Menkka vinkkejä?

Makasiini_

Moi! Vinkkejä noihi menkkoihin kun en käytä tampooneja ja se on inhottavaa, kun verta tulee pikkuhousuille... Ja koussakin pelkään koko ajan että tulee läpi. (Menkkani alkoivat tammikuun 1p 2017) Itselläni ei ole oikeen kipuja. Mutta olisiko hyvä laittaa esim yöside ja päiväside ainakin yöksi?

5

1350

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 5998930

      Joo ohivuodot on inhottavia. Niiden takia opettelin käyttämään kuukuppia. Käytän kyllä siteitäkin ja laitan pahimpaan aikaan useampia siteitä.

    • imukyky

      Yösidettä kannattaa käyttää öisin, koska se on imukykyisin.
      Siteissä on muutenkin erilaisille vuodoille omansa, esimerkiksi superimukykyinen.
      Kaksi sidettä päällekkäin ei ole hyvä, koska siteen alin kerros on läpäisemätön.
      Napakat alushousut ja riittävän imukykyinen side toimii. Suosin siteitä, joissa on siivekkeet, niin pysyvät paremmin paikallaan, eikä tule ohivuotoja sivusta.

    • vinkkejää

      Käytän ensimmäisinä vuotopäivinä sekä tamponia että sidettä, yöllä tamponia ja yösidettä. Se tamponin käyttö on hyvä oppia. Pienet tamponit sopivat nuorellekin.

      Verta yleensä jonkin verran pääsee pikkareihin, se ei ole vaarallista, sillä pikkarit voi pestä. Puhtaat vaan tilalle ja veriset pyykkiin. Ja tämä tulee jatkumaan kymmeniä vuosia aina 50 ikävuoden korville asti. Syytä siis tottua.

      • Anonyymi

        Voin vakuuttaa, että toimii! Teen näin itsekin, toimii etenkin jos on runsaammat menkat.


    • Anonyymi

      Myös tamponien kanssa verta voi tulla pikkuhousuille!
      Yöllä yöside on hyvä, kun vuoto on runsasta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Janne Ahonen E R O A A

      Taas 2 lasta jää vaille ehjää perhettä!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      171
      3378
    2. En kai koskaan saa sinua

      Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k
      Ikävä
      154
      1899
    3. Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet

      Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K
      Maailman menoa
      147
      1829
    4. Saran ökytyyli käänsi katseita.

      On nyt kyllä Sara kasvoistaan, kuvan perusteella todellakin pyöristynyt ainakin kuvan perusteella.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      159
      1744
    5. Nyt on aika laittaa parit selkoon.

      Onko pareja täällä. Laita kirjaimet kuka tykkää kenestäkin ?
      Ikävä
      77
      1614
    6. Työttömille lusmuille luvassa lisää keppiä

      Hallitus aikoo kiristää velvoitteiden laiminlyönnistä seuraavia työttömyysturvan karensseja ensi vuodesta alkaen. Hall
      Maailman menoa
      344
      1558
    7. Tekisi niin mieli laittaa sulle viestiä

      En vaan ole varma ollaanko siihen vielä valmiita, vaikka halua löytyykin täältä suunnalta, ja ikävää, ja kaikkea muuta m
      Ikävä
      81
      1409
    8. The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."

      Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut
      Tv-sarjat
      20
      1278
    9. Miksi ihmeessä?

      Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek
      Ateismi
      25
      1165
    10. Ootko huomannut miten

      pursuat joka puolelta. Sille joka luulee itsestään liikoja 🫵🙋🏻‍♂️
      Ikävä
      158
      1162
    Aihe