Käytän ulkoista kovalevyä (HDD), joka on läppärin USB3-portissa kiinni. Käyttötapani on muuttumassa siten, että pikkuhiljaa tuosta ulkoisesta levystä tulee se "varsinainen" käyttölevy. Niinpä olen alkanut kiinnittää huomiota sen käytön nopeuteen. Eli kysymys: Mikä on hitain kalikka tässä ketjussa: USB3-portti---ulkoinen kovalevy? Jos vaihdan tuon mekaanisen HDD:n SSD:ksi, tapahtuuko merkittävä muutos nopeudessa? Vai käykö niin, että USB3-liittymä hidastaa joka tapauksessa sen verran, että suuri osa SSD:n nopeudesta menee hukkaan?
Ulkoinen USB-levy, missä pullonkaula?
12
1250
Vastaukset
- teoriassa_niin
Teoriassa USB 3:n ei pitäisi olla pullonkaula ulkoisen kiintolevyn kanssa olipa sitten käytössä HDD tai SSD, koska USB 3:n maksimi teoreettinen nopeus on 640 MB/s.
Eli kuvatussa tapauksessa HDD:n vaihto SSD:hen saattaisi nopeuttaa tiedonsiirtoa.- adfadfa
Riippuu myös ohjaimesta, puolin ja toisin. Yleisesti ulkoiset SSD kovot on myös USB3.0:ssa selkeästi nopeampia kuin vastaavat HDD asemat.
Ja USB 3.1 (Type C) on sitten vieläkin nopeampi, näitäkin ulkoisia alkaa jo olemaan ja vanhaankin emoon saa päivitettyä USB3.1:n, jos niin haluaa. - adfadfa
adfadfa kirjoitti:
Riippuu myös ohjaimesta, puolin ja toisin. Yleisesti ulkoiset SSD kovot on myös USB3.0:ssa selkeästi nopeampia kuin vastaavat HDD asemat.
Ja USB 3.1 (Type C) on sitten vieläkin nopeampi, näitäkin ulkoisia alkaa jo olemaan ja vanhaankin emoon saa päivitettyä USB3.1:n, jos niin haluaa."vanhaankin emoon saa päivitettyä USB3.1:n, jos niin haluaa."
Ja läppäriin hankalampi juttu, ellei siitten uutta kannettavaa osta. ;)
- käytäytäntö
usb3 on pullonkaula
- 52.63
"---usb3 on pullonkaula ---"
Meinaatko noin? Mulla ainakin ulkoinen levyasema nukahtaa, herää hitaasti, alkaa pyöriä ja raksuttaa (=alkaa lukea) ja vasta sitten tuo hakemistonsa näkyviin Windowsin resurssien hallintaan (vai mikä sen file managerin nimi nyt onkaan). Eikös se ole levyn hitautta, ei usbin? - MorePower
Ei.
Se on sun omaa hitauttasi ottaa siitä virransäästöt pois päältä?
- ssdman
SSD on yleensä 10 kertaa nopeampi kuin HDD. Pitäisi teoriassa toimia täysillä jos usb 3.0 max. nopeus on 625MB/s.
Tiedostojärjestelmällä myös merkitystä. Jos fat niin se on hidas jos paljon tiedostoja samassa hakemistossa. Se käyttää listoja ja siitä hakeminen hidasta. Varsinkin tikut usein sietämättömän hitaita jos tiedostoja paljon.
- Heikoinlenkkiii
kovo kai se se hitain periaatteessa, mutta käytännössä usb.
Onko molemmat kolmosta ja ajaako koneesi sitä kolmosena. Onko muita USB laitteita? moni rauta ei kykene ajaan yhtäaikaa usb linjosta dataa. sitten prossun nopeus, väylänopeus vaikuttaa.
Koneesi muistin nopeus. winlaiteen USB ajurin tehokkuus, käyttääkö paljon prossutehoa?
eSata olis yleensä nopeempi. tai vekkolevy. näin prosessoriteoa ei juurikaan kulu vs USB.- awfasfasf
"eSata olis yleensä nopeempi. tai vekkolevy. näin prosessoriteoa ei juurikaan kulu vs USB."
eSATA liitäntällä varustettuja emolevyjä/tietokoneita oli jokunen vuosi vielä suht. yleisinä (ei tarkoita silti halpis malleja), mutta aika harvakseltaan uudemmasta raudasta tätä liitäntää enää löytää, useimmissa läppäreissä todennäköisesti vielä harvinaisempi.
- tahamaa
Olen tehnyt sellaisen havainnon, että ainakin omalla pöytäkoneella emolevyn USB-ohjain ilmeisesti kuormittuu, jos USB-liikennettä alkaa olla useammassa portissa. Minulla on SWAP-partitio USB3-tikulla, ja kun sinne alkaa siirtymään enemmälti kamaa, niin kone alkaa tahmaamaan. Linux itse on toisella USB3-levyllä. Pitäisi joskus mitata varmaan sen tikun nopeus, kun saattaa se johtua siitäkin.
- harrastelijaviritys
PCLinuxOS Maten voi aloitusvalikosta "copy to ram" niinkuin tämä tässä nyt.
Ei taida USB eikä kiintolevy hidastella.
Muistia vie 1.9GiB
FF (tämä kohta) 2.3GiB
Kunhan kokeilin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Häiriköinti
Sinä joka rälläsit viime yönä aamuun klo. 00 :04 koulun pihassa ja pitkin kyliä. Rekkari ylhäällä. Terv. Kerrostalon as453046Askanmäessä Huippu esitys
Kävimme Ystävien kanssa Askanmäen kesäteatterissa. Kaikki tykättiin esityksestä aivan valtavasti. En varmaan koko vuonna232904- 462757
- 562608
Mä sanon tän suoraan.
Se on sun käytös mikä ajaa pois. Et välitä muitten tunteista kun omistasi.582508Kerro jotakin hauskaa. :)
Kirjoita jotakin mukavaa vaikka kaivatustasi. :) Ei törkytekstejä kiitos. :)482490On olemassa tiettyjä sääntöjä!
Ja jos aiot pärjätä mun kanssa niin teet vain niinkuin mä sanon. Mieheltä Naiselle532271Pohdinttavaksi
No siis, saiko yrityksen toimitusjohtaja potkut vaiko älysi ihan itse jättää nimellisen tittelin ettei maine enää enempä782158- 692068
- 452052