Nyt, kun kuumimmat keskusteluaiheet täällä ovat saaneet lähes siedettävät ratkaisut, niin voitaisiinko jo rauhoittua ja keskittyä ihan oikeisiin ongelmiin. Eeva-Kaisa on ottanut lusikan kauniiseen käteensä ja vetänyt oikeat johtopäätökset eroamalla joistain luottamustoimistaan. Päätöstä varmaankin vauhditti huomattavasti uhka oikeustoimista kunnan toimesta liittyen työpaikkakiusaamiseen . Aina pitäisi olla tarkka sanomisistaan ja käyttäytymisestään myös luottamustoimissa. Lisäksi hänen puolisonsa epämääräiset hankkeet mökkikylien suhteen näyttävät jo haudatuilta. Joten nyt sitten kaikkien focus tulevaisuuteen.
Mitä on Sysmä kymmenen vuoden päästä? Onko meillä vielä silloin erikoisliikkeitä ja minkälaisia muita palveluita? Vaiko vain kaksi pankkia ja kaksi markettia? Tästä kannattaisi olla huolissaan.
Eli juttua kehiin uusista aiheista
Mitä on Sysmä kymmenen vuoden päästä? Onko meillä vielä silloin erikoisliikkeitä ja minkälaisia muita palveluita? Vaiko vain kaksi pankkia ja kaksi markettia? Tästä kannattaisi olla huolissaan.
Eli juttua kehiin uusista aiheista
Vastaukset 44
Vanhimmat
Kerrotko lisää tuosta väittämästäsi työpaikkakiusaamisesta ja johtopäätöksien vetämisestä?
Siinä aloittaja on oikeassa, että pitää mennä eteenpäin ja panostaa oikeasti Sysmän pelastamiseen, mutta se ei onnistu ennen kuin paise on puhkaistu ja visva puristettu pihalle. Totuus esiin ja eteenpäin.
Joopa joo....tänään oikein lehdestä luin, mitä on kylillä huhuttu. Kaikenlaisia asiantuntijoita kunta onkin käyttänyt sote-tilaajana!!! Törkeä rattijuopumus ja ehdollinen tuomio osoittaa, että kyseisellä ihmisellä on paha ongelma ja kaikesta päätellen puhdas suojatyöpaika Sysmän kunnassa. Tämä tieto laittaa ihan uuteen valoon vuoden takaiset kuviot, jossa kyseinen henkilö oli kunnan johtokaksikon suurin puolustaja. Onkohan kaikki ollut ihan päivänvalon kestävää? Monissa kunnissa nämä julkisuuteen tulleet tuomiot ovat johtaneet johtopäätösten tekoon, miten käynee Sysmässä.
Kuntalain mukaan vankeustuomioon (ehdollinenkin on vankeustuomio) tuomitun tulisi erota kunnallisesta luottamustehtävästä tai valtuusto voi hänet päätöksellään erottaa. Sysmässä taitaa olla eri lait, tuomittu jatkaa valtuustossa ja on vieläpä kunnan palkkalistoilla. Täällä haukutaan kepulaisia, mutta eipä ole yhdelläkään heistä tuomioita, kokkareilla ja demareilla on. Miettikää sitä!
Ottaisitko ja lukisit sen kuntalakisi uudestaan. Siellä on kyllä yksityislohtaisesti mainittu nuo ennen varsinaista vaalia luetut tuomiot. Ei riitä että osaa lukea, täytyy myös ymmärtää lukemansa, Kepulaisenkin.
Totta, ei ole kuuden kuukauden tuomio, eikä ilmeisesti viime vaalien jälkeen. Mutta onko asioiden moraalisella puolella mitään merkitystä Sysmässä, ilmeisesti ei?
Kepulla sitä riittääkin moraalia. Mite ne menikään ne kepulaisten eläinten hoidot viime vaalikaudella, minkähän puolueen miehet olivatkaan asialla?
