Heippa kaikille!
Kuulin huhuja että Iihin olisi tulossa uusi pizza-ja kebappipaikka.
Tietääkö joku sanoa, pitääkö tämä uutinen paikkansa?
Jos todella näin on, niin JIPPPIIII!!!
Olen suuri (L-XL-kokoinen) pitsan ystävä, ja Iin kaltaisessa
kulinaarikylässä luulisi tuollaiselle olevan kysyntää.
Heti jos/kun tämä mahtava uusi pitsapaikka aukeaa, olen jonottamassa!
Uusi Pitseria Iihin!
46
3826
Vastaukset
- Utelias_Iistä
Joo uudet kylttivalot paloivat entisessä kahvilassa, satuuko kukaan tietämään mitään?
- Isomahavanhaukko
No tuota, tässä 1970-luvulla aloittaneen K-kaupan tiloissahan on ollut jos monen moista toimijaa.
Iin ensimmäinen Kotipizza ala Vesku, oli Hampurilais/ pizzapaikka Kömmänä ala samamies ja sitten Kahvila Aada ala aivan eri pitäjä.
No nythän tänään siellä on aloittanut uusin kebab ja pizza-paikka, facesta kuulemma selviää nimi ja pitäjä.
No itse en ole naamakirjassa, joten odottelen tuossa kevään puolelle ja käyn tutustumassa, kunhan aloitusruuhkat on mennyt ohitse.
Kylläkin oli sama taktiikka aiemmissa paikoissa Kömmänässä ja Aadassa, mutta ehti käydä köppänästi, laittoivat lapun luukulle.
Toisaalta nostan karvalakkia yrittäjille, kun on tuo ravitsemusliikkeen pito aika haastavaa Iin kokoisessa kunnassa, jossa on noin 10 00 asukasta, josta keskustaajamassa runsaat 4500 asukasta.
Katelaskentaa ja markkinoinnin hallintaahan se tämmöinen homma vaatii.
Joo, onnea ja menestystä tässä ravitsemusliikkeiden luvatussa kunnassa.
Tullaan syömään kuhan keritään ja saahaan kerättyä työttömyyspäivärahhaa tarpeeksi yhteen " känkkyyn". ;-)- Virastotarkastelija
Ennenkaikkea "ei kannata maksaa liikaa", alle kympin tuntipalkalla 12-tuntisia työpäiviä, 6 päivää viikossa. Ja väärennetty työaikakirjanpito. Näinhän se turkkilaisten pitämissä pizzapaikoissa kannattavuus pysyy kunnossa.
- Rehellinenveronmaksaja
Ja silti siellä lappaa suomalaista känkynsyöjää niin perkeleesti.
Ei kiinnosta työaikalaki, ei arvonlisäverotus tai rehellinen alkuperäinen suomalaisugrilainen pizza!
Niin perkele!
- Joonas478
Kuulin tässä että sehän on se pizzamafia porukka josta lehissäki kirjotettaan. Kävin katsastamassa paikan ja sepä se oli. Turkin tuliaisia mökki täynnä
- SuperLuigiMarionveli
Kaikki turkkilaiset pizzeriat eivät ole pizzamafiaa.
Onhan se suomalainenkin pizzamafia olemassa; Kotipizza. - Minäytt
Ei tosiaankaan kaikki ole mutta tämäpä on. Sinne vaan kaikki tukemaan näiden kyseisten ihmisten rikollista toimintaa
- Tuittuli46
Käykää kysymässä ovatko mafiaa. Siinähän se selviää. Minä kyllä olen kans saman kuullut että samaa porukkaa ovat. Milloinkahan iissä ongelmat alkavat? Lasten puolestakin jo pelottaa.
- Hitleri
Lukekaa iltasanomien juttu nii tiedätte mikä tämä on!!!!!!!
- Göebbelssinveli
Ilta-Sanomien juttu.?? Oliko MV-sivuilla mitään?
Tää homma naurattaa ihan prkleesti!
Ensin ollaan iiläiset , että tää on pizzamafian paikka ja voi kauheaa, mutta sunnuntai-iltana oli kaameat jonot ko. pizzerian pihassa ja tää vanhempi toripizza vailla ensimmistäkään asiakasta.
Näyttää siltä, että jengi vaahtoaa, että tää on niin väärin, mutta samaan aikaan aterioi tässä "mafiamestassa", joka on luottettavilta sivuilta varmistettu.
Ei hyvää päivää.
Ketään ei kiinnosta onko mafiaa vai ei. Samaan aikaan voisi kysyä, että mitä ajatusmaailmaa se oli tää meidän Sikapäivien virallinen tavaratalo elikkä Kärkkäinen.
Lukekaa kuulkaa Magneettimediasta totuus, mutta käykää kuiteskin "sikapäivillä". - Kummalista
Göebbelssinveli kirjoitti:
Ilta-Sanomien juttu.?? Oliko MV-sivuilla mitään?
