Mitä halutaan niin ehdottomasti salata? Kaikkihan tietävät, että yritysmaailma käy lobbaamassa kansanedustajia, se on laillista eikä siinä ole mitään valonarkaa. Mitkä tiedot sitten on niin kiire viedä silppuriin? Olisiko venäläisten lobbaus ydinvoima- ja kaasuputkihankkeissa? Vai käyvätkö liivijengit puhuttelemassa yksittäisiä kansanedustajia?
Käsittämätöntä, ettei eduskunta tajua miltä tämä salailu näyttää. Vai onko todellisuus pahempi kuin hurjimmat kuvitelmamme? Suomi ei ehkä olekaan niin korruptoitumaton kuin uskomme.
Nyt kun valonarimmat listat on silputtu, eiköhän lopeteta salailu. Parlamentaarisuuteen ja parlamenttiin kuuluu läpinäkyvyys. - hämärämiehiähän toki voi käydä tapaamassa vaikka asematunnelissa.
eduskunnan vierailijalistat
4
110
Vastaukset
- pohdittavaa
Niinpä, jotain tosi hämärää siellä täytyy olla. Tulee mieleen Tiitisen lista. Sekin salattiin 50 vuodeksi kun "siinä ei ollut mitään kiinnostavaa"!
- yliopistolaiset
Ei kai eduskuntatalolla käy lobbareita, jotka haluavat pysyä ehdottoman pimennossa. Tuskinpa listojen avaaminen mitään ihmeellistä paljastaisi. Outoa on myös, että joidenkin mielestä lobbarirekisteri voisi olla ratkaisu. Tuskinpa ko, rekisteriin päätyisi yhtään lobbaria, joka ei kestäisi päivänvaloa. Jos tuollaisia hämäräperäisempiä lobbareita on, niin tuskin ovat käyneet tähänkään saakka eduskuntatalolla "lobbaamassa".
Avoimuus ei taida olla nyky-yhteiskunnassa suosittu hallinnointitapa. Kritiikkiä ei ihmiset kestä, ja siksi kai salaillaan tai muuten pimennossa valmistellaan asioita. Kuten vaikkapa opetusministeriössä valmistelussa oleva islamilaisen teologian koulutuksen aloittaminen Helsingin yliopistossa. Miksiköhän tuollaistakaan pitää salailla ja valmistella matalalla profiililla. Monien uudistusten seurauksista olisi myös hyvä koota tietoja ja julkaista ne avoimesti. Olisi kiva seurata esim. peruskoulussa tehtävien uudistusten vaikutusta oppimistuloksiin tai erilaisten koulutusuudistusten vaikutusta yliopistosta valmistumisaikoihin. - hyshiljaa
Se on suurta teatteria.
- Keinot_ovat_monet
Kunnon lobbari käy kertomassa lobattavalle, että tämän olisi meneteltävä, kuten hänelle on kerrottu, muuten hänelle ja hänen perheelleen käy kuten hänen koiralleen.
Koira löytyi moneen kertaan kuorma-auton mankeloimana läheltä kansanedustajan kotia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1848505
En löydä sinua
En löydä sinua täältä, etkä sinä varmaankaan minua. Ennen kirjoitin selkeillä tunnisteilla, nyt jätän ne pois. Varmaan k264608- 504168
- 593692
- 513166
- 502930
Ne oli ne hymyt
Mitä vaihdettiin. Siksi mulla on taas niin järjetön ikävä. Jos haluat musta eroon päästä niin älä huomioi mua. Muuten kä262636- 382404
Anteeksi kun käyttäydyn
niin ristiriitaisesti. Mä en usko että haluaisit minusta mitään, hyvässä tapauksessa olet unohtanut minut. Ja silti toiv382103- 292076