että turvapaikanhakijoiden vaikutus vastaanottavan maan talouteen ei ole positiivinen.
Turvapaikanhakijoista muutamia alkuperäryhmiä lukuunottamatta harvoin on julkistaloudelle nettohyötyä - sanoo taloustietäjä Vartiainen.
Eiköhän vähitellen ala ne hyväuskoiset hölmötkin ymmärtämään, että nämä ei-työperäiset tulijat ovat pelkkä rasite niin Lieksalle kuin muullekkin Suomelle. Kovasti on maailmanparantajat yrittäneet toisin väittää, mutta hekään eivät totuutta pakoon pääse.
Juhana Vartiainenkin tunnustaa
9
246
Vastaukset 9
Asia on päivänselvä ja sen tietävät Suomen päättäjät Vartiaisen lisäksi, mutta turvapaikanhakijoihin käytettyjä valtavia summia ei voi julkisesti esittää missään. Selvää on, että ihmisen täysihoito Suomessa maksaa.
- sjfjjbkkkkf
Maahanmuuton kuluthan piti laskea kun tämä hallitus astui johtoon, nyt se ajatus on haudattu syvälle.
Professori Matti Viren ihmettelee, miten Suomessa käytetään suuruusluokkaa sata miljoonaa euroa yhteiskuntatieteelliseen tutkimukseen, mutta ei ole olemassa juuri mitään tutkimusta, joka kohdistuisi maahanmuuttoon, sen mahdolliseen tarpeeseen ja sen vaikutuksiin.
Maahanmuutto on siinä mielessä tärkeä asia, että se vaatii ilman muuta kunnon tutkimusta ja todella vakavaa paneutumista siihen, mitkä ovat sen taloudelliset vaikutukset, Virén sanoo. - surkeuden-huippu
Yhtään vaan ei tunnu päättäjiä haittaavan se kuinka paljon rahaa palaa, näiden tulijoiden elättämiseen.
- järjetöntä
surkeuden-huippu kirjoitti:
Yhtään vaan ei tunnu päättäjiä haittaavan se kuinka paljon rahaa palaa, näiden tulijoiden elättämiseen.
Yli viisimilliä saavat laittomatkin ensi vuonna, että pärjäävät täällä.
- öööhhhhh
järjetöntä kirjoitti:
Yli viisimilliä saavat laittomatkin ensi vuonna, että pärjäävät täällä.
Ihan järjetöntä.
- pelollevaltaa
Väärä uskoinen homo on ykkös kohde, alkoi antaa
- salaisetkansiot
Kysymys on asiasta, joka on tabu. Ei kannata edes yrittää, katsele joutessasi vaikka velkakelloa.
- tosi.syvältä
Hallituksen ajatus on haudattu syvälle, mutta syvältä on tämä nykyhallituskin!
En voi välttyä siltä, että ajatusmaailmani ja ymmärrykseni myötäilee pitkälti tämän ketjun kirjoituksia. On kuitenkin se, että silloin kun on jo pitempään housuihinsa paskantanut, olipa hallitus tai muu taho, olisi syytä toivoa säädyllistä pyykinpesua, ettei haisisi kauemmin. Kukapa sitä paskavaipoissaan haluaisi oleskella. Valitettavaa, että äänestysprosentti ja äänestäjien kanta antaa lapsenkasvoisten päättäjien rypeä noissa vaipoissaan. Valitettavasti mikään ei näytä muuttuvan, ainakaan hetkessä, miksikään paremmaksi.
Suomalainen on hyvin sävyisä, pääsääntöisesti valtiovaltaa uskova ja lainkuuliainen luonne. Näissä asioissa tuntuu olevan hyvinkin pitkä vieteri. Mutta entäs sitten, kun se vieteri suomalaisella katkeaa ylivinkeänä, - kireänä?
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 100822
Martinan tyttärestä hieno haastattelu IL
Martina on kasvattanut fiksun tyttären.361770Mä olen tosi
Ylpeä sinusta 🫂 Ajatuksissani pyydän sulle paljon suojelusta ja varjelusta. Sinua rakastettaan ja susta välitetään. Mui38589- 64560
- 46550
- 30546
- 66536
Omituiset kuntayhtymän vieraat festareilla
Mitähän Pekka Iivari teki kuntayhtymän vieraana festareilla? Harvemmin tällaiset tilaisuudet ovat ns. avec- tyyppisiä ei48527Jos se onkin niin
Että me molemmat kaivataan toisiamme. Odotetaan sitä näkemistä. Ollaan mustasukkaisia ja mietitään, että kenen kanssa se27522En minä tule koskaan ottamaan sinuun yhteyttä
Että siinä ole vaan rauhassa ilman minua koko loppuelämäsi ajan.25520