Ns. Kulttuuri mitä se on.
Mustalaiset
Hienohomma
231766
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 23
Vanhimmat
No, sehän on, että tee kaikki päinvastoin, mitä valtaväestö tekee. Älä välitä liikennesäännöistä, onhan sulla mersu (tosin katsastamaton, eikä veroja ole maksettu. Omistusoikeuskin on sekava). Pysäköi aina invapaikalle ja silleen sopivasti vinoon, että viet vähintään kaksi paikkaa. Mölise isoon ääneen esim. kaupassa ollesasi puhelimeen, toki isoa ääntä pitää käyttää, koska puhelu on kauas Ruotsiin asti sukulaisille. Kaupassa ollessasi voit rauhassa syödä luumuja tms. mitä kulloinkin mielesi tekee. Eihän niitä summanmutikassa voi ostaa. Eikä edes maistelun jälkeen ole tarviskaan. Piilota hameeseen tai pussihousujen taskuihin mitä vain suinkin kerkiät. Jos joku tästä sinua uskaltaa epäillä, niin käytä rasisti-kortti heti ja isoon ääneen. Eläkpaperit pitää myös heti 18 täytettyäsi laittaa vetämään, onhan selkäsi niin kipeä kaikesta tästä, ravihommia unohtamatta. Tätä on mustalaiskulttuuri lyhyesti.
Voi hyvä veli, eläkepaperit pannaan kuule vetämään heti, kun lapsilisät loppuvat. Amanda-täti on sen verran kouluja käynyt, että tämän kirjoitti pyynnöstäni, jotta et perättömiä juttuja levittelisi. Sen vielä kertoi, että avaajalla lie jäänyt apukoulukin kesken, pientä k-kirjainta olisi pitänyt käyttää ja ? oli kuulemma jäänyt pois. Mersu on kuule katsastettu.
Pisteen jälkeen,jatketaan isolla kirjaimella.Ja aloitus oli toteamus.Ja mitä kirkkopuistoon tulee.Eiköhän Kari vie juoppojen edut pankkikorttia vastaan. Poliisi tietää.Mutta ei puutu, se on kulttuuria.
Yks unohtu, kun lapsilisä loppuu niin eläke alkaa.
On ne hienoja ja fiksuja.Kyllä valtaväestö on roskasakkia lotuhousuihin verrattuna.
Harvassa ne on aidon romaanikulttuurin noudattajat. Mutta lestaadiolaisten ja romaanien tavoissa on paljon samaa.mm,-vanhmpia kunnioitetaan.-nainen ei näytä paljasta pintaa.-ruokaa kunnioitetaan.-omien puolta pidetään.-vanhemmata lapset hoitaa nuorempia lapsia...ainakin nämä. Niin ja avioidutaan mieluiten oman porukan piiristä,ei valtaväestön/ei uskovien kanssa. Yhtäläisyyksiä löytyy.
Mustalaiset toteuttavat sanontaa mitä serkumpaa sen herkumpaa. Näkyy valitettavalla tavalla jälkikasvussa.
Poliisit ei puutu eikä välitä.Laittomista autoista yksikin on pyörinyt Ruotsin kilvillä vuosia.Normaalisti auto pitää 1 kk. Sisällä katsastaa ja rekisteröidä Suomen kilville kuka maksaa vahingot.
Voi hyvä veli, pienet on sulla murheet.
Kyllä se kuule totuus on niin että,ei näihin auta edes poliisi. Jatkavat touhujaan poliisien puuttumisesta huolimatta. Ei auta sakottaa,vaikka sakotetaan niin sakkojen annetaan mennä ulso-ottoon jne.
No mahoton! Ihan ulso-ottoon annetaan mennä.
Ja sitä ruotsin kilpistä autoo ei saa Suomessa ajaa kukan muu jos ei laillinen omistaja ole mukana. Soita Vaasa ja Kokkola Tulliin Pohjanmaan liikkuva tulli ryhmä puh-040 3324607 VAASA ja puh-040 3324604 KOKKOLA. Sähköposti [email protected] Niin alkaa tapahtua.
montako mustalaista istuu kesäisin kirkkopuistossa,ei yhtään mutta valkopuliaisia noin 10 henkiä,eli on kulttuurilla eroa
Nuo 10 valkopuliaista ei kuitenkaan varasta kaupoista ja ihmisiltä kuten romaaniroskasakki. Vielä se kantaväestönkin mitta täyttyy.
kappale määräisesti valkolaisia rosvoja ja varkaita on varmasti enempi kuin romaanivarkaita
Romaanivarkaita? Eihän mustalaiset kirjoja varasta, mitäpä se niillä tekisi. Kiihottaako tämä jotakin?
eivät varasta,mutta valkolaiset varastaa
Tummissa ja kaajeissa yhtä lailla varkaita. Ihmisestä se on kiinni.
kannatta aina ensin kattoo oman puseron alle ja sit nähä vaivaa muitten asioista
Heppanen puolustus, vasta 500 vuotta on opeteltu, vähän vielä homma tökkii.
Eikös se ollut niin että ainut maa missä näitä kyseisiä ei näy on TYÖMAA
Jännä juttu että Romaneja saa täällä jopa haukkua, mutta sanokaapa samaa muista jotka on tullut maahan ilman lupaa tai luvankans niin käräjillä olet.
Haii,ne on meijän elätettäviä t.kyösti