Tää homma naurattaa ihan prkleesti!
Ensin ollaan iiläiset , että tää on pizzamafian paikka ja voi kauheaa, mutta sunnuntai-iltana oli kaameat jonot ko. pizzerian pihassa ja tää vanhempi toripizza vailla ensimmistäkään asiakasta.
Näyttää siltä, että jengi vaahtoaa, että tää on niin väärin, mutta samaan aikaan aterioi tässä "mafiamestassa", joka on luottettavilta sivuilta varmistettu.
Ei hyvää päivää.
Ketään ei kiinnosta onko mafiaa vai ei. Samaan aikaan voisi kysyä, että mitä ajatusmaailmaa se oli tää meidän Sikapäivien virallinen tavaratalo elikkä Kärkkäinen.
Lukekaa kuulkaa Magneettimediasta totuus, mutta käykää kuiteskin "sikapäivillä".Yhtystiedot ja nettisivut olisi kiva nähdä jossakin?
- TietojaPliis
Onko tälle yhteystietoja netissä tai facesivut?
- PaimenPohjoisIistä
Mitä ihmettä?? Eikö tämä uusi ravintola olekaan ihan viaton?
Ja minä kun ajattelin siellä piipahtaa tässä joku päivä!
Hyvä kun luin nämä jutut, nyt saa pitsat unohtaa.
Mutta Kärsylle aion mennä, siellä on sikapäivä-tarjouksena hilseshampoot
"ota 3, maksa 2". Kärsyn tavarataloissa ei ole mitään epäilyttävää,
minun 15 sisarustani työskentelee siellä.
Olin itsekin mutta jäin mammalomalle, kymmenes lapsi tulossa, VOI TÄTÄ ONNEA!! - Exca
Mitkä hinnat ja mikälainen palvelu?
- Enookäynyite
Kiskurihinnat ja mafiapalvelu.
- Pizaa
Hyvä, että jotkut jaksaa yrittää, hyvä näin.
- Göggöö
Kaikkea ei kannata uskoa mitä netissä puhutaan :) ottakaa asioista selvää!
- kotipitsanpaistaja
Toivon todella, ettei Iin uusi pitsanpaistaja ole niitä kiertäviä yrittäjiä, jotka pyörittävät firmaa muutaman vuoden paikkakunnalla ja haihtuvat sitten yhtäkkiä. Syyksi paljastuu useimmiten maksamattomat verot, eläkemaksut ja vuokrat.
- kaapokoo
iiläiset mitään tarvitse. ootte pöljää sakkia. kai sen tiesitte...ette tainneet sittenkään tietää. ei siinä ideaa iistä tai viherpiipertäminen auta. totuus ei pala tulessakaan.
- jopahuikasee
Eihän kunnon kommunistit syö pitsaa, ryssänlimppua sen olla pitää.
- Kärpästenjohtaja
Ei Jumalauta! Iissä uus pitseria!!
Homma karkaa käsistä!
Porukka on jo neljättä viikkoa uudessa pitseriassa ostamassa känkkyä/lättyä/pizzaa.
Ei mitään järkiä!!
Mutta: Kärpäsethän menee aina uudella paskalle aterioimaan, kun lehmä peräpäästänsä semmoisen työstää.......
On niin ihq mennä UUTEEN PIZZERIAAN ja maistaa känkkyä .
Herää kysymys onko iiläiset kärpäsiä ja onko uus pitseria pelkkää pas............- Tervapaperiakattoon
Raid kehiin. Loppuu kärpäset!
- Iin_vellihousu
Sama omistaja kuin torinlaidan Orientissakin.
- IstvanKörimKebab
Nyt kyllä on vellit menny housusa sekasi.
Elikkä; Ei muuten oo.
- MehmetAhmet
Tulka Turkki pitsalle. Taalla huva pitsa, runsas taytetta ilman karva.
Paitsi jouluna, olla karva pitsassa, joka sen huomata oma pitsa, saada uksi ulimaarane pitsa.
Ma ootta taala, osta tiketti turkkii. - Ylikyläntietäjä
Orient kepapin turkkilainen ostanut huoneiston ja laittanut kakkospitserian siihen.
- jaffetti
yritti ensin uhkailla ja sitten lahjoa ja kun ei auttanut sekään niin sit se osti kiinteistön...
ihan asiallinen yrittäjä uudessa pitseriassa. orientti saa mun puolesta nyt jäädä taka-alalle...
ps. poikani sai orientista mahataudin kesällä... - raivostunutisä
Ps. Mun tyttöni sai uudesta pitseriasta ihan muuta viikko sitten.......
- gorgonzolakuorrutus
Tiedän. Sun tyttös sai salaattia ilman kastiketta.
