Täydennyskoulutuksen kustannukset

haluaaopiskella

Olisin kiinnostunut laajentamaan ammattitaitoani poikkitieteellisellä täydennyskoulutuksella, esim. ympäristöpsykologiaa. Silloin tällöin joitakin kursseja järjestetään, mutta niiden hinnat on aivan järkyttävä, esim. UEF Aducatessa oleva kurssi olisi maksanut n. 4400 e.

Ymmärrän kyllä, että koulutuksen järjestäminen maksaa, mutta kenelle nuo on oikein suunnattu? Eihän kellään yksityisellä ihmisellä ole tuollaisiin varaa. Onko tarkoitus, että tuollaisiin haetaan jotakin apurahaa/stipendiä vai että työpaikka maksaisi kurssin? Eli toisin sanoen rajaisi koulutuksen aihepiirin vain sellaisiin, mistä on suoranaista hyötyä työnantajalle..

Vai olisiko järkevämpää tuhlata yhteiskunnan varoja ja hakea johonkin tutkintoon johtavaan ilmaiseen koulutukseen, vaikka ammatti jo löytyykin?

2

201

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ilmaistaeiole

      Useimmiten työnantaja kustantaa tarpeelliseksi katsomansa täydennyskoulutuksen.

      Sinä haluaisit opiskella opiskelun vuoksi. Sellainen maksetaan itse. Koulutuksen järjestäminen on kallista suunnittelusta alkaen. Sitten vielä tiedottaminen, itse opetus ja opettajat. Tilatkin ja välineet tarvitaan huoltoineen. Kenen nämä pitäisi saada ilmaiseksi ja mistä?

    • haluaaopiskella

      En minä koulutuksen hintaa ihmettelekkään, vaan sitä, että kenellä on siihen varaa.

      Haluaisin omista intresseistäni johtuen tehdä työni siten, että siitä olisi mahdollisimman suuri hyöty ihmisille. Taloudellista hyötyä siitä ei kenellekkään ole, sama taitaa koskea humaanisia aloja muutenkin...

      Voin yhtä hyvin tehdä saman työn välittämättä kenestäkään, tuottaa huonoa elinympäristöä ja nostaa saman palkan, mutta sisäinen idealismi sotii sitä vastaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Metsamanin muru kissa kuollut

      Nyt siellä surraan muru kissaa päivä tolkulla,vaikka muuten ei oo välittänyt mitenkään siitä,kun joka videolla vaan mars
      Tuusniemi
      195
      3290
    2. 95
      1473
    3. Mitä haluaisit kysyä

      kaivatultasi juuri nyt?
      Ikävä
      130
      1158
    4. Kysymys

      Pystyisitkö tutustuu kaverina tai alkaa parisuhteeseen skitsofreenikon kanssa? T.Skitosoaffektiivinen (parantunut) Ois
      Sinkut
      254
      1147
    5. Tapailtaisko nainen

      Meidän kotien puolessavälissä suunnilleen, vähä niinku salaa. Siinä on yks kiva paikka joka sopis hyvin. Mieheltä
      Ikävä
      86
      985
    6. Olisitko valmis lähitulevaisuudessa

      Kohtaamaan minut mies?
      Ikävä
      97
      861
    7. Kissan kuolema

      https://youtube.com/shorts/lJznLVfBTxA?si=h-F1D4Arg4uGjGX- On tuo aivan uskomaton tapaus! Lähes 200 osanottoa ja surun
      Tuusniemi
      112
      707
    8. Haluatko J-mies jutella asiat selviksi vai jäädä palstalle haaveilemaan

      Kuten otsikko sanoo: Haluatko tavata ja jutella, jotta saadaan asioihin selvyys lopullisesti vai haluatko mieluummin haa
      Ikävä
      56
      705
    9. Naiset ymmärtävät ettei talous lähde nousuun

      Miten paljon järjellisempi olento nainen onkaan kuin tilastollisestikin paremmin tienaava mies. Kun kaikkialla puskuroid
      Maailman menoa
      108
      688
    10. Miten on, luotathan siihen?

      Että vielä tehdään kiihkeästi sitä yhdessä... Tutulle naiselle.❤️‍🔥
      Ikävä
      39
      617
    Aihe