Voiko atooppinen ihottuma muuttua psoriksi?

Kati66

Hei,
onko kenelläkään tietoa/kokemusta, että voiko jo syntymästä asti ollut atooppinen ihottuma muuttua aikuisiällä psoriksi?

4

365

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Eivoi

      Ei muutu eikä toisinpäinkään.

    • apuasaanut

      Yhteistä kaikenlaatuisille ihottumille on, että ne ovat epäpuhtaussairauksia. Elleivät maksa ja munuaiset-erityiselimemme pysty vapauttamaan kehoa kaikista niihin kertyneistä myrkyistä ja kuona-aineista, täytyy näiden osittain valita iho poistumistieksi (iho on myös erityselin); Käytännöllisesti katsoen kaikki ihottumasairaat kärsivät ummetuksesta ja keräävät täten suuren määrän epäpuhtauksia itseensä. Ihottuman kohtaama ihminen tulee valitettavasti varsin usein pahaan kierteeseen tavalisella lääketieteellisellä hoidolla salvoineen ym. lääkkeineen. Tämä hoito pakoittaa ihottuman sisäänpäin ja vahingoittaa juuri niitä sisäelimiä,joiden tehtävänä on heittää ulos epäpuhtaudet kehosta. Biologinen tie käy sisältäkäsin ulos. Epäpuhtauksien täyty päästä kehosta ulos ja sisäelimiä on autettava niiden työssä.

    • hkhhuh

      En kärsi ummetuksesta, mutta saatan kärsiä diagnosoimattomista allergioista tai sitten psori-tyyppiselle ihottumalleni on jokin kolmas syy. Maksa ja munuaiset toimivat ainakin verikokeiden mukaan hyvin. Maksan toimimattomuus aiheuttaisi varmaan kutinaa? Ihoni kutiaa enintään vähän ja hilseilee paljon..

    • eriasioita

      Atooppinen ihottuma ja psoriaasis ovat eri sairauksia, mutta ne voivat esiintyä yhtä aikaa. Pakettiin voidaan lisätä myös allergia ja muita sairauksia.
      Atooppinen ihottuma ei siis muutu psoriksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pysy kaukana musta

      Ja kaikista mun läheisistä. Oon tosissani.
      Ikävä
      105
      6358
    2. Kuvaile kaivattusi

      ulkonäköä. 💡
      Ikävä
      222
      3575
    3. Näin susta unta

      Teit siinä temppuja ja kurkit huomaanko. Niinkuin sun tarttis sitä epäillä. Öitä tuimalle!
      Ikävä
      18
      3405
    4. Toiselle puolikkaalleni

      Sinulla ei taida olla kaikki nyt ihan hyvin? Minua itketti eilen kauheasti, sinunko itkuja itkin? Kyllä kaikki selviää j
      Ikävä
      66
      3328
    5. Kanki kovana; ei tiedä pornovideoista mitään

      Kaikkosen erityis­avustajan asunnossa kuvattiin pornoa. Väittää ettei tiedä asiasta yhtään mitään. https://www.is.fi/po
      Maailman menoa
      33
      2721
    6. Niin voimakkaat tunteet

      Että ajattelin hänen olevan se elämän rakkaus. Silmien edessä vikitteli toista ja hyvästelemättä hylkäs niin tyhjyys jäi
      Ikävä
      16
      2555
    7. Nainen, sinä viisas ja ymmärtäväinen

      sekä hyvällä huumorintajulla varustettu. Kun kaikki muut ovat kaikonneet, vain sinä olet jäljellä. Ellet kestä kirjoituk
      Ikävä
      24
      2524
    8. Katu täyttyy askelista...

      Hyvää sunnuntaita ja hyvää jatkoa jos näin...Vettä sataa, mutta hyvä vaan, ainakin kasveille.
      Ikävä
      28
      2373
    9. Onko 172cm lyhyt?

      Pitääkö miehen olla pidempi kuin 172cm?
      Sinkut
      274
      2181
    10. Puhe on halpaa

      Katso mitä hän tekee.Teot kertoo enemmän kuin tuhat sanaa.Uskokaa punaisia lippuja.Hyvää yötä.
      Ikävä
      44
      1786
    Aihe