Onko normaalia?

Normaaliako

Minulla on synnytyksestä aikaa 9 päivää. Painoin ennen raskautta 53kg ja ennen synnytystä 64kg. Nyt reilu viikossa painoni on taas tuon 53kg ja tuntuu vain tippuvan kokoajan. Vähän huolestuttaa että kuihdun ihan olemattomaksi.. en imetä lastani ja herkkuja olen syönyt joka päivä sekä normaalia ruokaa myös aina vain kun ehdin, välillä jää syöminen vähälle sillä en vauvan takia ehdi.

2

182

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • MahdotonVastata

      Kannattaa jättää herkut pois ja syödä terveellisesti. Tuo paino ei merkkaa mitään, jos et kerro pituustietojasi. Vai etkö tiedä kuinka pitkä olet?

      Oletetaan että, jos olet 170 cm pitkä (mikä on lähellä naisten keskipituutta), paino on vielä normaalin rajoissa. Jos painosi tippuu vielä tuosta 7-8 kg alat vasta olla kuihtunut aika olemattomiin.

    • Seuraile

      Itsellä putosi myös takaisin alkupainoon, ei ehkä viikossa mutta kuukaudessa. Imetys ja vauvan kanssa puuhaaminen vievät runsaasti energiaa. Jos muuten voit hyvin niin tuskin mitään ihmeellistä. Jos tulee muita oireita, niin ihan vanhanaikainen syys, voi olla matoja. Tietenkin on muitakin syitä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      120
      2512
    2. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      40
      1762
    3. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      699
      1177
    4. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      108
      1042
    5. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      72
      998
    6. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      98
      956
    7. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      48
      895
    8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      86
      819
    9. Mitä nyt haluaisit kysyä kaivatultasi?

      Tässä hetkessä tai menneestä?
      Ikävä
      97
      816
    10. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      33
      766
    Aihe