Sukupolvenvaihdossa tilan jatkaja sai maatilan lahjana, josta tämä maksoi lahjaveron vuosituhannen vaihteessa.
Kysymys kuuluu:
-Jos tilan lahjoittanut puoliso kuolee, niin lisätäänkö lahjoitettu tila suosiolahjana perunkirjassa hänen varallisuutensa?
-Koska avioehtoa ei ole, lasketaneen puolisoiden varallisuus perunkirjassa yhteen ja leski saa 1/2 yhteenlasketusta varallisuudesta ja lapset toisen puolen?
-Tasingon määrä leskelle? Onko se yhteenlasketun varallisuuden määrästä vähennetty lesken omaisuuden arvo?
-Voiko testamentilla määrätä sen mikä omaisuus jää tasinkoa leskelle?
-Veroseuraumukset?
-Vähennetäänkö tilan saaneelle tulevasta perintöverosta hänen maksamansa lahjavero?
Suosiolahjan vaikutus lesken tasinkoon
3
66
Vastaukset
- Niin___
Myötävaikuttiko leski lahjoitukseen? Antoi suostumusta tms. silloin ei voi.
Suosiolahja ei vaikuta tai kirjata perukirjaan jäämistön lisäyksenä, vaikka se yhdessä lakiosailmoituksen kanssa vaikuttaa perijöille tuleviin perintöverotettaviin osiin. Paitsi kuolemaa kolmena aikaisempana vuonna annetut lahjat, jotka otetaan.
Jos ei ole mitään erikoista, tasinko on se määrä, jolla puolisoiden varallisuudet tasattaisi. Noin yksinkertaistaen.
Testamentti on jäämistöoikeudellinen, ei avio-oikeudellinen, eli eipä varsinaisesti voi. Toiveita tietenkin voi esittää.
Tasingosta ei mene veroa mutta jos kuolinpesä saa, perintöverotettava perintö kasvaa.
Suosiolahjaa ei lisätä jäämistöön, jolloin se ei lisää perintöä, jolloin jo maksettua veroakaan ei huomioida. Merkittävä poikkeus on PerVL 16.1,2 kuolemaa kolmena aikaisempana vuonna annetut lahjat, joissa päinvastoin. - Miten.on
Kiitokset vastauksesta! Me puolisot olemme yhdessä allekirjoittaneet lahjakirjan.
Haluan vielä tarkistaa sen miten ja missä otetaan huomioon toisille perillisille tuleva lakiosa suosiolahjan arvosta.- Niin___
Jos puolisot ovat yhdessä allekirjoittaneet lahjakirjan, ei ole käytännössä mitään mahdollisuutta vedota puolison hukanneen tarkoituksella omaisuutta ja siten vaatia vastiketta avio-osalaskelmassa.
Suosiolahja tarkoittaa lahjaa, jolla on tarkoitus suosia yhtä perillistä tai sukuhaaraa muiden kustannuksella. Lähtökohtaisesti sitä ei oteta huomioon perinnönjaossa mitenkään.
Vain jos suosiolahja on loukannut muiden rintaperillisten lakiosaa ja ne, joiden lakiosaa on loukattu, myös ilmoittavat vaativansa lakiosaansa ja, että vetoavat mm tuohon kyseiseen lahjaan, tulee suosiolahja huomioida ja kirjata perinnönjakokirjan lakiosalaskelmassa.
Edellä mainitun lisäksi, jos PerVL 16.1,2 mukaisesti suosiolahja on annettu kuolemaa kolmena aikaisempana vuonna, se tulee ilmoittaa perukirjassa perintöverotusta varten.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin Ilkka Kanerva kuoli?
Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti28218097Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."
Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist245749- 1382674
Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."
Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar172213Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä
Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa3401813Pikkaraiskan puhelut
Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?1111070- 59981
Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen
Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto33969Sofia Belorf ja Sonja Aiello
Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?45964