Sotkan työtuolin kasaus

Per.Vers.Helsinki

Oli kyllä ihan helvettiä.
5 mm kuusioavain oli ehkä yksi ongelma, se sisältyi myyntipakkaukseen. Työtuoli on itse koottava.
Tein kasauksen ohjeen mukaan järjestyksessä.
Käsinojat sain vielä aika helposti ruuvattua kiinni varsinaiseen istuintasoon.
Laitoin kai vahingossa kuusiopultit (M6) liian tiukkaan, koska sitten alkoivat ongelmat.
Selkänojaa ei meinannut millään saada samanlaisilla kuusiopulteilla kiinni.
Ongelmana oli, että perstason ja selkänojan väli oli niin tiukka, että ruuveja ei meinannut saada kohdistettua reikiin, ja alkoi vaikuttaa siltä, että ruuvauksen vastakappale (naarasosa) oli paikoin vinossa. Lisäksi kuusio oli aivan tavallinen, mutta pehmeää metallia, tasapäinen. Siinä olisi pitänyt olla joko pituutta hieman lisää ja kartiomainen viilaus, joka ohjaisi pultin paikalleen. Koko rakennelmassa jokin väänsi ruuvattavia pintoja vinoon ja pois kohdaltaan, esim. selkänojan ja istuinkappaleiden välissä olisi pitänyt olla vaikka avointa tilaa, eli selkänoja matalampi alhaalta, jolloin ei olisi tullut kosketusta pers.osaan (istuinpinta).

Sain pultit kohtaamaan vastakappaleen reiät jotenkin, ja avun toi kunnollinen 5 mm muovikahvainen iso kuusioväännin.
Näitä sai ison sarjan halvalla Torx-avainten kera muovilaatikossa Lidl:stä joku vuosi sitten. Huomasin, että joku olevinaan-merkki-tuote yksittäinen kuusioväännin taisi maksaa lähes 1/2 Lidl:n ison sarjan koko hinnasta jossain halpahallissa.

Eipä ole noin pieni kasaustyö ennen ollut näin witumainen kuin tämä. Kunnon kuusiotyökalu auttoi vähän, en pystynyt tekemään vaikeimpia ruuvauksia sillä pienellä L-mallisella avaimella, joka tuli tuolipaketin mukana. Ehkä olisi ollut apua, jos joku olisi auttanut pitämällä tuolin osia paikallaan. Sanoisin, että tuossa oli kyllä jotain pielessä tuotteen suunnittelussa, kierteetkin tuppasivat menemään pulteista.
Näissä kahdessa tuolimallissa on hyvin samanlaiset kasausohjeet: MEDIA ja IMAGE.

Tietysti minulla on näpitkin jo tässä iässä kuin nippu k:ä, mutta en nyt ihan avuton ole noissa hommissa. Autopuolella olen sentään vaihtanut jakohihnankin itse, se vaati kyllä opiskelua paljon ja hermoilin.

Kertokaa ihmeessä, miten hyvin ja nopeasti teillä työtuolin kasaus on sujunut! Veikkaan, että aika monissa eri liikkeiden halvahkoissa käsinojallisissa työtuoleissa on samanlainen rakenne. Tätä kasattua tuolia ei parane ikinä purkaa, jos kuvittelee, että esim. kuljetuksessa hyötyisi purkamisesta. Voi olla, ett sitä ei enää sen jälkeen kasaan saa.

https://www.sotka.fi/tuotteet/tuote/1368/30773/media-tyotuoli-musta
https://www.sotka.fi/tuotteet/tuote/1368/27356/image-tyotuoli-mustaharmaa

Nythän se on tässä käytössä pc-hommissa. Ottaa hyvin vastaan pierut. Onhan tämä mukavampi kuin puutuoli, jos pitkään surffailee netissä yhteen menoon.

0

231

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

        Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
        Maailman menoa
        89
        6052
      2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

        STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
        Maailman menoa
        336
        5351
      3. Huono päivä

        Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja
        Ikävä
        22
        2707
      4. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

        On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
        Maailman menoa
        51
        2615
      5. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

        Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
        Maailman menoa
        84
        1885
      6. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

        Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
        Maailman menoa
        105
        1697
      7. Onko kaivattusi

        liian vetovoimainen seksuaalisesti?
        Ikävä
        114
        1581
      8. Puolen vuoden koeaika

        Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
        Ikävä
        18
        1543
      9. seurakunnan talouspäällikön valinta meni perseelleen

        Nyt on ihan pakko kyseenalaistaa tuo Kemijärven seurakunnan päätös talouspäälliköstä. Valitulla ei ole talouspuolen osaa
        Kemijärvi
        124
        1464
      10. Olen ihmetellyt yhtä asiaa

        Eli miksi naiset ovat niin pelokkaan tai vaitonaisen oloisia minun seurassani. Se sai minut ajattelemaan, että olen epäm
        Ikävä
        135
        1413
      Aihe