Kantsiiko ostaa LYNX 650?
onko 2000e liikaa, kelkassa on uusi matto, muuten ei mikään kukkanen. Jaksaako vetää hirsikuormaa. onko jotain perus vikoja. oisko joku muu kelkka parempi vetojuhta?
Ostaakko LYNX 650
3
2802
Vastaukset
- Lynkshimees
Kannattaahan Lynkshi ostaa tuolla hintaa! Uusi telakin on maksanut ainakin 600€.
Vetäminen riippuu hirsikuormasta. Ellei 650 jaksa hirsiä vetää, täytyy pienentää kuormaa, tai hommata traktori.
Lynxin synchro-vaihteistoissa laakerit joutuvat suurelle rasitukselle, ja kuluvat nopeasti. Varsinkin raskaassa työssä. Ne ehkä kannattaa vaihtaa suojattuihin, ellei ole jo vaihdettu. Muuten rikkoutuvat kalliit hammasrattaat!
Suksien ohjausraudat kannattaa pitää kunnossa, ettei puske liikaa.- Lynxikäs
Onko noin että laakerit kannattaa vaihtaa ajoissa?
Onko kalliitkin nuo laakerit, ja onko kova homma vaihtaa. rikkooko helposti rattaat ja mitä rattaat maksaa, jos niin käy?
Itselläkin ollut moinen kelkka vuoden päivät, vuosimalli on 89 enkä tiedä onko laakereita vaihdettu (pitäisköhän varmuuden vouks vaihtaa?) - Lynkshimees
Lynxikäs kirjoitti:
Onko noin että laakerit kannattaa vaihtaa ajoissa?
Onko kalliitkin nuo laakerit, ja onko kova homma vaihtaa. rikkooko helposti rattaat ja mitä rattaat maksaa, jos niin käy?
Itselläkin ollut moinen kelkka vuoden päivät, vuosimalli on 89 enkä tiedä onko laakereita vaihdettu (pitäisköhän varmuuden vouks vaihtaa?)Niin se tahtoo olla. Laakerit maksavat murto-osan hammasrattaiden hinnasta.
Vaihtaminen vaatii tekniikkaa. Siinä ei normaalityöskentelyssä rattaat rikkoonnu, mutta ei toheloinnilla tule valmistakaan.
Ensimmäiset laakerit ovat menneet jo 3000 km ajolla. Raskas ajo tietenkin kuluttaa niitä enemmän. Mutta myös tohelo kuski saa vahinkoa aikaiseksi. Jos ei muuten, niin vauhdissa vaihtamalla!
Rattaista ym. tulee pyöriessä aina metallisilppua, joka syö laakereista pinnat, sitten ne rikkoutuvat nopeasti. Kun laakeri pettää, haukkaa hammasratas tyhjää, ja irronneet hampaat rikkovat muitakin rattaita.
Öljynvaihto usein tuo metallisilppua pois laatikosta, ja parantaa voitelua!
Jos tuntuu hankalalta, mutta huhu kertoo, että esim. hämeenkyrössä on korjaamo, jossa homma hoituu nopeasti ja edullisesti. Muistaakseni puhelin on 03-3715175 tai 0400-630654. Tämä ei ole mainos,
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ootko nainen noin mustis musta
Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t734486- 332541
- 402374
Ajattelen sinua tänäkin iltana
Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin211835Kauan säkin jaksoit
Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐401722- 821573
Miksi kaipaat
Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?251572- 1511397
Mietin tässä T....
Oletko jo kesälomalla.?Keli on ihanaa, ja sinä nautit veneilystä.... Edelleen käyt mielessä.... En ole unohtanut sinua..231267Miehelle...
Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät901155