Jäähalli ja Kokemäen urheilun alamäki

liikkeellemars

Niin siinä kävi Kokemäellä kuin muuallakin kun tuli kylään jäähalli. Romahti muun urheilun taso pojilla, eikä niitä huippu kiekkoilijoitakaan ole syntynyt. Kun mukuloita aletaan pienenä kuljettamaan autolla halleille, ei siinä "lenkki" enää maistu syksyn tuulessa ja sateessa. Ja kun se NHL ura katkee jo paikallisjoukkueen junnuissa, ei muu urheilu enää maistu. Pitkästä aikaa juostu Teljän Hölkkä antaa vähän vertailupohjaa mikä on urheilijoiden kunto. Katsotaanpa. 2017 Hiekkala juoksi 32,02, Vahti 34.04. Vuonna -85 oli jääpelit ulkokentillä, sinne mentiin potkukelkoilla tai millä mentiinkin, muttei äiti tuonut bemarilla. Kopio 27,59, Lähde 29,28, Seppälä 29,36, Menna 29,42, Haikola 30,07, jne Lenkki lähes sama. Poikkeuksena tulosromahdukseen naisten Valamaan aika pariminuuttia parempi mitä 85 naisten voittajan. Samoin kk-v seuraennätykset pojilla ja tytöillä, löytyy KK-v yleisurheilu haulla netistä. Tytöillä tilastoja korjattu muutaman vuoden aikana useasti, myös tänä vuonna. Pojilla ei auta superkevyet urheilujalkineet, ei -60 luvulta kehittyneet supernopeat ratapinnoitteet, ei sykemittarit eikä proteenijuomat. 2000 luvulla tehtyjä ennätyksiä saa tilastoista todella hakea, muutama on. Olisiko Kokemäen nuorison pelastanut jäähallin myynti ja siirto Venäjälle, tiedä häntä, mutta nyt on surullisella tasolla poikain urheilun taso.

3

1220

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hokari

      Kyllä se jäähalli kokemäellä tarvitaan!

    • intoilijakummonen

      Ja Teljän Hölkkää tarvitaan kans. Vieläkö Menna juoksee ja Seppänen?

    • NiiSeVaaO

      Eiköhän se ole nämä kännykät, peli- ym. koneet aina mopoautoja myoten, jotka nuorison liikkumisen lopetti. Laajempi joukko liikkuu entistä vähemmän ja toisaalta ihan terävin kärki taasen aiempia ikäpolviaan vielä enemmän ja lahjakkaammin. Lajeina eivät ole enään niinkään juoksi, hiihto tai mäkihyppy vaan jääkiekko, salibandy tai jalkapallo. Niihin lajeihin ei ilmeisesti Kokemäellä ole panostettu kuin ehkä jääkiekon edustukseen. Juniorityö laahaa pahasti perässä mitä ilmeisimmin vetäjien puutteessa?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hyvää iltaa!

      Mikä on päivän viisaus?
      Ikävä
      16
      457
    2. Näytät kivalta kun nukut

      *zoomaa palohälyttimen kameraa*
      Ikävä
      10
      412
    3. Haittaako jos

      kaivattusi käy tosi usein pissalla ja/tai kakalla?
      Ikävä
      16
      347
    4. Arvaa mitä mies

      Aion pilata elämäsi totaalisesti. Kyllä, totaalisesti.
      Ikävä
      3
      341
    5. Mies mä oon ihan helppo

      Miehelle johon oon ihastunut. Olen harvoin ihastunut, mutta suhun olen. Ei tarvitse kuin pyytää, niin...
      Ikävä
      13
      206
    6. Hyvää yötä

      Janne niminen mies🥰
      Ikävä
      1
      103
    7. 0
      90
    8. Mies olen aika erakko nykyään

      Vanhentunutkin olen muutamana viime vuonna parikyt vuotta. Kun en ennenkään kelvannut, niin tuskin nytkään kelpaan. Lisä
      Tunteet
      0
      90
    9. Kuinka moni palstalaisista on näin hyvässä kondiksessa

      76-vuotias rokkari Rick Springfield esittelee elämäntyyliään : https://www.youtube.com/watch?v=GbxHuNy6d68
      70 plus
      3
      67
    10. Olet onnellinen sinkku

      Näin se on nähtävä.
      Ikävä
      1
      61
    Aihe