Vesi sisältyy vastikkeeseen

miksköhän

Olisin ostanut asunnon, MUTTA, tässä taloyhtiössä ei peritä mitään vesimaksuja.
Vain yhtiövastike joka olisi ollut sama minulla ja naapurin 5-henkisellä perheellä.
Nykyisessä asunnossani maksan oman vedenkulutukseni ja pienelläkin käytöllä kylmä ja lämminvesilasku on helposti 30e kuukaudesassa. Kerrostalossa.

Rivitalossa ihmiset voi kastella vielä omaa pihaa surutta ja lasten uima-altaita.

Harmittaa!!! Onko mitään järkevää selitystä miksi yksinasuva maksaa kolmiostaan saman kuin iso perhe. Luulin jo löytäneeni tilavan kivan kodin itselleni.

8

163

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jogjglbbgrgh

      Yhtiöjärjestys määrää, miten maksut vedestä peritään. Lue sieltä, miten maksu määritellään. Ei tuossa ole mitään poikkeuksellista.

      • joissakin

        Nykyään tämä järjestelmä on jokseenkin harvinainen. Joissakin taloissa yhtiöjärjestys määrää näin.


      • SaksassaMuuttuu

        Oikeudettomuus on enemmän kuin "poikkeuksellista" - Suomessa TV-lupa oli aiemmin samalla tavalla toteutettu - yksinasujat maksoivat PUOLET Yleisradion kassavirrasta - ja sama on nykyään ainakin Saksassa.


    • Bondin_James_täällä

      No mutta sehän olikin sitten onnenpotku, että kaltaisesi asioita oikeasti ymmärtämätön ei muuttanut sinne ihmisiä kiusaamaan. Itse asiassa en edes usko, että tällaisella tietämyksellä varustettu tyyppi on asunut muualla kuin sossun kustantamassa vuokraluukussa. Sinulle taitaa sopia tämä asumismuoto parhaiten, joten parasta kaikille on sinun pysyä siellä.

    • yhtiöjärjestysremontti

      Ei siinä muuta kuin olisi ottanut seuraavassa yhtiökokouksessa puheeksi että olisi aika päivittää yhtiöjärjestystä. Varmaan niin vanha talo että muutakin muutostarvetta on yhtiöjärjestykseen.

    • Mr-Setä-Mies

      Meillä on 27 asunnon kerrostalossa n. 30 €/nokka/kk (vesi, jätevesi ja 30% lämmityskuluista). Ei ainuttakaan lapsiperhettä, enempi vanhuksia, tosi pieni veden kulutus. Edellisessä kt:ssä missä asuin oli vedenkulutus melkein tuplat joten siellä olis ollut todellinen kulutus luokkaa 50-55 €/nuppi/kk. Ei yksin asuvan kannata muuttaa taloon jossa aloittajan mainitsema maksusysteemi. Siellä maksaa hyvinkin oman vesimaksun lisäksi 1-2 henkilön vesimaksut lisäksi.

      Mielestäni sopiva vesimaksu on jos se vastaa todellista kulutusta ja oikeestaan siihen pitäis laskee päälle vielä 10-20 €/kk kaluston ja putkiston kuluituksesta per asukas.

      • "Mielestäni sopiva vesimaksu on jos se vastaa todellista kulutusta ja oikeestaan siihen pitäis laskee päälle vielä 10-20 €/kk kaluston ja putkiston kuluituksesta per asukas."

        Nuo ovat kiintesitön teknisen ylläpidon piiriin kuuluvia asioita. Sinun logiikallasi voitaisiin sitten vaikka periä kuukausittaista ikkunamaksua huoneiston ikkunoiden lukumäärän perusteella, tai parvekemaksua parvekkeellisiltä asunnoilta, ylempien kerrosten asukkailta perittäisiin tietetenkin porrasmaksu (perusteena vaikka kuinka monta askelmaa alaovelta on heidän asuntoonsa). Kuullostaako fiksulta?

        Lisäksi voisit huomioida, että kiinteistöliiton laskelmien mukaan keskimääräinen vedenkukutuksesta aiheutuva todellinen kulu on noin 20 €/henkilö/kuukausi. Laskelmassa voidaan olettaa vedenkulutuksen olevan siis tuo tavallinen 140-170 litraa/henkilö/vuorokausi. Eli nuo 30 €/henkilö/kuukausi maksut ovat useimmiten suora subventio hoitovastikkeen määrään (mikä on laiton tapa toimia). Vielä enemmän tämä asia korostuu aloittajan tapauksessa, jossa hänen mielestään pienehköllä vedenkulutuksella on kulutukseen perustuva vesinaksu ollut 30 €/kk (tosin, mikäli taloudessa asuu useampi henkilö, nii tuo voi pitää paikkansa).

