Onko niin, että seuraavaan Ubuntuun olisi tulossa jokin muu, kuin Unity?
Minulla on Ubuntu 16,04: ssä juuri tuo Unity.
Minusta se on mukavampi, kuin se joka oli kauan sitten.
Jos Unity ei tule automaattisesti asennuksessa, niin kai sen voi jostain hakea. En tiedä.
Unity (Ubuntu)
8
198
Vastaukset 8
- voivaihtaa
Pystyy vaihtamaan takaisin unityyn mutta ei kannata ubuntu on näet muokanut gnomea jonkin verran paremmaksi ja yksinkertaisemmaksi.
- se_on_hyvä
Unity on/oli Ubuntun suurin vikatikki. Onneksi luopuvat.
- XFCE4
Mielestäni Unity oli Canonical:in kunnianhimoinen tavoite tehdä jakeluun ihan oma työpöytäympäristönsä. Onneksi aina Ubuntu-jakeluun on ollut asennettavissa muitakin työpöytäympäristöjä kuin Unity.
On tulossa. Ei kylläkään se vanha vaan Gnome 3:sta muokattu.
Ei tarvitse Ubuntu 16.04 LTS:ää vaihtaa pois 3,5v aikana, että joskus tulevaisuudessa kun uusit käyttöjärjestelmän niin sitten muuttuu.- Ubuntu-mies
Unity on kyllä mainio, eikä mikään raskaskaan. Suurin ongelma on varmaan "sekakäyttäjillä", joilla on muitakin käyttöjärjestelmiä rinnan. Unity kun on niihin nähden varsin erilainen. Käynnistä/sulje-napit vasemmalla kuten valikkokin. Minulla on ainoastaan Ubuntu ja olen kyllä pitänyt. Ehkäpä tuo tulevakin on ihan hyvä, muutoksia aina välillä tulee.
Vanhasta Gnome2:sta en kyllä pitänyt, sillä kumminkin aloittelin Ubuntun käyttöä.- Warty4.10
>>Unity on kyllä mainio, eikä mikään raskaskaan. Suurin ongelma on varmaan "sekakäyttäjillä", joilla on muitakin käyttöjärjestelmiä rinnan.<<
Mitäköhän mahdat tarkoittaa "joilla on muitakin käyttöjärjestelmiä rinnan"?
Unity on vain yksi työpöytäympäristö muiden joukossa. Unity on Canonical:in Ubuntuun kehittämä työpöytä, eikä se ole koskaan estänyt muiden työpöytien/ikkunamanagerien käyttämistä puoleen eikä toiseen.
Tosin nyt siis Canonical luopuu Unity-työpöytäympäristön kehittämisestä, ja palaa Gnome:een, joka oli perusteeni asentaa koneelleni Gnomeen perustuneen Ubuntu Warty 4.10 -version.
- niijanii
Ei tämä Gnome 3.x ole ollenkaan paha, mutta vaatii unityyn nähden enemmän klikkailuja. Käynnistimen saa vasemmalle, alas, ylös, oikealle ja on melkein vastaava kuin Unityssä (hieman vaatii asetuksia).
Lisäksi kannattaa muistaa että 32-bittisen työpöytäversion tuki poistuu jo kohta julkaistavassa 17.10 versiossa. Katsoin äsken du -d 1 -h kotihakemistoni tilankäytön Kohtuullista verrattuna vaikka KDE työpöytään. Unity ei rohmua paljoa levytilaa. Kodin asetukset vievät 3,9G eli pitänee siivota. En pidä siitä jos joku ohjelmaa täyttää levyä asetuksilla ja väliaikaistiedostoilla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1111067
Vasemmistoliitto esittää rikkaille veronkiristyksiä, mutta kansalle ei kelpaa
Miksi? Haluaako taviskansa lisää leikkauksia peruspalveluihin? Pääsettekö liian helposti vielä terveyskeskukseen tai ham42993- 74945
- 65920
- 56838
Meistä puhutaan
Meistä varmaan puhutaan ja huhutaan. Luulen niin. Ei kiva juttu. Ja ystävät on minusta huolissaan. Yritän tehdä kaikkeni57827- 131744
Uunimakkara koululaisten suosikki
https://www.is.fi/ruokala/ajankohtaista/art-2000012228523.html on tärkeää että oppilaat syövät hyvin, muuten ei jaksa p277722- 69576
- 17562