Neljä kappaletta vuosien 80-82 Toyota dx-Corollaa, ja kolme e90-Corollaa. Tälläkin hetkellä e100 94 & 97 -vuosimallien Corollat pihassa. Kyllä se on ainut oikea merkki.
Ainut oikea merkki on Toyota.
oikea-merkki
39301
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 9 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 39
Vanhimmat
Eipä se toitsu ole tuosta ysäriltä enää juuri miksikään muuttunut, ilmastointi on yleistynyt. Muuten sama kippo, jatka niillä.
Yhdeksän autoa eikä yhtään, jolla voisi sanoa nauttivansa ajamisesta, tapansa kullakin.
Vähän sama kun kertoisi että mulla on kuppa sekä tippuri. Klamydiaa etsiskelen.
Jos haluaa maksimoida elämänsä kurjuuden niin tuo linja on paras vaihtoehto.
Trollitutka haukkuu jotain pojua mielenvikaiseksi ja samalla kuittaa kaikki tojoa vähänkin arvostelevat kommentit saman pojun kirjoittamiksi. Luuleeko tutka että Suomessa on yksi "poju" joka pitää tojoa surkeana tekeleenä ja kaikki loput ylistävät sitä? Voi kyynel, menehän tutka kalibroimaan itsesi.
Sinä avuttomalla vittuilullasi ketään pidä kurissa. Hullun energia, jep, sinä sen sanoit. Olitko päiväunilla kun vastaaminen kesti melkein neljä tuntia? Pyydä lääkäriltä uusi lääkitys ettei uni tule kesken päivän. Muutenkin se tuntuu olevan lievästi sanoen hakusessa.
Täällä saa kaikki sekoilla ilman kontrollia, sinä olet elävä esimerkki siitä.
oisko takapotku dx corolla myytävänä, ja jos niin mihin hintaan? on muuten huippuhyvä auto, skodilla ja volkkareilla ei tee mitään, ei sitten yhtään mitään!
Tässä ainulle auto, jonka arvo ei kuulemma enää laske, on hyvin ilmastoitu ja todella pieni kulutus.
https://www.nettiauto.com/toyota/corolla/9149022
Miksiköhän homma on jäänyt kesken? Mitähän luulet projektin tulevan maksamaan ennen kuin auto on ajokunnossa ja leimassa. Parempia projekteja löytyy halukkaille vapaa-aikansa tuhlaaville.
Varmasti on vähän paremman Skodan hintainen auto, ennenkuin tuo projekti on kasassa ja tieliikennekunnossa. Konepuolikin lienee projektissa aivan alussa, kun ei ole edes valokuvaa. Eikä arvo tosiaan laske, jos museoautoa ajetaan kesällä sen kuukauden kauniilla säällä, ja loppuvuosi puunataan.
Sinun klassikkosi sopii koottuna lähinnä jokkari-luokkaan tai peltoautoksi.
Osta , hanki tarvittavat osat ja rakenna valmiiksi. Sittenpähän tiedät paljonko rahaa palaa ennenkuin tuolla on klassikkoarvoa. Ensiksi kannattaa mitata korin suoruus, sitten iso kasa kittiä, hiontaa, kittiä, hiontaa, pohjamaalia ja pintamaalia. Seuraavaksi voit pähkäillä mistä löytäisit uuden sisustan jne jne
Tämä sivusto siis suomi24 ja toyotan sivut koska uutena netinkäyttäjänä kaverit sanoivat että katso vaikka tätä sivustoa missä saa nimimerkillä kertoa ihan mitä juttaja vaan, että suhtaudu huumorilla ja nytkun olen näitä lukenut on huumoria piisannut ei tarvitä samihetberiä ja muita hirviniemiä kyllä nämä toyota sivut kertoo kaiken ja niin on minullakin ollut toyotia eikä ole enään......
