Eikö ole ehdoton vaatimus, että kaikkia osakkeenomistajia on kohdeltava yhdenvertaisesti myös huoneistojen märkätiloja korjattaessa. Mielestäni tämä tarkoittaa sitä, että jokaista kylpyhuonetta kohti käytetään sama määrä materiaaleja, kuten laattoja. Jos ne eivät suurimpiin kylpyhuoneisiin riitä, olkoot riittämättä ja osakas hankkikoon omalla kustannuksellaan lisää ihan millaisia laattoja haluaa ja asentakoon ne itse tai tilatkoon työn vaikka Mongoliasta. Isojen kylpyhuoneiden varustamiseen ei saa uhrata enempää materiaaleja eikä aikaa kuin pienten kylpyhuoneiden!
Yhdenvertaisuus kph:n laatoituksessa
7
115
Vastaukset
- NickNailer
Hauska provo.
Tässä lisää älyttömyyksiä:
Kaikki keskimittaa pidemmät ihmiset on lyhennettävä giljotiinillä ja lyhyemmät venytettävä väkipyörällä keskimittaan.
Säädettäköön laki siitä, että vaatteita saa olla vain kokoa Medium. Asuihin liian suuret leikataan medium kokoon sivuleikkureilla ja liian pienet pullistetaan paineilmalla.- nikiprovo
niki ammattiprovoilijana tietää.
- ei_milloinkaan
Milloin täällä on provokyselyjä näkynyt?
- osakas70luvulta
Ei ollut provo!
Toteutussuunnitelman mukaisessa urakkasopimuksessa luvattiin, että kaikki kylpyhuoneet korjataan samaan kiinteään hintaan, jos osakas hyväksyy tarjotut pintamateriaalit ja vesikalusteet.
Ei mennytkään ihan niin. Suuriin kylpyhuoneisiin asennettiin myös wc-istuimet ja suihkukaapit, jollaisia pieniin kylpyhuoneisiin ei olisi edes mahtunut. Kaikki kuitenkin maksavat saman hinnan, tämä merkitsee sitä, että pienten kylpyhuoneiden osakkaat maksavat suuren osan suurten kylpyhuoneiden kustannuksista. Suurimmat kun ovat yli kaksi kertaa isompia kuin pienet ja niitä pieniä on kylpyhuoneista yli puolet, vähän isompia yli kolmannes ja niitä suurimpia vain alle 10, Valvoja kertoo, että kaikille sama kiinteä hinta on sovittu ja se peritään erikseen osakkailta, eli se ei ole osa niitä remonttikustannuksia, joista syntyy pääomavastike 15 vuoden ajaksi, niitä kustannuksia, jotka osakkaat maksavat osakeluvun mukaisessa suhteessa.
Tasaerä kaikille-periaatetta puolustetaan sillä, että jokainen osakas saa saman, uuden kylpyhuoneen. Minusta se ei ole yhdenvertaista kohtelua, kun omaan kylpyhuoneeseeni ei ole asennettu edes paneelikattoa, kuten ison kylpyhuoneen omistavalle naapurille.- sivusilmällä
Välittäjä_LKV kirjoitti:
Miksi olit niin s..tanan hullu, että menit hyväksymään tuon jaon????
Yksittäinen osakas ei välttämättä ole s...tanan hullu, jos yhtiökokous enemmistön äänin hyväksyy esim. periaatteen, että kaikenkokoiset kylpyhuoneet korjataan samaan kiinteään hintaan. Eniten ääniä yleensä on isoimpien asuntojen osakkailla, joilla yleensä on isoimmat kylpyhuoneet. Äänestyksiin osallistuu myös monia sijoittajaosakkaita, jotka yleensä omistavat yksiöitä ja kaksioita. Heille tärkeintä on selkeä hinnoittelu remonteissa, joiden kustannuksia he voivat haluamallaan tavalla jaksottaa vuokratulojen vähennykseksi verotuksessa. Monesti on myös niin, etteivät nuoret, pienten asuntojen osakkaat tule yhtiökokouksiin, vaikka siellä päätetään heidän kannaltaan erittäin merkittävistä asioista. Isoimpien asuntojen osakkaat taasen taitavat useinkin olla hyvin etujaan puolustamaan oppineita, kouluttautuneita ja elämänsä varrella häikäilemättömyyttäkin oppineita.
