Kiitos, se oli sitten se kauppa. 2009 on vielä kallis.
- eeriiik
2008 tuli GH malli. Ei ruostetta.
- RMB54
Olet oikeassa, mutta GG-mallia valmistettiin pitkälle 2008.
- kellokalle
Ei ole loppunu.
300 e max tuosta, - sitä.samaa
Katsastustilastosta 2016:
Mazda 6 vm-2005
Hylkäysprosentti 24,3%
Hylkäyksen syyt:
- Käyttöjarrun dynamometritesti
- Alustan kotelot ja pohjalevy
- Käyttöjarru - Lohjanautotalo
Melkoinen prosentti. Taitaa tuo kolmonen olla parempi. Kattelin että joku 2007 ja ajettu alle 180.000 sais jotain 4000€.
- 234423
Ekan sukupolven kutosissa taisi faceliftin yhteydessä tulla pieniä parannuksia -06 lähtien. Kaikista eniten kuitenkin vaikuttaa miten autoa pidetty, erityisesti onko tehty erillistä suojausta ammattiliikkeessä. Oma -03 kutonen on parikin kertaa suojattu liikkeessä eikä vieläkään ruosteongelmia.
Mk2 kutonen ruostuu kyllä sekin, ainakin ruostekorjaamossa sanoivat että niitä on jo saanut pyöränkaarista ainakin hitsailla. Uusimmasta kutosesta en tiedä mutta jos mazdan ostaa niin kyllähän ruostesuojattu on aina varmempi vaihtoehto.- tästä.lähdettävä
Ei ruostuvia malleja kannata ostaa, niistä ei saa ikinä hyvää autoa tekemälläkään. Hyväkorista edullista kannattaa jopa laitella, jos itsellä pysyy vielä työkalut kädessä.
- 346645
tästä.lähdettävä kirjoitti:
Ei ruostuvia malleja kannata ostaa, niistä ei saa ikinä hyvää autoa tekemälläkään. Hyväkorista edullista kannattaa jopa laitella, jos itsellä pysyy vielä työkalut kädessä.
Ruostumisen voi helposti ehkäistä suojauttamalla uudehkona, esim VWn/Skodan hajoavia koneita ja laatikkoja on vähän vaikeampi "suojata" kestäväksi. Siksi ostan mielummin Mazdan kuin vaikka VWn vaikka VWssä olisi kuinka hyvä tehdassuojaus.
- ryre4444
Teknikens värld tehdassuojaus-arviossa mk3 mazda 6 (vm 2016) sai 3/5 tähteä, esim nykyinen Avensis (vm 2016) sai vain 2/5 tähteä. Siitä voisi päätellä että mazdassa nykyään parempi tehdassuojaus kuin toyotassa.
Kannattaa nuo molemmat silti lisäsuojata jos meinaa tiesuolassa ajaa, kummatkaan ei lähelläkään mitään 5/5 tason tehdassuojausta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Haluatko että unohdan sinut kokonaan
Siihen suuntaan ollaan menossa, nyt jo. Ja ehkä parempi näin, niin ei kulu energiaa hukkaan mahdottomuuteen. Ja vaikka j761059- 42774
Pisa-tulokset.....
Tuoreen tutkimuksen mukaan suomalaisten osaaminen on edelleen OECD-maiden keskitasoa parempaa. Kantaväestön oppilaiden218644Meinasi nainen mennä pasmat sekaisin
Rupesin vapisemaan, kun huomasin sinut. Mutta sain sentään juuri ja juuri koottua itseni, etten ihan häpäissyt itseäni.34482- 23468
Uskaltaisitko ihana nuorempi nainen lähettää
WhatsApp -viestiä, jos sulla on mun numero. Olisin ihan haltioitunut... Tykkään ja kaipaan ❤️❤️70425- 36413
Ihan pikku vinkki
Kannattaa tallentaa kaikki mitä sen naisen kanssa puhuu ettei tule hankaluuksia myöhemmin52399Haapaveden upea kurvikuningatar
No nyt on kyllä mahtava uutinen että Haapaveden rohkea ja toimelias nainen ja yrittäjä on päässyt finaaliin kurvikuninga43394- 18393