"Neljä kappaletta vuosien 80-82 Toyota dx-Corollaa, ja kolme e90-Corollaa. Tälläkin hetkellä e100 94 & 97 -vuosimallien Corollat pihassa."
Mun fillari on arvokkaampi kuin noi tojot yhteensä.
että arvokkain fillari jota olen päässyt kokeilemaan (Belgiassa 80-luvun lopulla), oli 30.000 mk arvoinen kilpapyörä. Saman omistajan tallissa oli myös kaksi 500-luokan rr-kilpapyörää kun oli mekaanikkona sen ajan mm-sarjassa. Se oli melkoinen elämys tuossa elämänvaiheessa.
Vuosimallin 2017 Toyotalla kun ajaa niin tulee mieleen vuosi 1992 jolloin ajoin ruosteisella Fiat Ritmolla vuosimallia 1978 tai jotain paitsi että se Ritmo oli parempi.
Kyllä se tojo herättää tunteita,jos verrataan jo fiattiin.Itseasiassa jos samaan lauseeseen kirjoittaa noin,on kuin olisi saunassa pieraissut.
Eipä ole täälläkään allekirjoittaneella ollut mitään muuta kuin Toyotaa, eikä koskaan yhdenkään kanssa mitään ongelmia, kun on aito Japsi niin on aito Japsi ja toimii. Kateelliset vaan kitisee, kun laadusta ei mitään tiedä. Saksalaisia vag paskaläjiä en huolisi mistään hinnasta ikinä, tosin niistä ja niiden loppumattomista ongelmistakin on kokemusta sukulaisen muodossa, joka erehtyi kätensä paskaan lykkäämään, ja enemmän ollut verstaalla kuin ajossa, ja kaikki käyty pian läpi, ensin kone, sitten vaihdelaatikko vaihtoon, ja taas on kuulma jokin moottorivalo palamassa.
Entisenä vagin omistajana sanon että on harvinaisempaa että mikään varoitusvalo Ei pala..
Mun oravanpyörä päättyi kun vaihdoin toyotaan.
Panee miettimään,että mikä ihme saa aikuisen miehen hakkaamaan päätä seinään ja vielä samaa päätä samaan seinään,vuodesta toiseen.
Kyllästyin kuittauttamaan vikakoodeja.Milloin paloi moottorin häiriövalo jostain syystä tai abs.Airbakin valon poistamiseen tarvittiin merkkiliikkeen huoltoa.Voi vitt...Penkin alla joku liitin paskana.Miten liitin voi rikkoontua??Ei mitenkään,vaan se on valmistettu huonosti tai huonosta materiaalista kuten kaikki vag,n sähkölaitteet.
Trollit saa niellä oman kakkansa kun tosi asioista aletaan puhumaan.
Toyotassani ei ole ollut ainuttakaan sähkövikaa,eikä edes ruostepilkkua,jos kiven iskemiä ei lasketa.
On hyvä aja ja 150 hv riittää hyvin minulle.
Ei kuluta öljyä eikä nestettä,ei myöskään vetoniveliä.Tuo viimeimen pisara,vetonivelet,saa trollin keltaiset aivot kiehumaan...
Kyllähän madot madoista tykkää ja köyhille on omat kulkuneuvonsa. Oikeat Miehet ajaa Autoilla.
Sinä et pääse koskaan sieltä Humppilan hoitolasta ajamaan autolla.
Siinähän laitat rahaa kiinni turhaan peeniksen jatkeeseesi. Minulla taasen alakerta pelaa moitteettomasti enkä yksinkertaisesti tarvitse isoa autoa, joten pärjään vallan mainiosti pieniruokaisella hybridi-Yariksellani. Rahaa jää muuhunkin elämään ja teho riittää ihan mukavasti Suomen nopeusrajoituksiin. Ja tarvittaessa tuokin lähtee liikennevaloista sporttisen sähäkästi.
