10.11 -24.11 gambiaan

takuulämpöön

5 viikkoa lähtöön :) smartline palma rima on meidän hotelli...onko kellään kokemuksia kyseisestä hotellista ja onko muita onnellisia lähdössä samaan aikaan ?

13

1173

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • gambiaan

      itse lähdössä rouvan kanssa 3.11
      olis kiva kuulla tuosta hotellista tietoa?

    • varpaatHiekkaan

      Samana päivänä lähdössä, hotelli tosin on Senegambia. Pian, pian! :)

    • tuulilehto

      Tuosta hotellista en tiedä. Itse ollaan Gambiassa samaan aikaan Seregambia hotellissa. Kovin eri tasoisia hotellit siellä on. Mutta kaikissa pystyy asumaan. Ja huonetta voi vaihtaa jos on esim. luteita.

    • yleinenongelma

      Mikä olisi hyvä huone lude myrkky , varmaan yleinen ongelma.

    • Capepoints

      17.11.-25.11 Cape point - seura kelpaa retkille!

      • reppureissarit

        Kannattaa kysellä hotellilla muilta matkailijoilta, josko voisi kerätä porukan ja lähteä yhdessä liikkeelle. Sillä tavoin me olemme muutaman kerran tehneet. Olemme samaan aikaan siellä lomailemassa, asumme vähän syrjemmällä guest housessa. Kuinka monta teitä on?


      • Capepoints
        reppureissarit kirjoitti:

        Kannattaa kysellä hotellilla muilta matkailijoilta, josko voisi kerätä porukan ja lähteä yhdessä liikkeelle. Sillä tavoin me olemme muutaman kerran tehneet. Olemme samaan aikaan siellä lomailemassa, asumme vähän syrjemmällä guest housessa. Kuinka monta teitä on?

        Meitä on kaksi naispuolista matkustajaa. Cape Pointissa yövytään ja mitään suunnitelmia ei vielä ole reissun suhteen. Sen verran aktiivisia molemmat että päiviin tarvitaan kyllä kokemuksia ja urheilua!


      • paikallaollut

        Jos haluette kokemuksia paikallisten rantaleijonien kanssa, niin menette oikeaan paikkaan. Gambiahan on ylipainoisten, vaaleiden ja miesten kipeiden naisten paratiisi.
        Olen käynyt Gambiassa vaimoni kanssa ja paikallisten naispuoleisten turistien touhua ei voinut olla näkemättä.
        Senegambia hotelli on hyvä paikka asua. Paikallinen musta mies Timo järjestää retkiä Senegalin puolelle. Puhuu auttavaa Suomea ja on erittäin auttavainen ja ystävällinen. Voin suositella.
        https://www.facebook.com/Timotours-gambia-658723777595242/

        Ihmiset olivat erittäin ystävällisiä ja auttavaisia.


      • reppureissarit
        Capepoints kirjoitti:

        Meitä on kaksi naispuolista matkustajaa. Cape Pointissa yövytään ja mitään suunnitelmia ei vielä ole reissun suhteen. Sen verran aktiivisia molemmat että päiviin tarvitaan kyllä kokemuksia ja urheilua!

        Aamulla startataan, Amsterdam-Barcelona-Dakar, josta 12.11. lautalla siirtyminen Gambian puolelle, siellä lomaillaan 2½ viikkoa. Jätämme yhteystiedot hotelli Cape Pointin respaan, jos haluatte retkiseuraa. Terkkuja Minna


      • capepoints
        reppureissarit kirjoitti:

        Aamulla startataan, Amsterdam-Barcelona-Dakar, josta 12.11. lautalla siirtyminen Gambian puolelle, siellä lomaillaan 2½ viikkoa. Jätämme yhteystiedot hotelli Cape Pointin respaan, jos haluatte retkiseuraa. Terkkuja Minna

        Kiva, kiitos Minna! //Janika


    • rantareggae

      Oltiin marraskuussa -16 juuri tuossa hotellissa. Huoneet aika vaatimattomat mutta siistit ja muutenkin hotellin alue ihan ok. (Tietysti riippuu siitä mitä kukin haluaa) Hotellihuoneissa ei ollut ilmastointia, vain natiseva ropelli katossa, joten kuuma oli yötä-päivää. Ihmeesti siihen kuitenkin tottui. Käsittääkseni bungalow-tyylisiin huoneistoihin, joita oli hotellialueella, sai lisämaksusta ilmastoinnin. Ruoka oli hyvää, joskin päivästä toiseen samantyylistä, henkilökunta erittäin ystävällistä. Oikeastaan ainut haittapuoli oli että ranta oli 300m päässä, jonne pääsi vain katua pitkin ja siitä matkasta selviytyminen oli haastavaa! Bumsterit parveilivat hotellin ulkopuolella ja satavarmasti sai matkaseuraa ihan minne ikinä olitkaan menossa. Yleensä lähdimme liikkeelle aamuvarhaisella klo 6-7 välillä, silloin oli vielä viileää ja sai kulkea melko rauhassa. Matkasta jäi kyllä erittäin positiivinen muisto ja tammikuussa lähdetään uudelleen mutta eri hotelliin.

    • Kiitos timotours Gambiasmile me on laheta sinee

    • Anonyymi

      Mä suosittelen turisteja ottamaan vuokrakämpän jos siellä on 4vkoa tai enemmän,kämpän kaksio -kolmio suihkulla ja vessalla saa n. 50e kk ja elät aitoa turvallista ja mukavaa paikallista elämää.Kuka tahansa paikallinen auttaa vuokra-asunnon hankinnassa.Erittäin helppoa hankkia kämppä melkein mistä tahansa ja HUOMATTAVASTI EDULLISEMPAA.

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      98
      1683
    2. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      55
      1103
    3. Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että
      Maailman menoa
      437
      1076
    4. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      170
      1013
    5. Rakastan häntä

      Jumala, rakastan häntä. Haluan olla hänen omansa. Hänen vierellä. Halata häntä.
      Ikävä
      57
      792
    6. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      126
      772
    7. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      83
      730
    8. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      698
    9. Naiselle Kuuleppa Tämä

      Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä
      Ikävä
      38
      675
    10. Onko mun toinen

      Puoliskoni täällä, huhuuu 😍❤️ Ihanista ihanin 😚😚
      Ikävä
      57
      671
    Aihe