Seuraava ilmoitus on kopioitu eläinsuojelujärjestö Piskis ry:n Facebook-sivuilta. Ilmoitus on alunperin peräisin Pakan tilan Facebook-sivuilta. Pakan tila vastaa löytöeläimistä Keiteleen ja Pielaveden alueella.
"Aloitamme alueella villikissojen loukuttamisen viikolla 40. Mikäli omistat ulkoilevan kissan, pidä se loukutusaikana sisätiloissa tai merkitse kissa yhteystiedoin varustetulla kaulapannalla. Loukkuihin menneet, merkitsemättömät kissat viedään Pakan tilalle ja käsitellään löytöeläiminä. Loukutuksen arvioidaan kestävän muutamia viikkoja.
Lisätietoja asiasta antavat alueen löytöeläintoimija ja valvontaeläinlääkäri.
Löytöeläimet
Anu Turunen/Pakan tila
P. 050-3267293
Valvontaeläinlääkäri
Heidi Brisk
P. 044-7499409
Huomio Keiteleen kissat!
kissojen.parhaaksi
1
228
Vastaukset
- turvaantalveksi
Kannattaa jakaa somessa tätä ilmoitusta ja kertoa muilla keinoin niille Keiteleen kissojen omistajille, jotka eivät käytä sosiaalista mediaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun684745KALAJOEN UIMAVALVONTA
https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar1773696- 1733256
Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?
Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?723124Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin
Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo502869- 251974
- 241901
- 301676
- 1741660
- 431375