        Lopuksi ihan vain tiedoksi, että maamme on täynnä asunto-osakeyhtiöitä, joissa sähkö tai vesi sisältyy hoitovastikkeeseen, osassa näistä jopa molemmat.


      • Mr-Setä-Mies

        Ikkunoiden ja parvekkeiden kulumiseen tai remonttitarpeeseen ei käytännössä vaikuta asunnon asukkaiden määrä mitenkään. Asunnon ja talon ulko-ovi tietysti käy tiheämmin jos on paljon asukkaita ja tietysti lattiat kuluu enemmän mutta ei niilläkään juuri ole merkitystä kunnossapitokustannuksiin. Käyttövesiputket, viemärit ja kaikki vesikalusteet kuluvat enemmän mitä enemmän vettä virtaa. Olis aika kohtuullista jos tulevasta remontista ne maksaisivat edes hieman enemmän, jotka enemmän kuluttavatkin. Eikös tällaseen suuntaan olla menossa mm. maamme verotyskäytännöissä ja monen mielestä se on ihan oikein.

        "kiinteistöliiton laskelmien mukaan keskimääräinen vedenkukutuksesta aiheutuva todellinen kulu on noin 20 €/henkilö/kuukausi"

        Vesi jätevesi meilläpäin maksaa n. 5 €/m3, joka tarkoittaa 150 L mukaan n. 0,75 €/pv x 30 pv = 22,50 €/kk. Ja nyt siihen toiseen ydinkustannukseen joka on 30% lämmityskuluista, joka menee käyttöveden lämmitykseen keskimäärin. Meillä se tekee n. 9 €/kk/hlö. Yhteensä 31,50 €/kk/hlö. Meillä se jää hiukan alle 30 € koska veden kulutus on keskimäärin pienempi kuin 150 l/hlö/kk.

        Mutta tuota noin, monessa kerrostalossa vedenkulutus pyörii 200 L/kk/hlö paikkeilla ja pahimmoillaan lämmityskulutkin ovat meidän yhtiön kuluihin ja keskiarvoihin verrattuna 20-30 % suuremmat. Meillä on tehty jos jonkinlaista remonttia lämpökulujen alentamiseksi ja ne on vähentynyt n. 25% aikaisemmasta ja se ihan puhtaasti euroissa mitattuna 1:1, ilman mitään indeksikorjauksia. jos 30 € lisätään 30%, se tekee jo 39 €/kk/hlö.

        Tässä asiallinen juttu joka kannattaa lukea: http://www.kiinteistolehti.fi/vedenkulutus-seurantaan/

        "Suomalainen kuluttaa keskimäärin 156 litraa vettä per vuorokausi eli vedenkulutuksen todelliset kustannukset ovat noin 30 euroa per henkilö."


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kunpa minä tietäisin

      Olisipa minulla tietoa, siitä oletko sinä nainen kiinnostunut minusta, miehestä joka tätäkirjoittaa, vai olenko minä aiv
      Ikävä
      28
      2711
    2. paras asia kaivatussasi?

      ❤️‍🔥
      Ikävä
      137
      2516
    3. Vihaan sua todella paljon.

      Tiedoksi vaan 🙃
      Ikävä
      135
      2114
    4. Syitä välttelyyn

      En ennen ole kokenut tällaista. Miksi vältellään jos on ihastunut vai onko se aina merkki siitä ettei kiinnosta?
      Ikävä
      116
      2113
    5. Yksi päävastuullinen heitti lusikan nurkkaan.

      Toivottavasti omaisuuden hukkaamiskielto tulee välittömästi.
      Ähtäri
      12
      1834
    6. Purrasta tehty huoli-ilmoitus

      Näin lehti kertoo https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/0f1cfaf0-d4e4-4a97-9568-c27b3199b016
      Maailman menoa
      156
      1357
    7. Tiedätkö ketään toista jolla on sama kaivattu

      Eli joka ikävöisi samaa henkilöä tällä palstalla? Tai muualla? Tiedätkö miten kaivattu suhtautuu tähän toiseen verrattu
      Ikävä
      29
      1182
    8. Miksi kaivattunne

      ei pystynyt koskaan kertomaan tunteistaan? Teitkö oikean valinnan kun lähdit etääntymään? Kuinka kauan olisi pitänyt odo
      Ikävä
      92
      1148
    9. Pelottaa kohdata hänet

      En tiedä jaksanko tai kykenenkö. Tuntuu jättimäiselle vuorelle kiipeämiseltä. Pitäisikö luovuttaa. Pitäisi. En jaksa nyt
      Ikävä
      89
      1142
    10. Olisin halunnu vaan tutustua

      Ja kevyttä olemista... Mutta ei sitten. Ehkä mies säikähti, että haluan heti kaiken. 😅 Kävisi ihan sellainen kevyt meno
      Ikävä
      38
      1098
    Aihe