Siinähän hirnuutat säälittävällä koppimopolla ja katkerana kehut moista auton irvikuvaa kun ei ole varaa parempaan. Kyllä minulla rahat riittää elämiseen eikä tee tiukkaakaan vaikka iso ässä on käyttöAutona. Tykkään katsos panostaa autoilussa viihtyisyyteen kun siihen kerta on mahdollisuus. Hiljaisella Autolla ajaminen on todella leppoisaa ja mieli lepää liikenteessä. Neljän litran diesel-kasi antaa voimaa turvallisiin ohituksiin ja pelivaraa jää runsaasti. Petihommatkin pelittää hyvin kun rahalla saa haluamansa ja aina on varaa vaihtaa. Olisit sijoittanut rahasi paremmin. Voisit sinäkin sitten ajaa Autolla (iso aa) ja liittyä Herrojen (iso hoo) kerhoon.
Se on jännä juttu kun hyvin usein kuulee: "Rahaa jää muuhunkin elämään"
Ja usein toyotalla ajavan suusta...
Samalla rautaisella logiikalla voitaisiin kysyä: Miksi edesmennyt Hugh Hefner asui playboy-kartanossa, kun hänelle olisi riittämisen puolesta asunnoksi riittänyt yksiö Comptonista (Los Angelesin pahamaineisin slummi)?
Onko se nyt helvetin vaikeaa käsittää, että joku toinen voi nauttia elämästä myös autoilun osa-alueella ja rahaa jää siitä huolimatta muuhunkin elämään? Alakerran pelaamisella tai koolla ei ole minkäänlaista korrelaatiota autoon, sen sijaan näin väittäen, kyseisen argumentin lausuja tulee paljastaneeksi tyhmyytensä ja myöskin kateutensa.
PS. suomen nopeusrajoituksille riittämisen puolesta riittää mopoautonkin tehot, kun poistaa nopeudenrajoittimet, eikä se että yariksen käyntinopeusmittari heilahtaa pikaisesti "punaisella" ja kone rääkyy, tee lähdöstä "sporttisen sähäkkää".
Sanoisinko että aika ei taida mennä kuin siivillä,jos viikon tai pari odottaa suuttimia tehtaalta.No saahan kunnollisesta merkkiliikkeestä yleensä auton tilalle huollon" ajaksi..
Ei, en ole kateellinen suinkaan. Päin vastoin on rentouttavaa ajaa toimivalla ja luotettavalla autolla, joka on vielä pieniruokainenkin ja mahtuu hyvin parkkihalliin. Eikä minun suinkaan tarvitse käyttää korkeita kierroksia nopeaan liikennevalokiihdytykseen, sillä hybridin sähkömoottori antaa sopivasti vääntöä. Muutenkin kierroslukumittari on aivan turha keksintö nykyautoissa, joissa lähes kaikissa on automaattivaihteisto.
Kuten tuossa jo totesitkin niin Suomen nopeusrajoituksiin riittää tosiaan vaatimatonkin moottoriteho. Liian tehokas moottori vain provosoi kaahailemaan ja minun puolestani sellaiset pitäisi kieltää. Kaikkien autojen tehon voisi rajoittaa 100 hevosvoimaan. Moisella teholla iso mersukin liikkuisi ihan riittävästi Suomen laillisissa tienopeuksissa. Samalla autojen maksiminopeudet voisi hyvinkin rajoittaa 120:een. Tai vielä paremmin asentaa jokaiseen autoon tiekohtainen nopeudenrajoitin, joka muuttuisi vallitsevan nopeusrajoituksen mukaan.
Ja sen lisäksi pitäisi rajoittaa asuntojen koko 60 neliöön koska se kyllä riittää kaikille. Vittu tätä tasalakkisten demarien ajatusmaailmaa. Ei kaikki halua elää yhtä värittömästi ja valjusti kuin te. Kunnan duunissa siirtämässä papereita yhdestä pinosta toiseen.
Kun tekee oikeasti kansantaloudelle tuottavaa duunia niin kyllä silloin pitää olla 200 neliön talo ja kulkeva auto.
