Eettinen keskus tutkii kahta KPV:n peliä.
Selvityksen kohteena on kaksi ottelua, 16.9. pelattu KPV–Gnistan ja 22.9. pelattu AC Oulu–KPV. KPV hävisi helsinkiläiselle Gnistanille 1–2 ja AC Oululle samoin luvuin.
Selvityksen kohteena on kaksi ottelua, 16.9. pelattu KPV–Gnistan ja 22.9. pelattu AC Oulu–KPV. KPV hävisi helsinkiläiselle Gnistanille 1–2 ja AC Oululle samoin luvuin.
Vastaukset 29
Vanhimmat
Juupa juu.Että näin.
Kyseessä on vasta alustava tutkinta / epäily - ketään yksittäistä pelaajaa ei ole siis vielä nimetty epäillyksi saati todettu syylliseksi mihinkään.
Kyseinen järjestö on tutkinut tänä vuonna jo useaa peliä eri lajeissa ja omiin silmiin ei ole osunut yhtään ottelumanipulaatioon syylliseksi todettua tapausta (pelaajaa ym.).
Katsotaan mitä selviää ja mikäli joku todetaan syylliseksi, niin ikuinen pelikielto pelikentille ja lain mukainen ankara rangaistus päälle.
Jos ne löi vetoa ja rahoittavat nyt uuden jalkapallo stadionin?
kyllähän kaikki näki mitä gnistania vastaan eräs pelaaja teki, syötti suoraan vastustajan pelaajalle joka teki heti maalin ,tämä sama pelaaja otti kaksi turhaa keltasta oulua vastaan ja sai ulosajon,ja kyllä tolla tasolla 2 kpl omaa maalia samassa pelissä on erittäin harvinaista varsinkin kun on kauden tärkeimpiä pelejä.
Hah, mitä olen kirjoitellut jo miljoona kertaa. Joukkueurheilu on pelkkää bluffia. Nyt on vuorossa potkuttelupolloilu. Näin oli myös joko-joko- pallon, eli pesäpallon osalta noin 10 vuotta sitten. Kun siitäkin kirjoittelin, niin Karvosen Aulis oli tulla lankoja myöten kurkkuun kiinni. Ei kai se sopupeli ollut minun syytäni, eikä tämä KPV:n "syynissä" oleva.
Sopupelien todennettua loppui lopullinenkin kunnioitus pesistä kohtaan, ja kunnioitus ei koskaan palaa, vaikka Vimpeli kuinka pärjäisi. Suomessa ei olisi ainuttakan maailmalla tunnettua urheilijaa, jos kaikki hakkaisivat pesäpalloa, hah hah haaa!!!
Kaikkialla on sopupelejä suomenhallitus on sopinut, että köyhät kyykkyyn ja rahat rikkaille, niin se on vaan reijoseni, eli mitä suuret ensin niin sitä pienet perässä.
Taakse poistu potkimaan molemmilla jaloilla palloa, muista kuitenkin, että jalkapallo on kokovartalopeliä.
Ressuni on nero.
Kerroinvaihtelut maailmalla ei ole ainakaan ollut mitenkään epäilyttäviä. Tutkivatkohan siis vain varmuuden vuoksi, kun reilu viisi vuotta sitten oli se Singaporelaisen rikollisen kautta syntynyt skandaali, jossa muutamalle ulkkaripelaajalle maksettiin rahaa.
http://www.oddsportal.com/soccer/finland/ykkonen/kpv-kokkola-gnistan-ABoVZznH/
http://www.oddsportal.com/soccer/finland/ykkonen/ac-oulu-kpv-kokkola-pQythI1o/
Tutkintahan tarkoittaa vain järjestelmän toimivan. Syylliseksi toteaminen on taas täysin eri asia, tällöin päitä vadille...
RoPS:n sambialaiset pelaajat jne. oli tällöin kohteena
Jos tämä pitää paikkansa niin koko seuran johto pihalle ja maksamaan sponsoreita rahat ja tuet takaisin.
