Olen pitkään harkinnut "perheen lisäystä" eli kahta tai kolmea undua.
Mulla on lintuhäkki, mitat p 70cm,l 50 ja korkeus noin 100cm, en ihan varma ole kun se ei ole täs kotona.. olisko se sopiva, tietenkin vapaana päivittäin!
Ainankin aluksi..? meinattiin rakentaa isompi häkki ite, mitat suunnilleen p 1,5m, l 1,2 ja korkeus 1,8m. ja siihen sitten vielä muutama lisää, jos vaikka omat tekisi poikasia.=)kuullostaisko hyvälle?
Olisiko 2naarasta ja 1uros hyvä valinta.
Pesimisestä olisi kiva kuulla omia kokemuksia..?
Mulla on lintuhäkki, mitat p 70cm,l 50 ja korkeus noin 100cm, en ihan varma ole kun se ei ole täs kotona.. olisko se sopiva, tietenkin vapaana päivittäin!
Ainankin aluksi..? meinattiin rakentaa isompi häkki ite, mitat suunnilleen p 1,5m, l 1,2 ja korkeus 1,8m. ja siihen sitten vielä muutama lisää, jos vaikka omat tekisi poikasia.=)kuullostaisko hyvälle?
Olisiko 2naarasta ja 1uros hyvä valinta.
Pesimisestä olisi kiva kuulla omia kokemuksia..?
Vastaukset 3
Vanhimmat
Kyllä riittää tuon kokoinen. Ja, kun ajatuksena teillä on tehdä vieläkin isompi häkki voisit harkita, että otat lisää unduja silloin? :)
Undujenmäärästä sen verran, että itse olen sitä mieltä, että tasaparit on parhaimpia. eli joko 2 undua tai 4, tai 6 jne. Eli ehdottaisin alkuun ottamaan esim. sen kaksi ja sitten myöhemmin lisää.
Itselläni on "vain" kolme undua tällä hetkellä ja hyvinhän ne toimeen tulevat kolmistaankin, mutta kyllä sen huomaa, että ei ole ihan samanlaista, kuin mitä oli, kun unduja oli neljä ja kaikilla oli aina seuraa, kun oli tasaparit. Nyt sitten yksi jää helposti yksin, jos kaksi touhuaa yhdessä (meillä onneksi mennään mukaan vaan touhuamaan). :)
Tuosta pesityksestä ei ole omakohtaisia kokemuksia, kun linnut täyttivät vasta vuoden tammikuun lopuilla niin ovat vielä liian lapsia tähän hommaan. :) Netistä löytyy ainakin tietoa asiasta, jos haluat tietoa myös kokemusten lisäksi.
Onnea tulevien undujen kanssa. :)
me kun nyt muutetaan isompaa okt, meillä jää unduille oma huone, missä voivat olla vapaana koko ajan.
vinkkejä, miten sisustan huoneen?
unduille turvalliseksi sekä mukavaksi..
Näin nopeasti vastaillen..Tästä muuten muistakseni joko -M- tai -N- kirjoitti jotain vinkkejä myös tänne palstalle niin kannattaa kahlata. :)
Huoneessa varmaankin on ikkuna niin siihen kannattaa verhot hommata. Esim. sälekaihtimet sinne ikkunoiden väliin tai sitten ihan verhot. Eli totutat undut sitten pikkuhiljaa raottelemalla verhoja siihen, että siinä on ikkuna niin voit pitää verhoja auki ja eivät lennä päin.
Sitten orsia sinne tänne esim. nurkkiin ja joku katosta roikkuva iso papukaijatelinekkään ei ole huono idea (meillä todella suosittu ja siinä nukutaankin). Sitten tietysti kupeille paikat, vettä voisi olla kahdessakin paikkaa, jos huone on kovin iso, ruoansulatushiekkakuppi voi olla lattiallakin, tuoreruokapaikka yms. normaalit asiat varmasti osaat itse katsella ja laitella.
Turvallisuus on tuo ikkunaan opettaminen. Lisäksi kaikki mihin linnut voisivat itsensä satuttaa on suojattava tai poistettava ihan lattiasta kattoon matkalta. Eli periaatteessa pitää vain käydä huone läpi ja suojata tai poistaa kaikki mikä voisi olla vaaraksi linnuille.
Lähinnä, jos sisustat isoa tilaa vähän samalla ajatuksella, kuin häkkiäkin eli tekemistä (turvallista) on, ruokaa on, orsia on (eli puuta vain hakemaan ja pesemään), joku mukava teline voi olla myös jne. Eli sinulla vain on isompi tila, kuin häkki ja vain mielikuvitusta peliin niin etköhän saa linnuille ihan unelmakodin. :)
Vitamiineista sen verran, että tehovital on kuurina ihan ok vitamiini, mutta itse ajattelin siirtyä näihin -N- nimimerkin mainitsemiin pelletteihin (muutama viesti ylempänä muistaakseni oli nimi, en muista nyt), koska silloin voin "unohtaa" muut vitamiinit ja antaa esim. tehovital:n kuurina vain pahimpaan sulkasato aikaan. Eli kannattaa miettiä itselle se paras tapa millä vitamiinit antaa ja minusta tuo tehovital on vaan aika läträämistä ja ei oikeen tiedä meneekö sitä edes lintuihin. :)
Tuoreruokaa sitten johonkin kippoon tai nipsuihin lisäksi niin hyvähän unduillasi on olla. Muistathan, että Avocado on unduille myrkyllinen hedelmä.
Lisätietoa löytyy varmasti papukaijayhdistyksen sivuilta.
http://www.papukaijayhdistys.fi