Sotkan työtuolin kasaus

Per.Vers.Helsinki

Oli kyllä ihan helvettiä.
5 mm kuusioavain oli ehkä yksi ongelma, se sisältyi myyntipakkaukseen. Työtuoli on itse koottava.
Tein kasauksen ohjeen mukaan järjestyksessä.
Käsinojat sain vielä aika helposti ruuvattua kiinni varsinaiseen istuintasoon.
Laitoin kai vahingossa kuusiopultit (M6) liian tiukkaan, koska sitten alkoivat ongelmat.
Selkänojaa ei meinannut millään saada samanlaisilla kuusiopulteilla kiinni.
Ongelmana oli, että perstason ja selkänojan väli oli niin tiukka, että ruuveja ei meinannut saada kohdistettua reikiin, ja alkoi vaikuttaa siltä, että ruuvauksen vastakappale (naarasosa) oli paikoin vinossa. Lisäksi kuusio oli aivan tavallinen, mutta pehmeää metallia, tasapäinen. Siinä olisi pitänyt olla joko pituutta hieman lisää ja kartiomainen viilaus, joka ohjaisi pultin paikalleen. Koko rakennelmassa jokin väänsi ruuvattavia pintoja vinoon ja pois kohdaltaan, esim. selkänojan ja istuinkappaleiden välissä olisi pitänyt olla vaikka avointa tilaa, eli selkänoja matalampi alhaalta, jolloin ei olisi tullut kosketusta pers.osaan (istuinpinta).

Sain pultit kohtaamaan vastakappaleen reiät jotenkin, ja avun toi kunnollinen 5 mm muovikahvainen iso kuusioväännin.
Näitä sai ison sarjan halvalla Torx-avainten kera muovilaatikossa Lidl:stä joku vuosi sitten. Huomasin, että joku olevinaan-merkki-tuote yksittäinen kuusioväännin taisi maksaa lähes 1/2 Lidl:n ison sarjan koko hinnasta jossain halpahallissa.

Eipä ole noin pieni kasaustyö ennen ollut näin witumainen kuin tämä. Kunnon kuusiotyökalu auttoi vähän, en pystynyt tekemään vaikeimpia ruuvauksia sillä pienellä L-mallisella avaimella, joka tuli tuolipaketin mukana. Ehkä olisi ollut apua, jos joku olisi auttanut pitämällä tuolin osia paikallaan. Sanoisin, että tuossa oli kyllä jotain pielessä tuotteen suunnittelussa, kierteetkin tuppasivat menemään pulteista.
Näissä kahdessa tuolimallissa on hyvin samanlaiset kasausohjeet: MEDIA ja IMAGE.

Tietysti minulla on näpitkin jo tässä iässä kuin nippu k:ä, mutta en nyt ihan avuton ole noissa hommissa. Autopuolella olen sentään vaihtanut jakohihnankin itse, se vaati kyllä opiskelua paljon ja hermoilin.

Kertokaa ihmeessä, miten hyvin ja nopeasti teillä työtuolin kasaus on sujunut! Veikkaan, että aika monissa eri liikkeiden halvahkoissa käsinojallisissa työtuoleissa on samanlainen rakenne. Tätä kasattua tuolia ei parane ikinä purkaa, jos kuvittelee, että esim. kuljetuksessa hyötyisi purkamisesta. Voi olla, ett sitä ei enää sen jälkeen kasaan saa.

https://www.sotka.fi/tuotteet/tuote/1368/30773/media-tyotuoli-musta
https://www.sotka.fi/tuotteet/tuote/1368/27356/image-tyotuoli-mustaharmaa

Nythän se on tässä käytössä pc-hommissa. Ottaa hyvin vastaan pierut. Onhan tämä mukavampi kuin puutuoli, jos pitkään surffailee netissä yhteen menoon.

0

215

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Pystyisitkö pitämään

        Näppejä erossa jos tulisi siihen tilaisuus
        Ikävä
        45
        3513
      2. Riikka on siis suomalaisille velkaa 84 mrd

        Jos kauhukabinetti istuu vaalikauden loppuun. Keskimäärin yli 20 miljardia uutta velkaa rikkaiden veronalennuksiin jokai
        Maailman menoa
        69
        3201
      3. Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?

        Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist
        Ikävä
        30
        2985
      4. Sanna on suomalaisille siis velkaa 24 mrd euroa

        Muistanette vielä kuinka Italian remonttirahoja perusteltiin sillä, että italialaiset ostaa suomalaisilta paidatkin pääl
        Maailman menoa
        159
        2748
      5. En saa sua mielestäni vaikka tekisin mitä

        Mikä tähän auttaa.. ei mikään. Edes aika. Kaivan sut kohta vaikka kivenkolosta että saan kysyä haluatko sinäkin💛
        Ikävä
        12
        2273
      6. Tuntuuko ettet tiedä

        Enää miten toimia mun suhteen. Kun en taida tietää itsekään
        Ikävä
        25
        2269
      7. Kirjotan ikävää ulos

        Haluaisin kuulla mitä ajattelet minusta. ihan mitä vaan mitä mietit. Voisit kertoa minulle, tai sitten kirjoittaisit run
        Ikävä
        14
        1698
      8. Sinä se vaan jaksat

        Suosittelen lopettamaan hyvissä ajoin, tuo toimintas ei auta unohtamiseen. Jossain vaiheessa asia julkistuu enkä usko et
        Ikävä
        23
        1557
      9. Onnettomuus

        Hukkajärventiellä kolaroi lavetti ja henkilöauto. Uutista ei missään! Hys hys ollaanko hiljaa tästäkin?
        Kuhmo
        3
        1537
      10. iltalehden uutinen poistettiin?

        Jämsässä koulussa rikosepäily avustaja juu
        Jämsä
        15
        1346
      Aihe