raitistuneet julkkikset

ex-raitis3

Viimepäivinä on taas lehdissä ollut juttua raitistuneista julkkiksista. Eräs tunnettu viisikymppinen muusikkokin on lehdessä kertonut lopettaneensa alkoholinkäytön. Raittius saattaa olla ihan hyvä vaihtoehto keski-iän tuollapuolella olevalle miehelle jolla jo viinanhuuruisen nuoruuden myötä on siunaantunut perhe ja lapsiakin.

Tälläiset raitistuneet julkkikset sensijaan ovat nuoremmille miehille vaarallisia esikuvia. Joku nuori hädintuskin täysi-ikäinen saattaa tälläisen raitistuneen kuuluisan muusikon tai muun julkisuuden henkilön innoittamana päättää ettei edes aloita alkoholinkäyttöä. Tälläiset päätökset johtavat sitten traagisiin ihmiskohtaloihin, kun alkoholittoman nuoruuden myötä ajaudutaan sosiaaliseen eristykseen ja ei päästä mukaan parisuhde-elämään. Siinä missä raitistunut entinen juoppo on viisikymppisenä perheenisä, nuoresta asti raittiina ollut mies onkin samassa iässä yksinäinen vanhapoika.

Tälläisissä raitistuneista julkkiksista kertovissa jutuissa olisi hyvä painottaa sitä, että raitistuminen ei ole hyvä vaihtoehto nuorille.

4

301

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kaljaana

      Hyvä pointti! Useimmat alkoholistit ovat todellakin jo ehtineet tehdä lapsia ja erota siinä iässä kun raittiit vanhatpojat vielä ihmettelevät josko edes kerran saisivat naista.

    • Eiköolekummaa

      Mutta jos kaikki nuoret miehet olisivat raittiita, niin silloin maan hiljaisetkin olisivat samalla viivalla näiden rohkeiden nuorukaisten kanssa. Ja kaikilla olisi mahdollisuus saada naisia.
      Kukaan nuorukaisista ei hyötyisi humalaisen rohkeudesta ja naista saisivat ne jotka ensin ehtisivät pyytää. Sillä kyllä tytöt antavat jos ovat äitiinsä tulleet, ja jos isäänsä niin silloin ne suorastaan pyytävät.

      Ja kun kaikki nuoretmiehet pysyvät raittiina 70-vuotiaiksi, niin sitten voikin jo tehdä "dannyt" eli etsiä itselleen jonkin verran nuoremman morsiamen.

      • f.aktatietoa

        Onko raittius mielstäsi rohkeutta? Typeryyttä se on. Nuoret eivät ilmeisesti käytä nykyään alkoholia niin paljoa kuin ennen mutta tilalle onkin tullut vielä vaarallisemmat aineet, eli huumeet. Tämä on fakta!


    • jonesss67

      päihteet on mielen heikkoutta/sairautta...terve ihminen ei tarvitse minkään sortin päänsotkemis aineita....ja totta olen itse myös absolutisti....suurin paheeni on kahvi mutta sitäkin kohtuudella...toinen paheeni on urheilu mutta sitä tulee harrastettua liikaakin...minäkin jonkin verran join mutten koskaan niin että se olisi elämääni sotkenut ...mutta sitten huomasin etten tarvitse ottaa sitä vähääkään ja nyt olen täysin raitis :) suosittelen

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois

      Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja
      Maailman menoa
      227
      5531
    2. NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu

      narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun
      Maailman menoa
      133
      5085
    3. Heh, Riikka runnoi Suomen BKT:n miinukselle

      Suomi on Riikan irvistysten ansiosta ainoa negatiivisen talouskasvun maa EU:ssa. Ei tästä ainakaan EU:ta voi syyttää, ku
      Maailman menoa
      28
      4878
    4. Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?

      Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.
      Ikävä
      128
      2153
    5. Tylsille treffeille

      Hiljaisen ukon kans nuotiolle?
      Tunteet
      404
      1827
    6. Sanna vaihteeksi Australian "60 minuuttia" ohjelmassa

      Kansanvälinen superstaramme esiintyi tällä kertaa toisella puolen maapalloa esitettävässä ohjelmassa. Kiinnostus on kova
      Maailman menoa
      45
      1720
    7. HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta

      Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a
      Maailman menoa
      90
      1687
    8. Ensitreffit Matti ei vaikene enää - Rehellinen tilitys epäonnistuneesta suhteesta Elisaan

      Häntä pystyyn, Matti! Olet mahtava tyyppi ja varmasti “se oikea” löytyy vielä! Elisan kanssa ei nyt vaan sitten natsann
      Ensitreffit alttarilla
      14
      1637
    9. Minkä lempinimen olet

      antanut kaivatullesi?
      Ikävä
      93
      1362
    10. Upeeta! Rauha tulee pian!

      Hieno suunnitelma ja se on toteutumassa alle kahdessa viikossa. Jihuu! Tätä on odotettukin, nyt se tulee! https://www.is
      Maailman menoa
      380
      1317
    Aihe