Näin oli, mutta kyseinen henkilö erosi heti luottamustoimista. Katsotaan nyt miten Nurminen toimii.
Nyt nähtiin ainakin osa ko. henkilön toimintatavoista. Ti 3.10. Itä-Hämeessä julkaistu juttu (s. 3, Sysmän kunnalta tyly vastaus kehittämisehdotuksiin). Kuntalainen oli lähettänyt kunnanjohtajalle ehdotuksia ja sai palauteviestin Nurmiselta: "Moi, Älä jauha paskaa, persaukisia suhareita on nähty jo tarpeeksi. Jukka." Tämä ei mahdu jakeluun; kuinka näin voi vastata henkilö, joka työskentelee kunnanvirastossa?!?!?!?!?!
Aloittaja lause osui nappiin: "Aina pitäisi olla tarkka sanomisistaan ja käyttäytymisestään myös luottamustoimissa." Vai onko tilaajan titteli nyt luottamustoimi lainkaan, mutta kukaan kunnassa/kunnalle työskentelevä ei saisi päästää tällaisia eteenpäin!
Entäs se toinen? Niitähän oli kaksi.
Hän ei tietääkseni ollut missään luottamustoimessa.
Kyllä oli taas Kokoomuspampulla jeesustelu huipussaan, kun lehdessä kertoo, ettei muka tiennyt tämän yhden sankar'pojan arvelluttavista naisen käsittely menetelmistä. Se on kyllä v***n vale, ihan satavarmasti Sysmän Kokoomusjohtaja tietää mitä jäsenistö täällä puuhaa. Onhan heillä ihan erikseen huoltoaseman baareissa kiertelevä korva ja muutenkaan tuon tason tapaus ei Sysmässä jää pimentoon.
Tämä onkin esimerkkitapaus kokoomusjohtajan toimintatavoista, ikävät asiat ulkoistetaan muille tai kiistetään kokonaan ja kiitokset kerätään itselle, ansiottomatkin.
Eiköhän tuo tienny kun kyseinen varavaltuutettu oli määrätty jo paljon aiemmin tekojensa takia ylenemiskieltoon palokunnassa...
Sankarpojan uus morsio hehkuttaa..saa taas lehdistö lisää juttua seuraavien vaalien vastaavaan paljastukseen
😂 se on hyvä et maine säilyy👍 miksipä nuo tapojaan muuttas
Aloittajan tarkoittamaan suuntaan lähtikin keskustelu heti alkuunsa, tästä on hyvä jatkaa!
Halusiko ensimmäinen kirjoittaja tosiaankin rakentaa rauhaa!!?? Kyllä tuo avaus oli kaikkea muuta. Jospa Lehtosalo-Lönnberg sai vaan tarpeekseen tälläkin palstalla tapahtuvasta paskan heitosta kun sitä samaa ilmeisesti sai niskaansa myös kunnantalolla ja kunnanhallituksessa. Ihan ymmärrettävä päätös.
No johan menee tunteisiin sit anonyymin keskustelupalstan jutut. Jokainen itselleen kuoppansa kaivaa.
Sysmää ei ole, ei ole on vaan Lahden Pohjoinen osa. Ja hyvä näin, saa rauhanjulistaja/riidanhaastaja olla ihan rauhassa.
Nyt kyl tarpeex nurminen kupissa. Sivuun heti!
