Kuinkahan monessa siilinjärveläisessä taloyhtiössä tälläkin hetkellä majailee kielteisen turvapaikkapäätöksen saanut asukki. Kummasti vaan näitä huhuja liikkuu, että ainakin naispuoleiset mielellään majoittavat näitä miespuolisia pakolaisia. Muistakaapa tehdä sitten muuttoilmoitus, vai pelkäättekö, että tulee lähtö jos toimii sääntöjen mukaan.
Paperittomien pakolaisten piilottelu
9
263
Vastaukset
- Tilastotieteilijä
Viimeisten tilastojen mukaan noin puolissa taloyhtiöistä, ja sitten kun lopuistakin saadaan häädettyä kaikki kantavajakit pois, niin sitten lähes jokaisessa.
- SitäTarviin
Se vaan jaksaa ja jaksaa, erilailla kun ... Polokee kun tulupatonta mopoa.
- tätänykyä
Miten käy kantasuomalaiselle asukkaalle jos jättää asukasilmoituksen ( muuttoilmoituksen ) tekemättä, satavarmasti on viranomaiset kimpussa. Tämä suvkkius on mennyt aivan laittomuuksien puolelle, ja mitä tekee viranomaiset, kyttää mummoja ja pappoja ettei vain ne sano poikkipuoleista sanaa tästä hullutuksesta, tätä on nyky suomi, ei ole kohta minun suomeni.
Antakkeehan työ vuan niihe muahammuuttajjiin kottoutuva raahassa elekkeekä ahistella! Kyllä se kansalaestottelemattommuus on ihan paekallaan jos muahammuuttajan karkotus voes johttoo kohttuuttommuukssiin! Aennae uskovaeset immeiset oovvat etunenässä suojjoomassa huavottuvaesimpija pakolaesija! Ja niihhän sitä jo sanottaan siinä Vuorsuarnassakkii jotta "työ otitta minut luoksennu, mänkkeepäs Taevvaan illoon"!
- Ylimääräinenasukki
Taloyhtiön muut asukkaat maksaa vesilasku ym kulut Jos on kiinteä vesimaksu niin kyllä se seuraavana vuonna nousee kun kulutuskin kasvanut taloyhtiössä... ilmoittakaa vaan isännöitsijälle jos vaikuttaa siltä että on joku ylimääräinen asukki joka ei ole kirjoilla...
- daideilija
Sitten on niitäkin, että käydään muodon vuoksi piipahtamassa tunti tai pari VAK:ssa ja loppu aika lojutaan kaverin nurkissa ja kulutetaan taloyhtiön vesiä muiden piikkiin. Ja kun asiasta kysäistään, niin tämä veijari kuulemma on vain vieras.
- Piileskelyn.Ystävät.Ry
Näitä paperinsa hukanneita alkaa olla jo niin paljon, että alkaa olla vaikeuksia löytää piilopaikkoja... Loputtomiin voi olla vaikea piileskellä ja elää jonkun toisen kustannuksella...
- rebertuaari
Voi voi...tämä maa on pullollaan hoivaviettisiä akkoja jotka heltyvät kun Ahmed kertoo kuolevansa jos hänet palautetaan Irakiin.
- Olen_tätä_mieltä
Minä en ainakaan ole majoittanut yhtäkään maahanmuuttajaa hoteisiini, enkä tule sellaista koskaan tekemäänkään. Vaikka olenkin nainen. Koska se (paperittomien piilottelu) on minun mielestäni enemmän, kuin arveluttavaa, erittäin kyseenalaista ja laitonta puuhastelua, ja jos ei sitä vielä ole, niin toivottavasti se ainakin tulee pikaisessa lähitulevaisuudessa sellaiseksi!
Sillä mistä p*rusta sitä kukaan tietää minkälainen ja millaisen taustan omaava ihminen asunnossasi kenties majailee? Kyllä ihminen osaa tarvittaessa ja tiukan paikan tullen valehtelemisen taidon.
Järkeä vähän enemmän päähän ja vielä enemmän sitä järjen käyttämistä kaikilta.
Rajansa kaikella "koko maailmaa syleilevällä asenteella"!
Useimmiten sillä tavalla tulee vaan heitettyä aivot narikkaan.
Terv.: Maahanmuuttokriittinen,
ei siis suvakki, mutta ei siis rasistikaan.
Enkä siis todellakaan ole tässä lietsomassa millään tavalla maahanmuuttovastaisuutta.
Tai kiihottamassa ketään asettumaan mitään kansanryhmittymää, tai maahanmuuttajia vastaan. Pois se minusta! Minulla vain on omat eriävät mielipiteeni maahanmuuttopolitiikasta ja sen toimivuudesta käytännössä. Niin maahanmuutto, kuin turvapaikanhakijoita koskevaan politiikkaan pitää tehdä useita merkittäviä uudistuksia, parannuksia ja toimeenpanna uusia lakiehdotuksia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ranskan vasemmistojohtaja: "Kyllä, meneillään on suuri väestönvaihto!"
Ranskan vasemmistojohtaja Jean-Luc Mélenchon järkytti myöntämällä avoimesti sen, mitä tiedotusvälineet ovat pitkään pitä752326Valion maitotehtaalla kapina
Ilmastonmuutoksesta, eläinten hyvinvoinnista ja ympäristön saastumisesta huolestuneet eläinkapinalliset estävät panssa502229SDP haluaa tappaa maaseudun - bensan hinta mahdollisimman korkealle
Maaseudulla auto on välttämätön asia, ja lähes kaikilla on bensa-autot. Kuinka tyhmä pitää olla jos äänestää demareita?1622035Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti
Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää171811Helsingin yllä valopalloja
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön861261Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?
Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.781164HÄLYYTYS!!
Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a363021053Jumalauta! Ukraina hyökkää jo Suomeenkin!
Ukrainan drooneja tullut Suomeen ainakin kolme, ehkä enemmäkin! Syvälle Suomeen! Nyt on klovnipressa hukkapätkä mennyt T325986Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja
Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah100943- 69919