Mun pojalle kävi ihan samalla lailla Iin Kotipitsassa
toissa talvena.
Aika törkeetä.
- Iipizzanpurija
Onko tosiaan Orientin omistaja ostanut liikehuoneiston ja nyt heittää kilpailijan pihalle?! Törkeää toimintaa, nyt vaihtu ruokapaikka.
- Jukuritiini
Ei ole puoletkaan totta mitä puhutaan. Orientilla ei tekoa tässä
- Idän-pikajuna
Orientin turkkilaiskarvakäsihän on ostanut liikehuoneiston.
- Kdkdkdkdkdksk
Idän-pikajuna kirjoitti:
Orientin turkkilaiskarvakäsihän on ostanut liikehuoneiston.
Ette te paljoa tiedä. Orientin porukka on irakilaisia, ei turkkilaisia! Orientista minä pizzani haen, jos ei sitten tee mieli kotzonea.
- fruttidimare
Kävin muuten tänään hakeen pizzaa itelle ja mun ihqlle tyttöystävälle Orientista.
Parasta ja pizzapassiin nasahti kaks leimaa.
Kyllä oli hyvää, kun yhdessä mussutettiin ja nautittiin .- OrientinOpera
Oli kyllä hyvvää! Ja seura kans tosi ihanaa, nautittiin vielä herkulliset jälkiruuatkin! Koko kattaus oli aivan perfekto :-)
- Alakylän_muori
Taitaa henkilökunta kehua itseään, varsinki se hapannaama nainen...
- fruttidimare
No ei muuten kehu.
Olen itse käynyt muuallakin kuin Kiimingin Alakylässä ja voin rehellisesti sana, että
Orientin pizzat hyvän ja kivan sekä mukavan ihmisen kanssa nautittuna on parasta.
Puhumattakaan jälkiruokaherkusta. Vieläkin parta tuoksuu simpukalle :-)
Henkilökunnalla EI ole tässä muuta tekemistä, kuin, että tekivät hyvät Pizzat. - Opperaspecial
Hävytöntä itsensä mainostamista. Mikään noista ei pidä paikkaansa.
- OrientinOpera
Ei, emme mainosta itseämme. Muissa asioissa kylläkin saatamme olla hieman hävyttömiä...
Jaa että mikään ei pidä paikkaansa??
Kyllä muuten pitää! Ja hyvin pitääkin, ainakin simpukan tuoksu parrassa ja hyvät pizzat Orientissa. - Juustoparta
Käry kävi. Mainostavat itseään, pitää ilmoittaa ylläpidolle.
- fruttidimare
Simpukan tuoksu parrassa voi olla muualtakin kuin pizzasta lähtöisin.....
Ihanaa Rakas! - OrientinOpera
Sen huomaa heti kun joillakin on jo tonnikalapurkki kuivahtanut ja
majoneesituubi lörpähtänyt...
Onneksi mulla ja mun Kultsilla ei näin ole ;-)
Syödään jatkossakin Orientin pizzoja ja toisiamme! - fruttidimare
Kultsi, NAM NAM!
- Korppopizza
Oikein hyvä palavelu on Iin pizza kebab paikassa. Orientissa on hyvät lätyt kanssa. Heillä oli täydellinen lounas mutta kukaan ei sitä ostanut. Vähän huono asenne Orientin pitäjillä. Negatiivisia puheita jopa asiakkaille.
Ymmärrän toki että kilpailun lisääntyesä ei paljoa naurata- Uhjiuhjiuhji
Mulla ei ole ainuttakaan negatiivista kokemusta Orientista, vaikka käyn toisinaan useammankin kerran viikossa. Omistaja on aina hymyilevä ja huomioi lapset ihanasti. Päinvastoin. Iin pizza ja kebab-paikasta en osaa sanoa kun en ole käynyt.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oulaisen vaalitulos: Vahva alku, mutta lisää toimia tarvitaan
Hallituksen toimet rikollisuutta vastaan alkavat tuottaa tulosta. Puolueväriin katsomatta demokratian valtaa ja perustus167170- 1992547
Yh:n pihalla aina eri auto
Ompa jännä seurata ohiajaessa, että millainen auto on nyt erään yksinhuoltajan pihassa. Näyttääpä siellä taaskin olevan1041992En vittujakaan enää välitä sinusta nainen
Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.761538Exän käytös hämmentää (taas)
Osaisivatko palstan herrat kenties helpottaa tulkitsemista? Toki naispuolisetkit saavat antaa tulkinta-apua, mutta nyt k1911079- 41990
Olet minua
vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va46959- 77863
- 45729
Susanna Laine paljastaa - Tästä farmilaiset yllättyvät joka kaudella: "Ettei olekaan niin paljon..."
Farmi Suomi vie Pieksämäelle maaseudulle ja suosikkirealityn juontajan puikoissa on Susanna Laine. Uudella kaudella muka7718