Oikealle näkijälle

Syvästionneton

Onko yhtään syytä elää? Jos on niin mikä?

6

197

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Asiatjärjestyy

      Jokainen ansaitsee elää! Kaikella on tarkoituksensa ja merkityksensä tällä pallolla. Asioilla on tapana aina järjestyä.

    • Ritasanoojees

      Joskus kun on epätoivo painanut pään alas ja siipi maassa tallustellut, niin se ajatus on auttanut eteenpäin että yrittää jaksaa löytää sen syyn elää itsestään (elämän mielekkyyteen) , omasta sisimmästään sillätavoin, että omalta kohdalta yrittää tehdä edes pienesti maailmaa paremmaksi, olemalla kiltti ja kohtelias (vaikka olisi kuinka suru rinnassa) ja auttavainen lempeällä tavalla rohkaiseva edes hiukan. Ei anna periksi vaan sinnittelee ihan piruuttaan eteenpäin, silloin saattaa huomata jonain päivänä että vastalahjaksi on vaivihkaa saanut takaisin hyvyyttä kuin heijastuksena omista teoistaan.

      Yhdessä vuodessakin , joskus jopa yhdessä päivässä, ihmisen olosuhteet ja elämäntilanne saattaa muodostua vallan toiseksi kun katsoo filmin loppuun asti.
      Toivon sulle kaikkea hyvää sylikaupalla täältä jostain ja uskon että myönteinen asennoituminen toista ihmistä kohtaan jollain tavoin helpottaa tuon kohteen oloa tässä maailmankaikkeudessa jossa kimpassa kuitenkin ollaan, ihmisinä toisillemme.

    • Kristalliboltsi

      On voit törmätä minuun, oletkin jo törmännyt useasti kadulla ja ajatellut. Tuossa hän taas on, unelmieni mies. Uskaltaisimpa lähestyä häntä ja kysyä. Olet niin tutun näköinen, missä koulussa oltiin samalla luokalla? ja näin aloittaa keskustelun kanssani. Rohkeasti vaan aloita keskustelu kansani, vastaan kyllä. Itse en sitä tee, koska haluan tietää, että olet tosissasi. Boltsissa näkyy ,että ylihuommena kohtaat minut taas. Rohkeasti vaan tule vierelleni ja aloita juttu mainitsemallani tavalla.

      • Syvästionneton

        ????


    • sfanja

      Vaikka se, että sinä et tunne vielä itseäsi, etkä tiedä, miksi halusit syntyä tähän elämääsi. Mikään ei ole sattumaa, sinulla on tarkoitus. Elämälläsi on tarkoitus. Tutki sitä, etsi sitä, rukoile, että sinua autetaan ja johdatetaan totuuteen. Elämä on mysteeri, kivulla ja surullakin on sanottavansa.

    • syvämielinen

      Viekö jokin asia tai henkilö voimavarojasi? Jos joku narsisti tai kiusaaja piinaa ja vie energiaasi,haihdu sellasista. USEIN JOS ON TULLUT JÄTETYKSI,SUURI YKSINÄISYYS JA TYHJYYDENKIN TUNNE TEKEE MASENTUNEEKSI.Tai vaikea elämäntilanne ,ihmissuhde.Elämää kokeneena tiedän että henkinen takki on täysin tyhjä jos joku ´hankala ihminen kiusaa tai on riesana,yleensä seurustelukumppani....eikä ole tietä ulos. Mutta jos yksinäisyys painaa....se saattaa loppuakin joku päivä...mene sinne jossa on muitakin ihmisiä.Itse olen kokenut myös ulkopuolisuutta väärässä ympäristössä ja totaalisen yksinäisyyden tuntee,,,henkireikäni oli mennä luontoon ulkoilemaan,,,lukeminen,,musan kuuntelu sekä laulaa karaokea,,,siinä jotenkin unohtuu murheet ja se musiikin kuuntelu ja ihmisten katselu on joskus kivaa. Miksi olet niin uskosi menettänyt elämään? Yksi tie on suhde yläkertaan,ota säännöllisesti rukoushetkiä iltaisin ja kutsu suojelusenkelisltä tukea ja apua,,,turvaa,,,se auttaa -tiedän!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt se syksy on sitten alkanut

      Esimerkiksi tänään sataa aamusta iltaan, ja nytkin.
      Maailman menoa
      43
      935
    2. Minä en ole koskaan

      Rakastanut ketään toista yhtä paljon kuin sinua
      Ikävä
      95
      893
    3. Tiesitkö? Jorma Uotisen EX-rakas on Helena Lindgren - Nämä ovat välit nyt: "Me ollaan..."