Seuran johto ja pelaajakokoonpanon enemmistö oli luultavimmin jälleen kerran täysin ulkona siitä, mitä yhden tai kahden pelaajan kanssa oli sovittu. Aiemmissa sopupelitapauksissa on useimmiten ollut kysymys sopimuksesta vain yksittäisen pelaajan kanssa. Vaikka sanotaankin, ettei sota yhtä miestä kaipaa, yksittäisillä miehillä alkaa olla ammattivedonlyöjien näkökulmasta merkitystä, kun heillä on käynnissä samaan aikaan kymmeniä "sotia" eri puolilla maailmaa. Todennäköisyys saada haluamansa tulos tietyssä kohteessa lisääntyy roimasti jo yhden sopimuskumppanin tahallisesti hankkimalla ulosajolla tai möhläyksellä pelitilanteessa, mikä ei vielä välttämättä tuota tulosta, mutta kun vastaavia kohteita on kymmenissä eri vedoissa, pitkässä sarjassa heille on odotettavissa todella kovat voitot.
Olen käynnyt joka pelissä! Mutta nyt ei koskaan tule noin hyvä ilma enään että menisin kpvtä katsomaan. Tervemenoa....
Eiköhän anneta eettisen keskuksen tutkia asia, ennen kuin vedetään hatusta omia päätelmiä.
Näin, ennen mitään lynkkaamisia on parempia tutkia asia perinpohjin ja mikäli joku pelaaja on sotkeutunut vilppiin, niin sitten vasta armottomat tuomiot...
Ei kukaan tee täm juttuja jos ei oo aihetta
Jos esimerkiksi sun läheistä sukulaista syytettäisiin rikoksesta, niin tuomitsisitko henkilön noin vain ilman asian perinpohjaista tutkimista? Oikeusvaltiossa tutkitaan asiat ensin. Mikään ei ole varmaa ennen tutkinnan valmistumista.
Ainakin sopupeliharjoituksia on pidetty pitkin vuotta.
Toiset sijoittaa kuusinumeroisia summia joukkueeseen ja tässä on kiitos ja tulos.Sääliksi käy sponsoreita.
Vain reilu 300 katsojaa eilen, yleisö on äänestänyt jaloillaan. Jeppiksessä hieman vajaa 900 samanaikaisesti. Huomioitavaa että Kpv pelaa teorettisesti vielä eilen karsijan paikasta, ja Jarolla ei mitään pelattavaa enää.. eikö kokkolassa ole jalkapallokultturia vai mikä mättää että naapuri pitäjässä enemmän katsojia?
Perus kokkolalainen, jos joukkueella menee huonommin niin jätetään tulematta. Tai jos on liian "kylmä" jätetään tulematta. Naapurikaupungista voisi kokkolalaisyleisö ottaa mallia.
Naapurikaupungissa pelataan parempaa jalkapalloa siksi se kiinnostaa yleisöä.
Eivätköhän ne KPV:n pois jääneet vakiokannattajat tällä kertaa osoittaneet mieltään. Huonosti tosiaan menee, jos joukkue joutuu edes epäillyksi sopupeleistä. Sopupelihän tarkoittaa, että joukkue pettää kannattajansa. Miksi silloin kannattajien pitäisi olla kuin mitään ei olisi tapahtunut? Toki mitään ei ole vielä todistettu, mutta mitä kannattaja voi tässä välivaiheessakaan tehdä.
Kyllä espanja on sentään jalkapallomaa Katsoin äsken kun poliisitkin potki maassa olevevia ihmisiä Kyllä oli varmaan harjoteltu kävi niin laatuun
PERINTEINEN ROHKEA LUOTETTAVA?
Kun joku heräis ja ihan oikeesti laittais nämä junnucouchit pois, mitä se leipuri sielä B tyttöjen kanssa tekee? Joo pilaa kaiken...,
Onko se Tsipasu kärynyt jostain jo aikaisemmin? Henkilökohtaisten syiden takia oli loppukauden peleistä pois, mitähän se tarkottaa.
Ihmeiden aika ei ole ohi sopupeli kiinnostaa enemmän kuin hämähäkkihörhö.
Vaikka voitinkin pitkävedosta sievoisen summan KPV:n häviön ansiosta uskon silti, että sopupeli on täyttä puppua.
KPV = Kotiin Potti Vedossa. Jo pelkästään epäily tulosmanipulaatiosta riittää. Perinteikkään seuran alamäkeä on surullista seurata.