Ymmärtääkö joku videonauhureista?

Mikääneioleniinviisas

Minulla on yhdistelmälaite, jossa on VHS videonauhuri ja DVD.

Ongelma on siinä, että osa videokaseteista pyörii ihan normaalisti, mutta osa ei suostu pyörimään eteen eikä taakse. Onko vika laitteessa vai kaseteissa ja mitä hommalle kannattaisi tehdä?

Avasin laitteen enkä havainnut vikaa laitteessa.

5

2339

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kasetin kela saattaa olla epätasaisesti kelautunut. Kokeile pikakelata edestakaisin alusta loppuun ja takaisin, niin nauhankulku tasaantuu.

      Jos kela on niin jäykkä, ettei kone edes pikakelaa, ota kasetti käsiisi ja rutistele niitä kelan keskiöitä kasetin takapuolella, ajatuksena se, että saisit nauhan edes vähän tasaisemmaksi, jotta voit tasoitella loput kelaamalla.

      VHS -kasetti kuuluisi aina kelata Playllä alusta loppuun ja pikakelata kokonaan takaisin. Pätkissä katsominen, pysäyttely ja pikakelaaminen välillä ruttaa nauhankulun ja tekee kasetista jäykän.

    • KelaaNyVähä

      Olen joskus joutunut pyörittämään kädessä kasetin hammasrattaasta ja saanut käyttämättömyyttään "liimaantuneet" nauhat kulkemaan. Kasetin takapuolella keskellä on "stopparin" kytkimen reikä, joka täytyy samalla painaa sisään.

      Niinkuin Kollimaattori sanoi, niin nauhoja pitäisi silloin tällöin kelailla ihan muuten vain.
      Ei ne kaikki "liimaudu". Pari kk sitten katsoin viimeksi 25 v sitten katsottua kasettia ongelmitta eikä ollut kelailta tällä välin.
      ***

      Onko laite Philips? Onko ongelmia DVD:n kanssa?

    • Mikääneioleniinviisas

      Laitteen merkki on EuroLine. Pyörittelin kasettia ja jäykältä tuntui eikä notkistunut pyörittelystä.

    • aikanaan_myytiin

      Aikanaan myytiin täysin ala-arvoisia kasetteja jotka jumi jo uutena olisiko sellaisesta kysymys

    • muinoin.näin

      Ennenwanhaan oli samaa ilmiötä c-kasettien kanssa. Nauha kasetin sisällä kiristyi hiljalleen eikä suostunut liikkumaan kunnolla.
      Silloin oli tapana ravistella ja kolistella kasettia kämmentä vasten rivakasti ja pitkään, se auttoi usein.
      Mahtaisikohan sama toimia noiden videokasettien kanssa?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jaaha, sitä on vasemmistoryhmä käynyt häiriköimässä Purran kodin vieressä

      On näköjään iso lakana levitetty puiden väliin, jossa lukee mm. "Haista vi*** Riikka Purra". Tunkekaa leikkaukset pers..
      Maailman menoa
      162
      6087
    2. Päivi Räsänen vs. Abbas Bahmanpour

      (Bahmanpour on imaami Helsingissä) Syyttäjä siis jahtaa edelleen Räsästä tämän H-puheista, joissa hän on ilmeisesti vaa
      Maailman menoa
      58
      4648
    3. Demokratian uhka: Perussuomalaiset ja polarisoiva "me ja muut" -ajattelu

      Laurence Rees varoittaa, kuinka demokratian heikkeneminen ja autoritaaristen liikkeiden nousu voidaan liittää "me ja muu
      Maailman menoa
      44
      4410
    4. Mistä kummasta voi johtua se, että vasemmistolaiset usein häpeää itseään

      voiko se johtua esim. köyhyydestä? Ja tästä on siis ihan suomalainen tutkimus olemassa. "Suomalainen tutkimus osoittaa
      Maailman menoa
      64
      4249
    5. Palkansaajan oikeus nauttia työuransa hedelmistä

      Työeläkejärjestelmä on verrattavissa pyramidihuijaukseen, jossa alemmat tasot, eli nykyiset palkansaajat, toimivat maksa
      Maailman menoa
      68
      2652
    6. En koskaan tule sinulle tätä kertomaan

      Kun kirjoitin sinulle viimeisintä viestiä, huomasin kyynelten valuvan poskiani pitkin.
      Ikävä
      61
      2162
    7. Saatoin tehdä elämäni isoimman virheen

      Otsikko kertoo kaiken. Miksei kaikki voi olla yksinkertaisempaa?
      Ikävä
      133
      1642
    8. odotatko vielä viestiä minulta...

      Mies...? En tiedä mitä sanoa 😔 auta vähän naista ja tule enemmän vastaan
      Ikävä
      127
      1487
    9. Joroinen räjähdys

      Ja siellä räjähti sähköpakettiauto,joka teki suuret tuhot.
      Hybridi- ja sähköautot
      48
      1431
    10. Kova ikävä parittelukumppania täällä korvessa

      Mutta muuten kyllä on rauhallista.
      Ikävä
      34
      1308
    Aihe