Pahan synkkä nelikko

Syyskuun Tiede-lehdessä oli artikkeli: Pahan synkkä kolmikko. Se kertoo ihmisistä, jotka saattavat olla hurmaavia, mutta heissä yhdistyy kolme pahaa ominaisuutta: narsismi machiavellismi ja psykopatia.
Trollit tuovat tähän synkkään kolmikkoon vielä yhden ominaisuuden: sadismin. Nämä etsivät tietoisesti mahdollisuuksia loukata ja nolata muita keskustelijoita.
Trollit ovat pahan synkkä nelikko. He ovat ovat tälläkin palstalla keskuudessamme!

19

303

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Niin ovt, tiedän!

      Minä olen kuitenkin vain yksi, en kolme tai neljä. Kuinka monena sinä pystyt osallistumaan näihin keskusteluihin?

    • Tuli pränttivirhe. ovt p.o. ovat. Anteeksi!

    • totaalipahuus

      Las Vegasissa kylvi pahan ruumillistuma kuolemaa. Mistähän aatteista se kumpusi ? Aloittaja varmasti sen analysoi, löytää motiivit. luonnenalyysit, taustalla vaikuttavat aatemaailmat ja kenties puolustuksia. Trollit ovat kuitenkin pientä jäynää sen totaalin pahuuden rinnalla.

      • Lorenaa

        Nettivaarile, ketjun aloittajalle kiitosten paljous hänen luokse rynnätköön. Olen TIEDE-lehden tilaaja, voin suositella lehteä luettavaksi jokaiselle.

        SYYSKUUN 2017 numero tuo ikäänkuin ennakoon esille," PAHAN SYNKÄN KOLMIKON, malliin; jotkut ihmiset ovat ensitapaamisella hurmaavia, mutta lähemmällä tutustumisella pelottavia........ ". Lainaus TIEDE syyskuu 2017, Irtonumeron hinta 11,90€

        Suosittelen Tiede lehteen tutustumista, jossa tuodaan selkeästi esille, narsismin, Machiavellismin, psykopatian omaavien henkilöiden persoonallisuuden piirteet. Aloittaja toi jo esille trollien luonteen ominaisuudet.


      • Trollit pientä jäynää? Ihan niin ei koe se osallistuja, jota vuosikausia trolli haavoittaa! Onkin todettu sadismin liittyvän tuohon neljänteen aspektiin, joka sosiaalisessa kanssakäymisessä on riesana. Mielitauteihin sitä ei silti luokitella.
        Tiede lehti tulee itsellenikin, ja tulihan tuokin artikkeli luettua.

        Halu tuottaa tuskaa uhrissaan, on tuon häiriintyneen personallisuuden pelinäyte mediassa, onhan siitä näyttöä täälläkin. Monia psyko ja sosiopaattia kulkee täälläkin, koko suomea kattavassa joukossa.


    • Ramoona_

      Itselleni ei kyseistä lehteä tule, mutta pitääpä etsiä artikkeli käsiin, ainakin kirjastosta lehti löytyy.
      Kävin etsimässä Wikipedian määritelmän, joka ei ole yksiselitteinen.

      "Trolli on internet-slangisana, jolla tarkoitetaan viestiä tai henkilöä, jonka ensisijainen tarkoitus on ärsyttää ihmisiä, aiheuttaa ristiriitoja, turhien viestien kirjoittamista ja saada vastaukseksi fleimejä tai ennalta-arvattavia viestejä taikka peittää kirjoittajan puutteet käsiteltävänä olevan asian tuntemuksessa.[1][2] Samaa tarkoittava suomenkielisillä palstoilla syntynyt sana on provo, sanasta provokaatio.

      Vanhastaan trollausta internetissä on katsottu tehdyn vailla välineellisiä päämääriä. Trollauksessa informaatiosodankäynnin käsitteenä sen sijaan on kysymys provosoinnista juuri keinona välineellisten päämärien saavuttamiseksi osana informaatiosodankäyntiä.[3] Näin kysessä on osaksi sama, osaksi eri asia.

      Käytännössä trollausta voi olla äärimmäisen vaikea erottaa pelkästä syvästä tietämättömyydestä tai tyhmyydestä, joskin säännölliset trollaajat yleensä oppii tunnistamaan.[4]"

      Kotus (Kotimaisten kielten tutkimuskeskus) järjesti kyselyn sanan trolli "suomennoksesta". Vastaukset olivat enimmäkseen samaa merkitseviä kuin häirikkö, esim. ärsykki ja kiusimus. Koska pahjaksi voi olettaa peikkoa merkitsevän sanan troll, Rölli oli yleinen vastine. Rölli on kuitenkin kiltti peikko, metsäläinen, jonka voi nähdä urbaanikulttuurin vastavetona.

      Trollin on katsottu johtuvan myös englannin verbistä troll, joka tarkoittaa uistelemista tai trawl, joka tarkoittaa troolin vetämistä. Tätä kautta päästään vedättämiseen ja huijaamiseen.

      Trollaamisen skaala on laaja alkaen ärsyttämisestä ja kiusaamisesta aina informaatiosotaan. Monella lienee aika viaton kuva netin trollista, varsinkin kun meillä kansanperinteenkin peikot on esitetty aika vaarattomina ja tyhminä.

    • makriina.ek

      Entä trullit? Niiden sanottiin liikkuvan pääsiäisyönä vahingoittamassa lehmiä navetoissa.

