Kun en pysty hankkimaan itselleni

eimuutamahd

asetta niin ei ole muuta vaihtoehtoa kun kävellä junan alle, lyhyt matka kotoa Malmin asemalle, tämä ei ole yhtäkkinen päätös vaan pitkän itseeni katkeroitumisen tulos, missään elämän vaiheessa en ole onnistunut missään asiassa, vaimolle olen vihjannut mutta hän ei usko mutta tulee sen näkemään. Elämässä ei ole yhtään asiaa minkä takia kannattaa elää, viimeinen oli kun aikuinen lapseni lopetti yhteyden pidon.

8

381

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pleaseplease2

      Älä tee sitä! Meillä on vaan yksi elämä.

    • selkenevääsäätä

      Välistä käy niin että välit menevät poikki läheisten kanssa ja voi olla ihan hyväkin että on rako, etäisyys ja voi rauhassa fuksia asioita. Katkeroituminen on kyllä myrkky sielulle ja sen ohella itsesääli. Älä hätiköi kuolemasi kanssa vaikka olet sitä pitkään miettinyt. Se ei kyllä edestäsi karkaa vaikka annat vielä lisäaikaa. Jutustelu jonkun kanssa nyt auttaisi ja jos ei ole kuulevia korvia niin sitten kirjoittaminen. Se helpottaa oloa kun saa murheen ja epätoivon sanoiksi pukea. Anna kuulua itsestäsi lisää. Jos on liian henkilökohtaista niin voin antaa sähköpostiosoitteenkin.

    • näitämiettinyt

      Ihan on samat mietteet olleet minullakin!
      Ja viimeinen niitti myös se, että aik lapsi lopetti yhteydenpidon.
      Ymmärrän tilanteesi.
      Voisimme ehkä olla vertaistukena toisillemme, ettei pahempaa tapahtuisi.

    • Delfiinit

      Lapset, aikuisetkin lapset ja nimenomaan juuri he, ottavat joskus etäisyyttä mutta palaavat taas läheisten luokse, kun aika on. Tsemppiä!

    • Juustola

      Junan alle hyppääminen on pysyvä ratkaisu yleensä ohi menevään ongelmaan eli ei kannata. Vaihtoehto voi olla esim puhtaalta pöydältä aloittaminen ihan toisaalla.

    • Kaikkionohi

      Älä mene junan alle! Törmää autolla linja-autoon tai rekkaan!

      • tästäminäsuutun

        Ettäs kehtaat!


    • Pipiouo

      Itsemurhan voi tehdä helposti ja nopeasti ilman , että muut saisi siitä hirveät traumat!
      On käynyt joo itsellä mielessä myös mutta jotain rajaa hitto oikeesti!!
      Viillä reisistä , niiden suuria verisuonia saa fiksattua nopeasti.. ei mitään ranteet auki ja soitto lanssille...
      Ei näin. Älkää tehkö itsellenne mitään.
      Olen itse saanut edes vähän elämän iloa lääkkeillä.
      Ei missään nimessä ssri- tai snrilääkkeitä! Ne pahentaa itsemurha fiiliksiä..
      Päihteet autto hetkeksi mutta niistä vasta pahaa seurasi..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yritykset verolle ja yritystuet 10 mrd. eur/v pois

      Kiristämistapauksissa yrityksille sanotaan hei hei. Suomi ei tarvitse yhteiskunnan rahoilla "yrittämistä". Yhteiskunta v
      Maailman menoa
      192
      2602
    2. Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus

      Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki
      Maailman menoa
      39
      2468
    3. Sannalta jälleen fiksu lausunto johtamisesta

      "I used to think the best argument would win – but real leadership means listening, understanding where people come from
      Maailman menoa
      58
      2149
    4. Mikä on sinun ja kaivattusi ikä

      💕💕💕💕
      Ikävä
      108
      2103
    5. Riikka se runnoo työttömyyttä lisää

      Menkää töihin! "15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli lokakuussa 10,3 prosenttia. Työttömiä oli yhteensä 276
      Maailman menoa
      70
      2044
    6. Sanna Antikainen (ps) : Vornasen pyssy suututti demarit

      https://www.suomenuutiset.fi/sanna-antikaisen-kolumni-vornasen-pyssy-suututti-demarit-mutta-kuka-puhuu-totta/ Vornasen
      Maailman menoa
      40
      2040
    7. Hallinto-oikeus totesi Sysmän kunnanjohtajan potkut laittomiksi (YLE Lahti 24.11.2025)

      Että näin sitten: Hallinto-oikeus totesi Sysmän kunnanjohtajan potkut laittomiksi – valtuuston päätös nurin ja 50 000 la
      Sysmä
      66
      1416
    8. Onko sulla jotain

      Suunnitelmia?
      Ikävä
      131
      1248
    9. Poistettuun aloitukseen

      Ei se mulle ollut varmastikaan. En usko vaik sille tuntuukin että oisit voinut olla eräs. Mut niin mäkin pelkään. Ei
      Suhteet
      24
      1127
    10. Vaikeneminen

      Tylsää kun nainen meni kuoreen 🫤
      Ikävä
      55
      978
    Aihe