Joo, Nurmiselle kenkää kunnasta ja äkkiä. Kirjoittikohan tuo vastauksen ihan selvin päin? Suurella hämmästyksellä luin, että Nurminen on edelleen tilaajana kunnan palveluksessa. Kunta on ulkoistanut sosiaali- ja terveysalan ja on palkannut sosiaalijohtajan hoitamaan viranomaisasioita. Kyllä Veistilällä olisin enemmän osaamista toimia tilaajana kuin tällä ongelmaisella terveydenhoitajalle. Alan nyt ymmärtää, miksi EK sai tarpeekseen. Nurminen on suojatyöpaika, sillä Kitkiöjoen ja Järvisen sana riittää palkkaamaan ihmisen määräaikaiseen työsuhteeseen, ei ole tarvinnut kepulaisilta kysellä mitään kun on saatu oman vallan demari-takuumies lähelle ja nöyräksi. Kuinka joku voi vielä puolustella Sysmän kunnan touhuja??? Maakunnassa tämä on nähty jo kauan, kaikki sysmäläinen eivät ole vieläkään heränneet. Ja miksi kunnanjohtaja ei itse vastaa saamiinsa sähköposteihin, sitä eniten ihmettelen!!
Niinkö? Sinäkö tiedät miksi EK sai tarpeekseen? Alat oikein ymmärtääkin? Siinähän juurikin osoitit tietämättömyytesi tai vaihtoehtoisesti keputrollin jolla yrität valkaista asioita. Olisiko kuitenkin niin että vaihtoehdot kävivät vähiksi?
Paljonko luulet Nurmisella olevan vaihtoehtoja?
EK ei saanut tarpeekseen, vaan muut saivat EK.sta. Että näin tiedoksi sulle pelle!!!!
Luuletteko, että kirjoittaja sen itse keksi!!!Kyllä se niin on,että paska valuu alaspäin,jopa kirjoittelussakin.
Joo, Nurmisen vastauksesta ja kommenteista paistaa läpi se, mikä on Sysmän kunnan johdon asenne kuntalaisia kohtaan: älkää jauhako paskaa, kyllä juristi ja bussikuski tietävät kaiken paremmin!
Onks Aaltokin kuntalainen, paljonko maksoi veroja, ei näy kalenterissa.
Hartola oikea paikka visioinnille,.
Bussikuski ja pussikaljakuski sivuun. Kumpainenkin menettäny kasvonsa
Tosiaan, julistetaan rauha Sysmään! Asiat ovat kahden viimeisen päivän aikana saaneet ihan uuden käänteen. Niihin asioihin, joista reilu vuosi sitten kirjoitettiin, ei todellakaan ole saatu ratkaisua vaan Sysmän kupla ja perimmäinen paise alkaa nyt paljastua. Kepunaisia moitittiin lokakampanjasta mutta nyt kunnan johto on ihan itse paljastanut ylimielisyytensä. Miksi kunnanjohtaja antaa sähköpostiin vastaamisen alkoholiongelmaisen rattijuoppoudesta vankeustuomion saaneen suojatyöpaikkalaisen vastattavaksi? Ja nyt ei voida puhua lokakampanjasta kun kaikesta löytyy dokumentit, joko poliisilta tai asiattoman sähköpostin vastaanottajalta. Erotkaa Nurminen ja Järvinen, Kitkiöjokikin voisi vetää omat johtopäätöksensä. Luottamus kunnan johtoon onnlopullisesyi mennyt!
Sysmän kunnan hyvä maine on nyt todellakin lopullisesti pilattu! Nurminen tosiaankin moitti kepulaisia kunnan maineen pilaamisesta vuosi sitten ja nyt tekee sen itse oikein viimeisen päälle. Nurmisen viesti on kaikissa maakunnallisissa lehdissä, iltapäihälehdissä ja jopa Hesarissa.
Miksei hassunhauskoja t-paitoja pitävä puoluepomo kavereineen ole vaatimassa erottamista luottamustoimista huonon kuntakuvan takia?.??? Vai onko pelko että nopeuttaa oman sädekehän puhkeamista.
Siis kuinka kauan tätä henkilöä hyysätään?!? Nyt Etlarissa ja Itä-Hämeessä juttu kuinka osapuolet ovat kokoontuneet ja sovinto saatu aikaan. Oikein kuvan kera. Jutussa kyllä kerrottiin kuntalaisen ja kunnanjohtajan tunnelmia mutta tästä kaiken aiheuttajasta ei kerrottu mitään kuinka hän suhtautui koko tapaamiseen.