- TotuusSattuuQ
sivusilmällä kirjoitti:
Yksittäinen osakas ei välttämättä ole s...tanan hullu, jos yhtiökokous enemmistön äänin hyväksyy esim. periaatteen, että kaikenkokoiset kylpyhuoneet korjataan samaan kiinteään hintaan. Eniten ääniä yleensä on isoimpien asuntojen osakkailla, joilla yleensä on isoimmat kylpyhuoneet. Äänestyksiin osallistuu myös monia sijoittajaosakkaita, jotka yleensä omistavat yksiöitä ja kaksioita. Heille tärkeintä on selkeä hinnoittelu remonteissa, joiden kustannuksia he voivat haluamallaan tavalla jaksottaa vuokratulojen vähennykseksi verotuksessa. Monesti on myös niin, etteivät nuoret, pienten asuntojen osakkaat tule yhtiökokouksiin, vaikka siellä päätetään heidän kannaltaan erittäin merkittävistä asioista. Isoimpien asuntojen osakkaat taasen taitavat useinkin olla hyvin etujaan puolustamaan oppineita, kouluttautuneita ja elämänsä varrella häikäilemättömyyttäkin oppineita.
Kyllä tuossa tapauksessa yhtiökokous on ylittänyt valtuutensa. Tasamaksu taloyhtiössä on mahdollinen vain tietyissä tiukasti rajatuissa tilanteissa:
Asunto-osakeyhtiölain 6 luvun 32 §:n 2 momentin mukaan kustannukset kunnossapitotyöstä tai uudistuksesta voidaan jakaa osakkeenomistajien kesken tasan, jos kaikki seuraavat edellytykset täyttyvät yhtäaikaisesti:
-päätettävä kunnossapitotyö tai uudistus kohdistuu huoneistoihin
-kullekin huoneistolle aiheutuva etu on yhtä suuri
-kullekin huoneistolle aiheutuva kustannus on yhtä suuri
-tasajakoa kannattaa yhtiökokouksessa vähintään 2/3 määräenemmistö
Tässä tapauksessa ei täyty ainakaan tuo kohta jossa kullekin huoneistolle kohdistuva etu olisi yhtä suuri koska isommat asunnot hyötyvät nyt enemmän. Yhtiökokouksen päätös on siis laiton ja se voidaan riitauttaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 421916
Minulta loppuu aika
Halusin olla täydellinen. Nyt näyttää siltä että viimeinen kiristys jää puolitiehen, sillä h-hetki on jo ihan kohta käsi441806Syvälliset keskustelut
Olisivat tärkeintä ensisijaisesti hänen kanssaan Tulisi sellainen hetki, mutta kaikki meni pieleen291631- 1231518
Moi, nainen
Tunnustan, olen heikkona sun hymyyn, ja sekään ei auta yhtään, että sulla on täydellinen nenä. Joten ensi kerralla, kun461489Olisipa sitä henkisesti eheämpi ja rohkeampi
mikään maallinen mammona ei itseäni kiinnosta, eikä sen menetys kiinnostus. Mutta kun kohtaa jonkun sykäyttävän ihmisen,201475Kyllähän tämä vähän kirpaisee
Mutta oman sisäisen rauhan vuoksi jätän sinut nyt historiaan. Todennäköisesti olet jo sinäkin mennyt eteenpäin. Olipah381287- 191259
Sulla on uskomaton luonne
Saat minut hetkessä iloiseksi, tai sanotaan nyt niin, että ajatus sinusta saa sydämeni hyppimään riemusta. En vain saa s441168Katso ennen-jälkeen kuvat - Erika Vikman saa pihalleen jättirempan tv:ssä!
Oho, onpa aikamoinen muutos! Mitäs tykkäät, onko tällainen piha mieleesi vai haluatko enemmän nurmialuetta ja vihreää?91139