Miksi opettajat eivät huomio minua? Viittaan melkein aina ja en saa ikinä vastata. Vaikka olisin ainut joka viittaa niin opettajat antavat vihjeitä muille niin he tajuavat ja saavat vastata, vaikka minulla pn käsi ylhäällä koko ajan. Toinen esimerkki on, että kun tehdään tehtäviä niin opettajat käyvät kaikkien muiden luona paitsi minun. Jos viittaan avun tarpeen merkiksi niin opettaja ei tule minun luo. En tiedä mitä voin tehdä jos kaikki kouluni ihmiset syrjivät minua?
Miksi he tekevät näin?
773838384
1<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Opettaja ei ole luokassa vain sinua varten. Kun kysytään jotain ja vain yksi käsi nousee, on mietittävä oliko kysymys liian vaikea vai miten saisi myös muut nostamaan kätensä ja osoittamaan, että tietoa löytyy. Opettajan tehtävä on kerätä tietoa oppilaiden osaamisesta ihan jatkuvasti. Jos annetaan vain yhden vastata, ei ole mitään tietoa siitä ovatko muut kärryillä ja miten he ovat asiat ymmärtäneet. Se on aika ikävä huomata opettajankin vasta kokeessa, että sinä olet ainoa, joka on ymmärtänyt asiat.
Sitten kun viittaat aina, annat kuvan, että sinä tiedät kaiken. Miksi sinun luonasi pitäisi siis käydä tarkistamassa osaatko, kun olet jo antanut itsestäsi kuvan, että osaat? Toki taitava opettaja ei jätä yhtäkään huomiotta, mutta jos luokassa on paljon apua tarvitsevia, ne paremmat jäävät helpommin huomioimatta tehtäviä tehdessä.
Suosittelen, että lopetat huomion hakemisen ja keskityt ihan vaan osoittamaan osaamistasi. Se pelkkä viittauskin kertoo ihan tarpeeksi, vaikka et aina saisikaan vastata.