Jalankulkija pahoinpiteli jalankulkijan

Jalan

https://www.hs.fi/kaupunki/art-2000005405546.html

Tämä on melko normaalia, kun vahingossa tapahtuneen kontaktin jälkeen lyödään.

Nyt puhun vain jalankulkijoiden välisistä, en pyöräilijöiden ja jalankulkijoiden, koska sen jokainen tietää mitä se on.

Muutama esimerkki tältä päivältä: juoksin rinnakkaisen pyörätien ja jalkakäytävän jalkakäytävän oikeaa reunaa lähellä keskiviivaa. Vastakkaisesta suunnasta tuli jalankulkija kävellen pyörätien oikeaa reunaa eli myös lähellä keskiviivaa. Muita ei ollut lähelläkään. Yhtäkkiä hän siirtyy minun eteen jalkakäytävälle ja on sitä mieltä, että minä löin häntä! Yritin keski-ikäiselle naiselle huomauttaa, että hän siirtyi eteeni. Eipä auttanut mitään vaan hän löi minua sateenvarjolla ja hetken päästä nyrkillä. Ja edelleen syytti minua. Hän ei paljoa kuunnellut vaan edelleen syytti minua.
Noin puolen tunnin päästä edellisestä jouduin rinnakkaisen pyörätien ja jalkakäytävän jalkakäytävän puolella juostessani huutamaan vastaantulijoita väistämään, kun kuljetaan koko väylän leveydeltä eikä tehdä elettäkään siirtymiseksi.

Erittäin yleistä on, että ei väistätetä vaikka kuljetaan koko väylän leveydeltä vastaan ja nähdään vastaajantulija/-tulijat. Jos tulen takaa niin vaikka pyydän väistämään niin ei väistetä. Mikäli ei väistetä niin silloin menen väkisin jostakin välistä. Sen jälkeen saa kuulla vaikka mitä.
Ihmiset voisivat huomioida myös toiset ihmiset. Nyt kuljetaan niinkuin muita ei olisi kuin he itse!

0

64

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

        Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
        Ikävä
        97
        1948
      2. Ei se mene ohi ajan kanssa

        Näin se vaan on.
        Ikävä
        88
        1370
      3. Tavoitteeni onkin ärsyttää

        Sua niin turhaudut ja unohdat koko homman
        Ikävä
        110
        1153
      4. Tunnistebiisi

        Laita joku tunnistebiisi, niin tiedän ett oot täällä ja kaipaat ehkä mua
        Ikävä
        76
        1047
      5. Taidat tykätä linnuista paljon

        Mikä on sun lemppari ☺️😉🥹🦢🐦‍⬛🦉🦜🦚
        Ikävä
        119
        1030
      6. Okei nyt mä ymmärrän

        Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
        Ikävä
        57
        883
      7. Miks käyttäydyt noin?

        Välttelet kaikkia kohtaamisia...
        Ikävä
        47
        801
      8. Ei sun tarvi jännittää enää

        en yritä enää mitään. Tiedän että olin mauton ja sössin kaiken.
        Ikävä
        36
        792
      9. Olen huolissani

        Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis
        Ikävä
        48
        751
      10. Minkälainen ääni mulla on mies

        Sinun mielestä?
        Ikävä
        33
        703
      Aihe