http://oi66.tinypic.com/2jezfhi.jpg
Tässä tälläinen hieman sekava kuva ja tilanne.
Eikö tässä punaisella autolla ole pyöräilijää kohtaan väistämisvelvollisuus, vihreällä ja sinisellä ei?
Tuo on hieman sekavaa, vaivalloista, tai jopa vaarallista liikenteessä, jos näin on. Yksi antaa tietä, muut eivät.
Punainen auto kääntyy ja antaa tietä, mutta oikealta tuleekin sininen ja ei tietenkään ole väistämisvelvollisuutta? Vaaratilanne.
Tai punainen kääntyy ja odottaa, taakse tulee vihreä auto suoraa ajaen. Vain toisella väistämisvelvollisuus. Vaaratilanne.
Tietenkin kuvassa voisi olla vielä alhaalla 4. auto kääntymässä myös oikealle, mutten viitsinyt tehdä kuvasta enempää sekaista.
Varmistaisin väistämissäännön
pöikljuh
3
284
Vastaukset 3
- Kohti_Hybridiä
Punaisella on väistämisvelvollisuus, muilla ei. Tilanne muuttuu jos taluttaa pyörää, jolloin kaikilla väistämisvelvollisuus.
- lkjhgb
Hyvä, ei kuulu soraääniä, niin eiköhän asia ole näin! Kiitän!
- aina-vaarallista
Se on juuri noin. Etenemisjärjestys on tuossa kuvassa vihreä auto, sininen auto, pyöräilijä ja viimeisenä punainen auto.
Liikenne on todellakin vaarallista jos ei tiedä mitä on tekemässä. Siksi pitääkin tietää säännöt ja toimia sääntöjen velvoittamalla tavalla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1761530
Muistakaa pojat tämä.
Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.96736En ehkä onnistu siinä
Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.58725Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin
Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset203588- 48536
- 126536
- 37526
Pahoin pelkään nainen
että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus50518Viesti jonka haluaisit lähettää...
hänelle. Onko jokin pieni tunniste jonka vain te tiedätte. Onko naiselta miehelle tai toisinpäin, joku joku päivämäärä15500- 25483