hyi miten rumaa ja ankeaa, ihan kuin Paltamossa. Säälittävä pikkuinen rähjäinen raitti ! Kuka tollo haluaa asua Puolankalla tai Paltamossa?
Kälynen taajama
eikoskaanenää
81107
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Ainakaan sinun koska et osaa edes paikkakunnan nimeä taivuttaa. -.- Puolangalla
No jaa...Paltamossa yksi hyvä puoli...Lappiin ajettaessa kohti Rovaniemeä...näet miten onneton kyläraitti Baltimoressa on...tyhjiä kaupparakennuksia...purettuja rivareita.Mutta on Paltamossa hyviä puolia...naiselta saa rakkautta helpommin
Paltamossa on tilaa asua ja elää ja olla. Paltamossa on kivoja ihmisiä, joiden kanssa on kiva jutella parantaa maailmaa... Ja kunhan Paltamoon tulee lähivuosina (toivottavasti) KaiCell Fibers´in sellutehdas, niin sitten taas on paljon uusia työpaikkoja ja työntekijöitä ja veronmaksajia. Tosin monet heistä tulevat asumaan Kajaanissa ja käymään sieltä pitäen Paltamossa töissä, mutta riittänee sentään uusia tehtaalaisia Paltamoonkin. Kylälle tulee elämää ja vilskettä, tyhjät liikehuoneistot tulevat käyttöön, asuntoja rakennetaan, kylän elämä vilkastuu, asuntojen hinnat nousevat, koko kylän ilme nuortuu jne. jne. Tätähän Paltamossa, tuossa tulevaisuuden pitäjässä, odotetaan, ja odotetaan innolla, kuten hepo hellettä kesää.
Puolangalle tulee uusi biojalostamo, Paskaa ajetaan lehmätiloilta eestaas ja siitä tehdään biokaasua, jonka voimalla ajetaan kylänraittia taas eestaas. Auon pakoputkesta pöllähtää lehmän pieru. Tulee niin maalainen olo. Mikä lienee paskan hinta ja paljonko kunta saa avustuksi, siinäpä kunnanhallituksen puheenjohtajalle on oiva paikka näyttää taitonsa maakuntavaaleissa. Ja voi sillä päästä eduskutaanki, jos Uusitalo ei kamppaa. On siinä turistilla ihmettelemistä kun Paltamossa haisee sellunpaska ja Puolangalla biopaska.
Puolangan kunnan tunnuslauluksi sopisi biojalostamon valmistumisen jälkeen Matti Servon laulu "Maailman sinisin taivas, maailman puhtaimmat veet". Ainut kunta jossa lietelanta ei valu vesistöihin (tonkopuroihin) vaan otettaisiin hyötykäyttöön. On siinä turisteilla ihmettelemistä.
Sepeteus puhuu asiaa!!!
Toivotavasti , se sellutehas , aletaan aikonaan rakentaa.. siis HETI nyt..
Maailmalta on tulossa huonot merkit... jenkit tullihommilla.. kiinanpojat velkautuneet..
Ei kai vain ..tää jahkailu koidu taas ..tuhoksi tällekin projektille..
TYÖTÄ... sitä me kaipaamme ja palkkapäiviä.. kaikille halukkaille ??
Puoskarointia...vetelää...johossa
Jos pitäis pitää jostakin kisa Kainuu voittais sen varmasti...
Venkoilun..oottelun... antaa ajan mennä... mitä se minulle kuuluu...jne
Mutta kun puun hinnasta on kyse.. siellä on muorit.. utelemassa naapurilta... paljonko sait tukkikuutiolta....entä kuitupuu.. pitäiskö myydä vai outtaa