Oli kyllä ihan helvettiä.
5 mm kuusioavain oli ehkä yksi ongelma, se sisältyi myyntipakkaukseen. Työtuoli on itse koottava.
Tein kasauksen ohjeen mukaan järjestyksessä.
Käsinojat sain vielä aika helposti ruuvattua kiinni varsinaiseen istuintasoon.
Laitoin kai vahingossa kuusiopultit (M6) liian tiukkaan, koska sitten alkoivat ongelmat.
Selkänojaa ei meinannut millään saada samanlaisilla kuusiopulteilla kiinni.
Ongelmana oli, että perstason ja selkänojan väli oli niin tiukka, että ruuveja ei meinannut saada kohdistettua reikiin, ja alkoi vaikuttaa siltä, että ruuvauksen vastakappale (naarasosa) oli paikoin vinossa. Lisäksi kuusio oli aivan tavallinen, mutta pehmeää metallia, tasapäinen. Siinä olisi pitänyt olla joko pituutta hieman lisää ja kartiomainen viilaus, joka ohjaisi pultin paikalleen. Koko rakennelmassa jokin väänsi ruuvattavia pintoja vinoon ja pois kohdaltaan, esim. selkänojan ja istuinkappaleiden välissä olisi pitänyt olla vaikka avointa tilaa, eli selkänoja matalampi alhaalta, jolloin ei olisi tullut kosketusta pers.osaan (istuinpinta).
Sain pultit kohtaamaan vastakappaleen reiät jotenkin, ja avun toi kunnollinen 5 mm muovikahvainen iso kuusioväännin.
Näitä sai ison sarjan halvalla Torx-avainten kera muovilaatikossa Lidl:stä joku vuosi sitten. Huomasin, että joku olevinaan-merkki-tuote yksittäinen kuusioväännin taisi maksaa lähes 1/2 Lidl:n ison sarjan koko hinnasta jossain halpahallissa.
Eipä ole noin pieni kasaustyö ennen ollut näin witumainen kuin tämä. Kunnon kuusiotyökalu auttoi vähän, en pystynyt tekemään vaikeimpia ruuvauksia sillä pienellä L-mallisella avaimella, joka tuli tuolipaketin mukana. Ehkä olisi ollut apua, jos joku olisi auttanut pitämällä tuolin osia paikallaan. Sanoisin, että tuossa oli kyllä jotain pielessä tuotteen suunnittelussa, kierteetkin tuppasivat menemään pulteista.
Näissä kahdessa tuolimallissa on hyvin samanlaiset kasausohjeet: MEDIA ja IMAGE.
Tietysti minulla on näpitkin jo tässä iässä kuin nippu k:ä, mutta en nyt ihan avuton ole noissa hommissa. Autopuolella olen sentään vaihtanut jakohihnankin itse, se vaati kyllä opiskelua paljon ja hermoilin.
Kertokaa ihmeessä, miten hyvin ja nopeasti teillä työtuolin kasaus on sujunut! Veikkaan, että aika monissa eri liikkeiden halvahkoissa käsinojallisissa työtuoleissa on samanlainen rakenne. Tätä kasattua tuolia ei parane ikinä purkaa, jos kuvittelee, että esim. kuljetuksessa hyötyisi purkamisesta. Voi olla, ett sitä ei enää sen jälkeen kasaan saa.
https://www.sotka.fi/tuotteet/tuote/1368/30773/media-tyotuoli-musta
https://www.sotka.fi/tuotteet/tuote/1368/27356/image-tyotuoli-mustaharmaa
Nythän se on tässä käytössä pc-hommissa. Ottaa hyvin vastaan pierut. Onhan tämä mukavampi kuin puutuoli, jos pitkään surffailee netissä yhteen menoon.
Sotkan työtuolin kasaus
Per.Vers.Helsinki
0
183
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Taas syytöntä illlllkkaa rangaistiin
Niin se vain paha saa palkkansa ja rääsyämiselle ja räkimiselle laskettiin hinta. Ottaisi nyt tuo onneton lusikan kauni831449Kadun transhoitoja - Suomalainen dokkari kertoo yhden ihmisen tarinan: "Miks oon ikinä..."
Mielenkiintoinen dokkari tv:ssä. Sametti poistatti rintansa, kohtunsa ja munasarjansa ja eli vuosia miehenä. Pitkään pä671235Asunnottomuus lisääntyy
Petteri Orpon hallituksen leikkaukset ihmisoikeusjärjestö Amnestyn syynissä. Jokaisella on oikeus omaan kotiin. Jopa työ2021213Vähemmän metsien hakkuita, enemmän sähköautoja
Siinä ilmastopaneelin neuvot tiivistettynä kuinka Suomi saavuttaa ilmastotavoitteensa. https://yle.fi/a/74-20155596 "S2191204Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua
Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais121049Sulle on tullut
Viesti mesessä, tietääkseni. Olis ihan kiva saada vastauskin sulta, kaunis nainen😊 Mieheltä1041009Olen rakastunut sinuun mies edelleen
Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍134936Minä pyydän,
jos yhtään minua haluat, näytä se jotenkin. Kosketa tai sano jotain joka rikkoo rajoja. Ota vaikka olematon roska hiuksi65913Ihmeelliseltä pikkunaiselta....
Jatkakaa vaikka tässä jos on jotain mitä joku haluaa että mä näen... En jaksa, eikä mua kiinnosta sitä jätti ketjua t123798- 78791