    • Toteamus

      Turun puukonisku-murhien jälkeen oli lehdessä otsikko: PAHA on tullut SUOMEEN

      • Ihmettelen-

        mitenhän se vauva pärjää, jonka äidin puukottaja murhasi?


      • Luonnevika

        Niin suomalainenkin puukottaa harvasepäivä.


      • Sinulla-on

        paljon vihaviestejä suomalaisia kohtaan.
        Etkö tule toimeen itsesi ja muiden ihmisten kaa?


    • Rauhallisesti.vaan

      Milloin ihmiset ovat olleet yksimielisiä.
      Politiikka aiheuttaa eriviä kannanottoja kai eniten samoin uskonto, tasa-arvo, yhteiskunnallinen eriarvoisuus, maahanmuutto ym.
      Näistä kaikista voi keskustella ilman vihaa panettelua, kyettävä hyväksymään tosiasiat. Jos tuntee epäoikeudenmukaisuutta voi syy olla itsessäsi, maamme on yksi maailman parhain yhteiskunta kaikista puutteista huolimatta.

    • Aina on sanottu että varo ihmistä joka tuntuu erikoisen onnistuneelta yksilöltä, peittelee jotain kornia piirrettään. Eihän sekään aina pidä paikkaansa.
      Uskon mututuntumaan, kyllä elämää nähnyt ihminen havaitsee...
      ja osaa väistellä. Työelämässä vinoonkasvaneista taas paljon haittaa..🤔

      • hyiolkoon

        Harvinaisen inhottava kommentti himmelsaugelta. Mututuntumalla ne rasistitkin tuomitsee ja yleistää, kaikissa näkee vain pahaa.


    • Toistakymmentä

      Kuuskymppisillä on vielä paljon pidemmät vihaviestiketjut, jotain 320 ja ylikin vihaviestiä.
      Kyllä te silti siinä kisassa pärjäätte myös,

    • tvitterituttuko

      Tässä taas ketju joka ihan hakee riitaa ja toisten arvostelua.
      Mikä siinä onkin, että ikääntynyt ihminen ei sietä pientäkään arvostelua edes tämä yleisen ja moderoimattoman kirjoituspalstan viesteistä.
      Antaa vihaisen olla vihainen, miksi pitää vastata ja arvostella jotain kummallista nelikkoa joka voi aivan hyvin olla yksi ihminen joka saa palstan raivon valtaan.

      Arvion nettivaarin aloituksesta, epäilen kyllä ettet ole tvitterin nettivaari.
      Aivan turhaa riidan lietsontaa!

      • Viatonsivullinen

        Eikö isossakirjassa sanota että köyhät teillä on aina keskuudessanne, on vaivan ja ajanhukkaa alkaa taistelemaan tuulimyllyjä vastaan. Me ihmiset olemme monella tavalla köyhiä ja kaikissa on omat hyvät ja huonot puolensa, kukaan ei ole täydellinen. Tärkeintä on kuitenkin se millainen lähipiiri sinulla on, pidetään siitä hyvä huoli. Muu ei ole tärkeää ja maailmaa ei voi muuttaa....ei edes yhtä ihmistä 😌🍁


      • Taas tämä sama peli alkoi, et ole kirjautunut tuli, vaikka olin kirjautunut.
        Heitti vaan kuvat eteen arvioitavaksi. Siksi käytän Viatonsivullinen merkkiä
        varamerkkinä, se on minun vanha merkki. Että semmonen juttu..😼


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Me työeläkeläiset äänestämme SDP:tä

      SDP on luonut koko työeläkejärjestelmän, jonka hedelmistä saamme nyt nauttia. Kansaneläkelaitos on Maalaisliiton tekele,
      Maailman menoa
      179
      5046
    2. Eikö tunnukin kamalalta, kun en

      anna periksi vaikka parhaasi olet tehnyt antaaksesi täystyrmäyksen? Ja kyllähän minä monta iskua olen saanut ja maannut
      Ikävä
      81
      3626
    3. SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa

      Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt
      Maailman menoa
      40
      2628
    4. SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"

      Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het
      Maailman menoa
      41
      2286
    5. Kenen juontajan pitäisi voittaa tänään Kultainen Venla? Ehdolla Pimiä, Holma ja Vaaherkumpu

      Kultainen Venla gaalassa jaetaan tänään tv-alan palkintoja. Yksi suosituimmista kategorioista on Juontaja. Vappu Pimiä
      Suomalaiset julkkikset
      99
      2198
    6. Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?

      Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?
      Ikävä
      29
      2077
    7. Antti Lindtman: "Ainahan kaikenlaisia huhuja liikkuu"

      Näin hän siis vastaa SDP:n häirintäkohuun, väistelee vastuutaan Juttuhan on niin, että Lindtman ja Tuppurainen on tasan
      Maailman menoa
      73
      2074
    8. Mitä saa sanoa?

      Palstalla tänään sanottua: ” Kaikki riippuu siitä, miten asian esittää,” Onko siis niin, että saa muita pomottaa ja
      80 plus
      88
      2023
    9. Onko olemassa miehiä, jotka haluavat yhteydenpitoa?

      Silloin tällöin viestiä, puntarointeja arkielämästä, ikäänkuin pientä viihdettä ilman sen kummallisempaa. Tällaista miet
      Sinkut
      21
      1546
    10. Mitä Trump itse pitäisi siitä, jos häntä solvattaisiin

      Kuten hän solvasi muita mm. Macronia? Kyllä ei huumori enää kukkisi. White house on nykyään pelkkä vitsi vain, ei mitään
      Maailman menoa
      114
      1458
    Aihe