Ei laskeudu

Mattipa6

Miksi ei Finnair pysty laskeutumaan Funchaliin, kun muutama muu kone sen teki, mm Airbus A320?

7

260

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • HiihtelijätPilotteina

      Ei ne vaan osaa.

    • irtisanottu.meksu

      Ongelmia on monenlaisia. Loppuu lentobensa, loppuu miehistö, matkustajat karkaavat, yleistä härdellöintiä Finnairin tapaan. Kukaan ei tiedä mistään mitään ja yritetään edes jotain. Mikäs vipu se tämä on, - ohoh!

    • Olpi

      Ehkäpä joku kone onnistui vaan sattumaan oikeaan tuulirakoon. Finnair ei ollut varmaankaan ainoa joka keskeytti laskeutumisen.

      • EiMahuOnksPakko

        Ja kenttäkin täyttyy jossain vaiheessa, jos sieltä ei päästä nousemaankaan, kuten oli aiemmin tänä vuonna.


    • SavonMuanepeli1

      Madeiran lentokenttä on luokiteltu yhdeksi maailman vaarallisimmista ja huonoimmista lentokentistä. Kiitotie on liian lyhyt, vaikka sitä on pidennetty. Jatkuva tuulten myrrellys vuorten ja meren välillä tekee sen, että koneet joutuvat tekemään useitakin kertoja peräkkäin keskeytyksiä, eli lennetään uusi kierros ja toivotaan, että nyt onnistuu. Se ei ole vaarallista. Jokainen, joka lentää työkseen, tekee tämän keskeytyksen turvallisuussyistä. Sitä kutsutaan myös nimellä "Ylösvedoksi." Madeiran lentokenttä on pieni ja ahdas, joten koneet joutuvat senkin takia tekemään ylösvedon. Kiitotiellä saattaa olla vielä kone, joka odottaa, että pääsee omalle paikalleen. Olen ollut itse kyydissä montakin kertaa, kun kapteeni päättää tehdä ylösvedon. Se on huima kokemus. Varsinkin kun moottorit jyrisee aivan toisella tavalla. Finnairin kapteenit ovat maailman parhaita joten en ole koskaan pelännyt Finnairin kyydissä. A350 on upea, jolla lensin 19.11 2015 Frankfurtiin vai huvikseni. Tulin samalla koneella takaisin, Vain tiedoksi, että hyvä kone ja pilotit loistavia, sekä kaikki oli niin hyvin kun olla ja voi. Ei taatusti jäänyt Finnairin A350 näihin kahteen kokemukseen.

      • Suuri.ja.mahtava

        Miten on todennettu että Finnairin kapteenit ovat parhaita? Muutama vuosi takaperin Finnairin naispuolisella kipparilla/peräsmiehellä oli maantieto oli vähän hakusessa kun kuulemma lennettiin Neuvostoliiton ilmatilassa.


    • Kaitanni

      MIksi aina moititaan Finnairia. Aivan syyttä. Kaiklle yhtiöille sattuu myöhästymisiä, ylösvetoja, koneen hajoamisia jne.
      Minulta Finnair saa pelkkää kiitosta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      61
      2682
    2. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      119
      1406
    3. Mitä nyt haluaisit kysyä kaivatultasi?

      Tässä hetkessä tai menneestä?
      Ikävä
      136
      1186
    4. Mikä hänessä

      Saa sut kuumaksi?
      Ikävä
      77
      1114
    5. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      89
      1033
    6. Kuka om uusi kylän mies?

      Ajelee polkupyörällä. Vaalea, melkein kalju. Ilmestyi katukuvaan tänä kesänä. Viettää aikaa kauppojen tuulikaapeissa. Ku
      Suomussalmi
      22
      959
    7. oot mun silmissä

      Vain äärettömän nolo. Anna olla jo 😂
      Ikävä
      124
      844
    8. Henkilöauto ajoi puuhun Suomussalmella

      Henkilöauto ajoi puuhun Suomussalmen torin laitamilla. Poliisi epäilee tutkivansa tapausta. Silminnäkijä
      Suomussalmi
      28
      842
    9. Taidan olla pelkuri

      Kun en uskalla edes kysyä sulta 😳
      Ikävä
      33
      754
    10. Kattoikkuna puuttui - vai puuttuiko sittenkään?

      Tönölään ei saatu mökkejä, kun kattoikkunasta oli pula. Näyttää konkurssihakemus tulleen kuitenkin 31.8., joten kattoikk
      Kuhmo
      19
      715
    Aihe