Toyota on paras ja halutuin luotettu ja ihailtua auto ei sitä trollin uikutus mitään muuta.
totta veistät veliseni! tojota on todellakin paras ja toimivin auto siitä ei pääse mihinkään! sanoo auto lehdet mitä tahansa niin näin se vaan on! parhaat ranskalaiset saa grilliltä!
Kyllä maar näin on, karvattomien teinien keskuudessa.
Roiskeiden varalta on helppo asentaa pyyhkijät myös sisäpuolelle.
Hajuton, mauton, tyylitön ja tusina-auto. kovalla rengasmelulla ja muovisisustalla.
Syöt varmaan makaroonilaatikkoa joka päivä.
Miten joku voi nauttia jollain toyotalla ajamisesta, ihan oikeasti, älkää valehdelko itsellenne, ajakaa joskus kunnon autoilla joilla on nautinto ja mielyttävää ajaa ja omistaa, koita kestää.?
Hihhulismia tämänkin ketjun mukaan sitten monenlaista lajia: on skientologiaa, dianetiikkaa ja toyotiikkaa. No, jokainen tulkoon uskollaan autuaaksi!
Mutta pahin, salakavalin ja tuhoisin on vaginistiikka.
Ajelen parhaillaan 9:llä Toyotalla. Välillä olen kokeillut Mersua, Volvoa ja Renaultia, mutta aina olen palannut Toyotaan. Aloitin Corollasta ja kehitys on vienyt ajassa nykyiseen Hybridiin. Huolto pelaa, henkilökunta on osaavaa ja ystävällistä ja he flirttailevat, joten ei löydy Toyotaa parempaa.
Kysymys on henkilökohtaisista prioriteeteistä. Itsekin olen jossain vaiheessa joutunut ajamaan 50.000km vuodessa. Silloin olisi vituttanut olla huollossa 15.000km välein ja olisin vetänyt turpaan jos joku huollon kaveri olisi käynyt flirttailemaan.
Auton ajo-ominaisuudet ratkaisevat ja huollossa en halua rampata jatkuvasti. Ja kun huollan autoni niin haluan että voin valita missä sen huollan. Tojon hybrdillä se ei ole mahdollista ilman akkutakuun raukeamista.
Ja isoin juttu on tietysti se että tojon ergonomia ja ajo-ominaisuudet ovat tasolla joka sulkee sen pois kuvioista kun pitää ajaa enemmän. Ladyt tietysti tekevät valinnat omista lähtökohdistaan ja ladyjen valinta on ainba oikein. Minut laitettiin eri lokeroon jo syntymässä.
TM:n Volkswagenin moottorijutussa sanotaan että pitkä öljynvaihtoväli pilaa moottorin.
Ei sanota. Siinä sanotaan että yhdessä moottorityypissä on suunnitteluvirhe ja pitkä öljynvaihtoväli pahentaa ongelmaa.
Itse pitkä huoltoväli ei ole syypää mihinkään ongelmaan. Maailma on täynnä monen valmistajan autoja joissa on pitkä huoltoväli ja joissa ei ole mitään ongelmaa. Itselläkin jo pari vuosikymmentä pelkkää hyvää kokemusta.
Ja täytyy aina muistaa että nämä nykyaikaiset autot osaavat päätellä milloin tarvitsevat huoltoa. Jos ajaa 5.000 km vuodessa niin silloin volsunkin huoltoväli on on paljon tiheämpi kuin 30.000km.
500000 kilsaa vuodessa tekee 57 kilsaa vuoden jokaisena tuntina. On siinä ladyllä hommaa pysyä hereillä ja ajella Tojolla.
Mitähän muuta tämä "Lady" ajelee kuin Toyoa?
Lämmin osanottoni aloittajalle.
Mielensäpahoittajat ei enää aja Eskortilla tai Ladalla vaan Tojotalla.