.......itsensä vanhaksi horoksi. Vaikka olet minulle ainut enkä todellakaan ole "jakaja".....vanha sen sijaan olen ;)
Sinä teet elämäni kauniiksi!
Sinut minä muistan :D
Hyvää viikonloppua!
Sinä teet elämäni kauniiksi!
Sinut minä muistan :D
Hyvää viikonloppua!
Vastaukset 9
Vanhimmat
Oletko se sinä rakas.........
<3
Jos minun pitäisi olla Anne, niin en ole.....
Risto höh! Anne ei ole vanha, joten miten voit kuvitellakaan, että se olisi Ännen kirjoitus se, häh? Änne on hyvin kypsytetty pirteän hapokas sitruksinen valkoviini Siperiasta, joka paranee vain vanhetessaan :D
Viinit arvioidaan kansainvälisesti käytetyimmän ja selkeän 100 pisteen taulukon mukaan.
95—100: Klassikko on viini, jonka kaikki eri osa-alueet ovat kiitettävät. Se on parasta, mitä rahalla saa. Hinta nousee yleensä yli 50 euron.
90—94: Erinomainen viini ilmentää hyvin alkuperäänsä, mutta tarjoaa myös aimo annoksen persoonallisuutta. Hinta on miltei poikkeuksetta vähintään 15 euroa, yleensä monin verroin.
87—89: Hyvä viini tarjoaa reilun hinta-laatusuhteen. Jos viinin hinta kuitenkin kipuaa yli 15 euron, kyseessä on liian kallis viini laatuunsa verrattuna. Tämän kategorian alarajalle pyrkii suurin osa kaupallisista viineistä alle 10 euron hintatasolla. Moderni teknologia yleensä varmistaa, että valtaosa vakavasti otettavista viineistä saa juuri 87 pistettä. Yhdenmukaista laatua, mutta tavallaan hyvin tylsää.
85—86: Välttävä viini on väliinputoaja, jos sen hinta on 10 euron tuntumassa. Mutta jos hinta putoaa selvästi alle 8 euron, viiniä voi harkita arkiselle aterialle.
80—84: Tyydyttävä viini on yleensä hyvin edullista, mutta alkoholiverotuksen takia harvoin kannattava ostos.
—79: Huonoa viiniä ei kannata hankkia missään tapauksessa. Joskus kyseessä voi tosin olla epähygieninen erä. Selvästi korkkivikainen viini on helppo tapaus, mutta aika usein vika on sellainen, että hedelmäisyys on latistunut ilman korkkivikaista tuoksua. Näin ollen huonokin viini voi olla oikeissa olosuhteissa ja parhaimmillaan ihan juotavaa.
ps. Änne kuuluu "Hyvä viini kategoriaan" eli täydet 90-94 pistettä. Niih... Ristö, mihin ite kuulut?
pps. täsä tapauksessa 90-94 pistettä on täydet :D ööööö....pisteet vähän sekaisin näin perjantain kunniaksi :D :D
Ristö kyylyy sarjaan -79 pistettä :D :D :D Kuolen nauruun :D
No mites vanhan horon perjantai sujuu? En kyl ymmärrä kaikenmaailman horoja.
Minä rakastan sinua K- naiseni.
Nainen sitä ja nainen tätä. Ei yhtään kaipausta miehestä ja nimenomaan tietystä miehestä.
Luin että " vanhaksi homoksi". Hahahhhaa!!!!