Kaikki sen tiesi ja jollei tiennyt NI sit sivuun sellainen mettäläinen
Vai nero! Nyt naurattaa
Sysmässä on aina tietyissä piireissä painettu villaisella viinan kanssa lutraajien edesottamukset, pahoinpitelyt ja erittäin usein toistuvat rattijuopumukset. Vielä ennen taksikuski soitti tai tekstas varoittaen kokoomusehdokastakin aina kun poliisit oli kylällä. Ei soittele tämä kuski enää kellee, mut saapa nyt sit sen myötä vuorostaan ehdokas "painaa asiaa villasella" 😂
Varokaa kylällä, matikkapilkiltä palataan lähes poikkeuksetta ainakin pienen lämmikkeen kera, ratissa nauttien vanhaan malliin edelleen😉. Vaarallisin aika tossa ilta ysin ja yhentoista välillä😉 ja Suopellon suunnalta huristaa.
Ei se rattijuoppous maailmasta lopu ennen ku ne ite kuolee pois ja sekään ei vielä riitä opetukseks että tappaa vielä jokupäivä jonku sivullisen tötöilyllään. Eikä toi viina ja mukana kulkeva itsekkyys todellakaan sysmässä ole vain yhen tai kahenkaan ongelma.
Ne on sahissaan eine aja eikä ymmärrä mitään koko pitäjä
Sahissaan ne nimenomaan ajaa...sillo ei laskuhumalan tärinät häiritse niin paljoo😁...ei ne kotona kehtaa oikeeta luontoaan ja alkoholiongelmiaan näyttää niin salassa juovat matikkapilkillä🤣. Antaa akkaki viel hetken kun ei viel totuutta ymmärrä😉
Jep👍
Nytpä paljastit itsesi petturi. viitteet entiseen taksikuskiin ja toisen matikkapilkkiin yhdistävät sinut tiettyyn persoonaan. Nimeäsi en täällä mainitse, mutta jos pimeällä vastaan tullaan...
Toisilla se väkivalta on ainoa keino paeta omia ongelmiaan jotka omalla toiminnallaan ainoastaan itse aiheuttaa ja mahdollistaa!
Ja sinä paljastit tälläkin uhkauksella ihan kaikille ettei ne lehtikirjoitukset sinusta valehdellu pätkääkään. Oikeus on tuominnut oikean miehen ja ihan syystä. Heikko puolustautuu väkivaltaan ja uhkailuun kun ei muuten ole miestä asioitaan ratkomaan, ei selvinpäin ja vielä vähempi tuubassa. Mene hoitoon. Tai sähän taiat ollakin jo ammattilaisen ongelmana😉
No kyllä mä ainakin voisin ton yhistää useampaan ihmiseen täällä sysmässä.. aika perustoimintaa molemmat harrasteet...enkä minäkään kerro nimeäsi kuka siellä tappouhkauksia latelee
"Tunnistettujamuillekerro" kylläpä rohkeesti uhkailet ja ihan julkisesti vaikka sinut on tuosta helppo tunnistaa ja yhdistää etlarin kirjoittamaan juttuun johon sinua oli oikein puhelimitse haastateltu. Et kyllä edes muistanu olitko ilmottanut ehdokkaaksi lähtiessäs aikasemmistakaan rötöksistäs "pomolles" mainita. Sama toimintamalli näyttää jatkuvan ainakin rötösten suhteen. Ei pääse seepra juovistaan vaikka kuinka teeskentelee.
😲 melkosta uhkailua julkisesti
Jokohan uhkailija ymmärsi julkiset uhkailunsa lopettaa, ja toivottavasti tajuu tehdä sen myös privaattipuolella. Heikon ihmisen merkki kun tuollaiseen alentuu saati väkivaltaan ylipäätään.