Elikkä siis menin omissa ajatuksissani kaatamaan noin desin verran 2-tahti öljyä jäähdytysnestesäiliöön. 5 kilometriä kerkesin suunnilleen ajaa ennen kun huomasin, että väärään paikkaanhan ne öljyt sitte meni. Niin miten tuon järjestelmän putsaaminen sitten toimisi, kun ehdotettu on liikkeessä käyttämistä, mutta kuulemma ihan jollain jäähdyttimen puhdistusaineellaki saa ne öljyt pois sieltä? Asiallisia vastauksia kiitos! Kyseessä siis Gilera SMT 2008.
2-tahti öljyä jäähdytysnesteiden seassa
kolera
31359
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Onneksi meni noin päin: jäähdytysnestettä seosvoiteluun olisi ollut katastrofi.
Huuhdo syyläri ajamalla pelkällä vedellä täytettynä pari kertaa lämpimäksi ja vaihda sitten uuteen jäähdytysnesteseokseen. Tuskinpa tuolle sen kummempaa tarvitsee tehdä.
onko siis ihan sama pistänkö vettä vai puhdistusainetta, kun tota puhdistusainettakin on mulla?
Pane vaan sitä puhdistusainetta, jos sitä sinulla sitä on, mutta tyhjennä syyläri ensin nesteistä niin hyvin kuin mahdollista, sitten syylari taas täyteen puhdasta vettä ja puhdistusainetta ohjeen mukaan.
Kerran kannattaa ajaa kone lämpimäksi puhdistuksen jälkeen pelkällä vedellä ja vaihtaa vasta sitten lopullinen jäähdytysneste/vesiseos.