Mikäli Suomi liittyy Natoon, saaret miehitetään Naton joukoilla. Ettepäs ole ymmärtäneet, että joutuisitte Dragsvikiin asepalvelukseen. Natossa loppuisi myös Dragsvikissä ominainen velttoilu. Naton joukot koulutetaan sotilaiksi eikä partiopojiksi!
Torvalds uhraa Ahvenanmaan demilitarisoinnin!
8
996
Vastaukset
https://www.hbl.fi/artikel/wallin-folkomrostning-om-nato-vore-riskabel-operation/
Nu har Wallin kommit med. SFP ofrar Åland?- Turist
Till Åland samma regler som på fasta landet är. Åland hör till Finland, så också finska språket måste vara där ett språk, som måste läras i skolor, och som måste vara möjligt att använda ipå jobbet, etc. Och ingen "bättre folk" ännu. Ni är just sammaslags människor som alla andra - inte bättre. Så, kunde ni möjligen starta att uppföra snyggt.
Olisi hyvä, jos joku tekisi tutkimuksen tai väitöskirjan, onko Ahvenanmaa hyötynyt yksikielisyydestä, vai hävinnyt. Tutkimusalusta olisi mitä parhain. Suomessa voisi sitten hyödyntää tutkimustulosta! Toki kaikki tietävät tutkimatta tuloksen.
- HölmölässäEletään
Ahvenanmaan poliitikot ovat itse myöntäneet että kaksikielisyys tulisi niin kalliiksi maakunnalle ettei hyvinvointia pystyttäisi pitämään enää yllä.
Jo normaalilla älyllä ymmärtää tuon mutta RKP:n politrukit ovat niin vaikutusvaltaisia eduskunnassamme ettei kaksikielisyydestä luovutu heidän etujensa takia.Suomi on hölmöläisten maa, emme tarvitse ruotsia, mutta sitä on pakko opiskella. Ruotsi ei suostu kaksikielisyyteen, ja suomalaiset ovat integroituneet yhteiskuntaan. Suomessa eletään luksus elämää ruotsiksi ja piiat palvelevat.
- HölmölässäEletään
Hölmölä täyttää 100 ja hölmölässä edelleen ryvetään pienen etuilevan vähemmistön käskytettävänä eikä valtaväestö ole saanut mitään aikaan kyykyttäjiensä sortovallan nujertamisessa?
Kaikki on keskittynyt valtaväestön syyttelemiseen vihapuheista ja rasismista vaikka oikeat rasistit mellastavat olevinaan joku erikoinen kansanryhmä jolla pitää olla omat erikoiset ohituskaistat ja lakinsa.Media höyryää vihapuheesta ja muusta hömpästä. Vihateko on vaatia lapsia opiskelemaan mitätöntä kieltä, jota hän ei tarvitse.
- SeHyväRuotsinoppilas
Totta tuossa on sen verran, että pakko tappaa ilon.
Varsinaisesti aihe ei kuulu Ahvenanmaa-palstalle, sillä ei ahvenanmaalaisia voi äidinkielestään syyttää. Jos jotain on syytettävä, on se Suomessa tehty lainsäädäntö.
Itse kuulun siihen joukkoon, joka suomenkielisestä sukutaustasta huolimatta tykkäsi opiskella ruotsinkieltä ja kohtalaisen hyvin arvosanoin. Ahvenanmaalla ja Ruotsissa käydessäni myös käytän ruotsia. Manner-Suomen ruotsinkielisillä alueilla pelisäännöt ovat epäselvempiä, kun ruotsinkielinen keskustelukumppani tavallisesti osaa suomea yhtä hyvin.
Ruotsinkieleen Suomessa suhtaudun yhtenä suomalaisuutta ja Suomen historian ymmärtämistä tulevana seikkana. Harrastan sukututkimusta ja vanhin lähdemateriaali Suomesta on ruotsinkielistä. Täydellinen tietämättömyys siitä vaikeuttaisi suomalaisten juurieni tutkimista. Toki Suomessa on ihmisiä, jotka väittävät pärjäävänsä tässä maassa ilman suomenkielentaitoa, mutta heidän väitän jäävän paljosta ymmärryksestä paitsi. Ruotsintaitamattomuus ei ole Suomessa yhtä katastrofaalista - monen maahanmuuttajan kohtalo- mutta tietyn syvemmän suomalaisuuden tajuamisen esteeksi sen kyllä olen huomannut koituneen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 892046
- 1281382
Ammuskelua taas
Keskipohjanmaa tietää kertoa että Yläpubin hujakoilla ammuskeltu lauantain vastaisena yönä.231330Juniorivalmennus Jokereissa..
Mitä hittoa siellä seurassa oikein tapahtuu?? Tämän kauden U14 ikäluokkaan on mahdutettu kaksi päävalmentajaa. Tälle kau281282- 671206
Introverttinä osastolla
Yhdellä lääkäritapaamisella hoitaja valitti lääkärille etten tee mitään muuta kuin makaan ja ulkoilen. Kävin kuitenkin s3371018- 88941
Seksikkäin asu mikä päällä olet nähnyt kaivattusi ?
Seksikkäin asu mikä yllä olet nähnyt kaivattusi ?53868- 121777
- 82766