raitistuneet julkkikset

ex-raitis3

Viimepäivinä on taas lehdissä ollut juttua raitistuneista julkkiksista. Eräs tunnettu viisikymppinen muusikkokin on lehdessä kertonut lopettaneensa alkoholinkäytön. Raittius saattaa olla ihan hyvä vaihtoehto keski-iän tuollapuolella olevalle miehelle jolla jo viinanhuuruisen nuoruuden myötä on siunaantunut perhe ja lapsiakin.

Tälläiset raitistuneet julkkikset sensijaan ovat nuoremmille miehille vaarallisia esikuvia. Joku nuori hädintuskin täysi-ikäinen saattaa tälläisen raitistuneen kuuluisan muusikon tai muun julkisuuden henkilön innoittamana päättää ettei edes aloita alkoholinkäyttöä. Tälläiset päätökset johtavat sitten traagisiin ihmiskohtaloihin, kun alkoholittoman nuoruuden myötä ajaudutaan sosiaaliseen eristykseen ja ei päästä mukaan parisuhde-elämään. Siinä missä raitistunut entinen juoppo on viisikymppisenä perheenisä, nuoresta asti raittiina ollut mies onkin samassa iässä yksinäinen vanhapoika.

Tälläisissä raitistuneista julkkiksista kertovissa jutuissa olisi hyvä painottaa sitä, että raitistuminen ei ole hyvä vaihtoehto nuorille.

4

317

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kaljaana

      Hyvä pointti! Useimmat alkoholistit ovat todellakin jo ehtineet tehdä lapsia ja erota siinä iässä kun raittiit vanhatpojat vielä ihmettelevät josko edes kerran saisivat naista.

    • Eiköolekummaa

      Mutta jos kaikki nuoret miehet olisivat raittiita, niin silloin maan hiljaisetkin olisivat samalla viivalla näiden rohkeiden nuorukaisten kanssa. Ja kaikilla olisi mahdollisuus saada naisia.
      Kukaan nuorukaisista ei hyötyisi humalaisen rohkeudesta ja naista saisivat ne jotka ensin ehtisivät pyytää. Sillä kyllä tytöt antavat jos ovat äitiinsä tulleet, ja jos isäänsä niin silloin ne suorastaan pyytävät.

      Ja kun kaikki nuoretmiehet pysyvät raittiina 70-vuotiaiksi, niin sitten voikin jo tehdä "dannyt" eli etsiä itselleen jonkin verran nuoremman morsiamen.

      • f.aktatietoa

        Onko raittius mielstäsi rohkeutta? Typeryyttä se on. Nuoret eivät ilmeisesti käytä nykyään alkoholia niin paljoa kuin ennen mutta tilalle onkin tullut vielä vaarallisemmat aineet, eli huumeet. Tämä on fakta!


    • jonesss67

      päihteet on mielen heikkoutta/sairautta...terve ihminen ei tarvitse minkään sortin päänsotkemis aineita....ja totta olen itse myös absolutisti....suurin paheeni on kahvi mutta sitäkin kohtuudella...toinen paheeni on urheilu mutta sitä tulee harrastettua liikaakin...minäkin jonkin verran join mutten koskaan niin että se olisi elämääni sotkenut ...mutta sitten huomasin etten tarvitse ottaa sitä vähääkään ja nyt olen täysin raitis :) suosittelen

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen mukaan rasismi on huumoria

      Vaan kun koomikko kutsui Halla-ahoa fasistiksi, niin piti haastaa oikeuteen. Mihin se huumorinitaju yhtäkkiä hävisi? ⠀
      Maailman menoa
      293
      6810
    2. Rasismia kaikkialla näkevät ovat Suomen tyhmimpiä ihmisiä

      ja monillahan kuluu myös mielialalääkkeitä, eli päässä on ongelmia. Mutta he eivät tajua kuinka paljon ja ihan todellis
      Maailman menoa
      251
      6356
    3. Ei kahta sanaa etteikö Petteri Orpo hyväksy rasismia

      Koska jatkaa hallituksessa rasistisen perussuomalaisiksi itseään kutsuvan puolueen kanssa. Se on Petteri Orpon arvomaai
      Maailman menoa
      44
      5704
    4. Mitkäs nuorisoporukat ovat toisia nuoria ryöstelleet (selvää rassismia)

      No poliisi kertoo, että maahanmuuttajataustaisia ovat, ja isot porukat sillä yhden suomalaisen uhrin kimpussa on ollut j
      Maailman menoa
      161
      5054
    5. Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen

      Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi
      Maailman menoa
      47
      3881
    6. Hallitus on kaadettava ja Orpon on erottava

      Mikään muu hallitus ei ole oman elämäni aikana tuhonnut näin paljon tämän maan taloutta ja työllisyyttä sekä suomen main
      Maailman menoa
      219
      3804
    7. Lasse Lehtonen vaatii persuja pyytämään anteeksi aasialaisilta

      Persut ova romahduttaneet Suomen maakuvan parissa päivässä negatiiviseksi rasismillaan ja se alkaa vaikuttamaan jo Suome
      Maailman menoa
      136
      3501
    8. Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä

      ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan
      Maailman menoa
      7
      3192
    9. HS 12/25 kysely: persut romahti, demarit raketoi

      Kyyti on kylmää persuleirissä, saattaa vetää siellä silmätkin viirulleen. Sen sijaan SDP:n puoluetoimistolla voidaan pok
      Maailman menoa
      46
      3177
    10. Rasismi rapauttaa Suomen mainetta ja hallituksen hiljaisuus pahentaa vahinkoa

      Finnairin viesti Japanista on pysäyttävä: suomalaisen politiikan rasismikohut heijastuvat suoraan matkustuspäätöksiin ja
      Maailman menoa
      370
      2927
    Aihe