Hei!
Olen peruskoulun aineenopettaja, nainen. Rehtorimme on mies, mutta apulaisrehtori (nainen) vie viimeisillä voimillaan kouluamme eteenpäin. Miesopettajat ovat hyvin sisäistäneet rehtorimme systeemin koulussamme. Erityisopettaja, mies, ei muista välituntivalvontojaan ja yrittää kaikin tavoin välttää ottamasta oppilaita tunneilleen. Toinen, erityisluokanope, on usein poissa aamuisin, jolloin minun pitää selviytyä yksin ilman koulunkäyntiohjaajan tukea, koska hän paikkailee erityisluokanopettajan poissaoloa. Tämä erityisluokanopettaja on tuskin hakenut virallista poissaoloa.
Mielestäni me aineenopettajat olemme nykytilassa heikoimmilla nykykoulumaailmassa. Päteviä erityisopettajia on vaikea rekrytoida, ja jos heitä saadaan palkattua, he saavat tehdä tai olla tekemättä mitä hyvänsä. Aineenopettaja nääntyy ylisuuren ja nykyään aina hyvin äänekkään luokan alla. Sitten tulee vielä opo vinkumaan, miksen ole erityishuomioinut tätä ja sitä oppilasta, samalla kun luokkaan on työnnetty lisää erityisoppilaita, joita erityisopettaja ruhtinaallisuudessaan ei viitsi ottaa opetettavakseen.
Miksi koko Suomen jokin aika sitten ylistetty koulusysteemi halutaan nyt täysin musertaa, ja on jo täysin musertumassa? Se nousi ja kuoli luokan- ja aineenopettajien työn arvostuksen lopettamisen mukana. Lisäksi Suomen kouluissa on yhä vallalla asia, että naiset tekevät ja miehet laiskottelevat, believe me!
peruskoulun systeemejä
noonnekspianeläkkeellä
0
88
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta
Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark894695Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?
Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv2044615"Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?
Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?1113081Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin
Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m223057Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin
Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p962980Mahonselän jäät - Saaristokunta Lieksa brutaalisti kriisin partaalla!
Lieksan loppuvuoden hyvän kehityksen jälkeen ei olisi uskonut että palstan ahkerista kommentoijista huolimatta matkailu1382278Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %
Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.332177- 892153
- 202112
Mies, kerro minulle vielä jotakin aivan uniikkia
ja ainutlaatuista minkä vain me kaksi voisimme ymmärtää jos olemme sen kokeneet ja eläneet, jotta ihan varmasti tietäisi391958