      Jorma Uotinen ja Helena Lindgren olivat avoliitossa v. 1982-1999. Pariskunta oli aikansa näyttävä julkkispari, missä i
      Kotimaiset julkkisjuorut
      19
      775
    4. Vähän pitää

      Kiusia ja näyttää
      Ikävä
      116
      721
    5. Anteeksi J-mies

      Anteeksi että myötävaikutin siihen että rakastuit minuun, jota et voi koskaan saada. Viimeksi kun näimme ja katselimme t
      Ikävä
      80
      658
    6. Taidat olla

      Luovuttanut jo minun suhteeni osalta?
      Ikävä
      43
      611
    7. Olet nainen ollut vaikein rasti

      Eniten olet tunteitani myllännyt ja niitä kuluttanut, ja tuottanut. 🤔
      Ikävä
      34
      594
    8. Minä muistan

      Minä muistan sinut nauravana. Sellaisena, joka sai tavallisenkin hetken tuntumaan vähän kevyemmältä, kuin huoneeseen ol
      Ikävä
      45
      590
    9. Mä voisin rakastua noihin tähti silmiin

      Katseesi on niin lumoava nainen💚.
      Ikävä
      19
      586
    10. Jos tullaan toisiamme vastaan, niin

      pitäiskö pysähtyä ja onnitella?
      Ikävä
      46
      568
    11. Kenen viisautta on ollut laittaa tie väärällä murskeella pilalle

      Kenen viisautta on ollut kun Siimeksen/Kylmänpurontie pantu pilalle kun on ajettu liian karkeaa mursketta. Rengasliikke
      Hyrynsalmi
      19
      532
    12. Voisiko vielä välillemme jotain kehittyä

      Vai heihei ja ei nähdä enää.
      Ikävä
      33
      523
    13. Siinä kävi mies nyt niin että tämä ämmä muuttaa ulkomaille

      Vuonojen maa kutsuu, joten ei hätää. Et kuule minusta enää. 😂 Lycka till! Ämmä riittää.
      Ikävä
      66
      499
    14. Kerro kolme hyvää asiaa

      Kaipaamastasi ihmisestä ja lisää perään onko kaivattusi n vai m 😍
      Ikävä
      25
      492
    15. Ähtäri on taas TV: n ja radion ykkösuutinen

      Uusi podcast on julkaistu ja on nyt kuunneltavissa. Mot on tehnyt hyvää työtä! Mikko Savola ja kepu ei ota mitään vast
      Ähtäri
      44
      476
    16. Riittääkö mahkut

      Kaivattuusi 🤭.
      Ikävä
      35
      473
    17. Mitä muuta on olemassa kuin lisääntyminen

      Jos mies ei pääse lisääntymään niin mikä hänen osansa elämässä on? mitä jää jäljelle? Hän on vain muiden palvelija kok
      Sinkut
      105
      458
    18. Koska Martina viettää aikaansa lapsiensa kanssa

      Äiti vaan juoksee miehen perässä Tallinnassa, Lontoossa, Turussa. Kyllä oli kätilö oikeassa, kun sanoi, että ei olisi ka
      Kotimaiset julkkisjuorut
      132
      450
    19. Tilanteenne

      Onko tilanteenne tällä hetkellä hyvä?
      Ikävä
      44
      444
    20. Pahkalassa tapahtuu

      Mitäs on tapahtunut yöllä pahkalan kerrostaloilla.oli poliisia ja ambulanssia taas vaihteeksi
      Parkano
      6
      421
    Aihe