Eikö ole ehdoton vaatimus, että kaikkia osakkeenomistajia on kohdeltava yhdenvertaisesti myös huoneistojen märkätiloja korjattaessa. Mielestäni tämä tarkoittaa sitä, että jokaista kylpyhuonetta kohti käytetään sama määrä materiaaleja, kuten laattoja. Jos ne eivät suurimpiin kylpyhuoneisiin riitä, olkoot riittämättä ja osakas hankkikoon omalla kustannuksellaan lisää ihan millaisia laattoja haluaa ja asentakoon ne itse tai tilatkoon työn vaikka Mongoliasta. Isojen kylpyhuoneiden varustamiseen ei saa uhrata enempää materiaaleja eikä aikaa kuin pienten kylpyhuoneiden!
Yhdenvertaisuus kph:n laatoituksessa
7
183
Vastaukset
- NickNailer
Hauska provo.
Tässä lisää älyttömyyksiä:
Kaikki keskimittaa pidemmät ihmiset on lyhennettävä giljotiinillä ja lyhyemmät venytettävä väkipyörällä keskimittaan.
Säädettäköön laki siitä, että vaatteita saa olla vain kokoa Medium. Asuihin liian suuret leikataan medium kokoon sivuleikkureilla ja liian pienet pullistetaan paineilmalla.- nikiprovo
niki ammattiprovoilijana tietää.
- ei_milloinkaan
Milloin täällä on provokyselyjä näkynyt?
- osakas70luvulta
Ei ollut provo!
Toteutussuunnitelman mukaisessa urakkasopimuksessa luvattiin, että kaikki kylpyhuoneet korjataan samaan kiinteään hintaan, jos osakas hyväksyy tarjotut pintamateriaalit ja vesikalusteet.
Ei mennytkään ihan niin. Suuriin kylpyhuoneisiin asennettiin myös wc-istuimet ja suihkukaapit, jollaisia pieniin kylpyhuoneisiin ei olisi edes mahtunut. Kaikki kuitenkin maksavat saman hinnan, tämä merkitsee sitä, että pienten kylpyhuoneiden osakkaat maksavat suuren osan suurten kylpyhuoneiden kustannuksista. Suurimmat kun ovat yli kaksi kertaa isompia kuin pienet ja niitä pieniä on kylpyhuoneista yli puolet, vähän isompia yli kolmannes ja niitä suurimpia vain alle 10, Valvoja kertoo, että kaikille sama kiinteä hinta on sovittu ja se peritään erikseen osakkailta, eli se ei ole osa niitä remonttikustannuksia, joista syntyy pääomavastike 15 vuoden ajaksi, niitä kustannuksia, jotka osakkaat maksavat osakeluvun mukaisessa suhteessa.
Tasaerä kaikille-periaatetta puolustetaan sillä, että jokainen osakas saa saman, uuden kylpyhuoneen. Minusta se ei ole yhdenvertaista kohtelua, kun omaan kylpyhuoneeseeni ei ole asennettu edes paneelikattoa, kuten ison kylpyhuoneen omistavalle naapurille.- sivusilmällä
Välittäjä_LKV kirjoitti:
Miksi olit niin s..tanan hullu, että menit hyväksymään tuon jaon????
Yksittäinen osakas ei välttämättä ole s...tanan hullu, jos yhtiökokous enemmistön äänin hyväksyy esim. periaatteen, että kaikenkokoiset kylpyhuoneet korjataan samaan kiinteään hintaan. Eniten ääniä yleensä on isoimpien asuntojen osakkailla, joilla yleensä on isoimmat kylpyhuoneet. Äänestyksiin osallistuu myös monia sijoittajaosakkaita, jotka yleensä omistavat yksiöitä ja kaksioita. Heille tärkeintä on selkeä hinnoittelu remonteissa, joiden kustannuksia he voivat haluamallaan tavalla jaksottaa vuokratulojen vähennykseksi verotuksessa. Monesti on myös niin, etteivät nuoret, pienten asuntojen osakkaat tule yhtiökokouksiin, vaikka siellä päätetään heidän kannaltaan erittäin merkittävistä asioista. Isoimpien asuntojen osakkaat taasen taitavat useinkin olla hyvin etujaan puolustamaan oppineita, kouluttautuneita ja elämänsä varrella häikäilemättömyyttäkin oppineita.
- TotuusSattuuQ
sivusilmällä kirjoitti:
Yksittäinen osakas ei välttämättä ole s...tanan hullu, jos yhtiökokous enemmistön äänin hyväksyy esim. periaatteen, että kaikenkokoiset kylpyhuoneet korjataan samaan kiinteään hintaan. Eniten ääniä yleensä on isoimpien asuntojen osakkailla, joilla yleensä on isoimmat kylpyhuoneet. Äänestyksiin osallistuu myös monia sijoittajaosakkaita, jotka yleensä omistavat yksiöitä ja kaksioita. Heille tärkeintä on selkeä hinnoittelu remonteissa, joiden kustannuksia he voivat haluamallaan tavalla jaksottaa vuokratulojen vähennykseksi verotuksessa. Monesti on myös niin, etteivät nuoret, pienten asuntojen osakkaat tule yhtiökokouksiin, vaikka siellä päätetään heidän kannaltaan erittäin merkittävistä asioista. Isoimpien asuntojen osakkaat taasen taitavat useinkin olla hyvin etujaan puolustamaan oppineita, kouluttautuneita ja elämänsä varrella häikäilemättömyyttäkin oppineita.
Kyllä tuossa tapauksessa yhtiökokous on ylittänyt valtuutensa. Tasamaksu taloyhtiössä on mahdollinen vain tietyissä tiukasti rajatuissa tilanteissa:
Asunto-osakeyhtiölain 6 luvun 32 §:n 2 momentin mukaan kustannukset kunnossapitotyöstä tai uudistuksesta voidaan jakaa osakkeenomistajien kesken tasan, jos kaikki seuraavat edellytykset täyttyvät yhtäaikaisesti:
-päätettävä kunnossapitotyö tai uudistus kohdistuu huoneistoihin
-kullekin huoneistolle aiheutuva etu on yhtä suuri
-kullekin huoneistolle aiheutuva kustannus on yhtä suuri
-tasajakoa kannattaa yhtiökokouksessa vähintään 2/3 määräenemmistö
Tässä tapauksessa ei täyty ainakaan tuo kohta jossa kullekin huoneistolle kohdistuva etu olisi yhtä suuri koska isommat asunnot hyötyvät nyt enemmän. Yhtiökokouksen päätös on siis laiton ja se voidaan riitauttaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään
Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää1393850Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa
Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri3362974Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla
Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt91882Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."
Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa61616Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?
Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja41089- 71934
Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan
Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar38864- 44774
- 65741
Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan
Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat23741