Pankkitili tyhjennetty

Haluisin kysyä,onko kellään kokemusta täällä tutkiiko poliisi loppuun asti, automaattikuvat jne, jos pankkikortti on varastettu, ja tililtä nostettu varkaan toimesta 700 €?
51277
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Miten varastettu. Jos et ole tehnyt rikosilmoitusta varkaudesta ei tutki ollenkaan. Pankki korvaa osan jos katsoo ettet ollut huolimaton eli mistä kortti varastettiin. Jos tunnet varkaan niin on sanottava poliisille se eikä poliisi tutki näin pikku juttuja ja kyllä vaikka tuttu olisi korttisi kähveltänyt kaikki tietää kamerat automaateilla ja ei näytä naamaansa.
Jos taas tekijä niin jos kaverilta pöllit niin voi tulla turpaan /rikosilmoitus ja sinut tunnistetaan kamerasta jos pösilö et ole muistanut naamaasi peittää. Kuvaa näytetään tietenkin varkauden uhrille jos tunnistettavissa tai erikoiset vaatteet tunteeko se tyyppiä.

Äänestä

Tutkii. Tuossa on tapahtunut varkaus ja maksuvälinepetos.

Äänestä

On tehty rikosilmoitus. Varas urkkinut kaupan jonossa kortin pinkoodin, jonka jälkeen vienyt kukkaron. Tiliotteen mukaan hetken päästä käynyt tyhjentämässä tilin. Mahtaakohan vaan poliisilla olla aikaa selvittää näitä automaatin valvontakameraan saakka. Rahoja en takaisin saa, mutta ymmärrettävästi olisi kiva, jos asia selvitettäisiin, että kenen naama siellä näkyy. Siksi kyselen, jos ois vastaavia kokemuksia jollain, että jääkö nämä arkistoon vai onko poliisi tutkinut valvontatallenteet.

Äänestä

" ja kyllä vaikka tuttu olisi korttisi kähveltänyt kaikki tietää kamerat automaateilla ja ei näytä naamaansa.
Jos taas tekijä niin jos kaverilta pöllit niin voi tulla turpaan /rikosilmoitus ja sinut tunnistetaan kamerasta jos pösilö et ole muistanut naamaasi peittää. "


entäs sitten kun kaveri on varautunut ja astalo valmiina?

Äänestä

On kokemusta, on tutkinut. Itse asiassa kuvien hankkiminen ei ole poliisille hirveän iso homma, ottavat yhteyttä Automatiaan ja pyytävät kuvat. Sen jälkeen, jos on poliisille tuttu kaveri, niin joku tutkinnan tyyppi voi hyvinkin kuvista tunnistaa. Muuten joutunevat katselemaan naamoja tuntomerkkirekisteristä, että mikä olisi ikä jne, keneen mätsäisi. Mutta tuskin on ollut ekaa kertaa astialla....

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Pankkitilityhjennetty kirjoitti:

Haluisin kysyä,onko kellään kokemusta täällä tutkiiko poliisi loppuun asti, automaattikuvat jne, jos pankkikortti on varastettu, ja tililtä nostettu varkaan toimesta 700 €?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu