Ristijärvi on niin pieni kunta ja kuitenkin varaa pitää omaa seurakuntaa. Käykö kaikki kuntalaiset joka pyhä kirkossa tai muissa hartaushetkissä? Eikö siellä korjattu vasta kirkko, mietin vaan mistä sitä rahaa riittää vai onko seurakunnalla isot metät joita nyt pistetään rahoiksi. Henkilökuntaakin varmaan on jolle maksetaan palkkaa.
Käyttekö työ kirkossa?
14
588
Vastaukset
- kirkkoilija
Ja tämä asia varmaan kuuluu sinulle??
- kirkossakävijä
julkisia tietoja ja jos vielä maksaa veroja niin kyllä muuten kuuluu
- kristitynKäytöstä
Olin kerran kiusausjärvellä hautajaisissa. Omainen kutsui haudankaivajan/suntion hautajaiskahville. Ei näkynyt seurakuntatalolla ja omainen mainitsi ohimennen ettei sitten tullut. Siihen sitten naisihminen, joka taisi olla kanttori kun säestää pimputti harmoonilla virsiä ettei ne osallistu muistotilaisuuteen.
Juteltiin asiasta myöhemmin kyläreissulla ja tultiin siihen tulokseen että kirkon hierarkian vuoksi haudankaivaja, joka sateessa ja tuiskussa kaivaa viimeisen leposijan EI SAA osallistua muistotilaisuuteen vaan kahveille saa tulla vain tämä kirkon eliitti. Tämäkin vainaja oli vaatimaton ihminen joka varmasti ruuan ja kahvit olisi suonut tälle haudankaivajalle kuin tälle naikkoselle jolle kyllä tarjoilut maistui. Haudankaivaja/suntio oli kuitenkin enemmän omaisten kanssa tekemisissä kuin tämä harpunsoittaja.
Paljon puhutaan seurakunnissa esiintyvästä työpaikkakiusaamisesta ja hierarkiasta ja totta taitaa olla. Ja nämä nokkijat ovat sitten menossa taivasten valtakuntaan. - pakana-ukko
Onneksi olen pakana niin ei tarvi moisia asioita ajatella ollenkaan. Ja maksaa kalliita kirkkoveroja.
- sossutantta
Kuinkahan paljon sinunkin reppanan ''palkasta'' menisi kirkollisveroihin? Periikö ne sossun rahoistakin niitä??
- pakana-ukko
Taisi mennä tunteisiin? Jos ei usko niin miksi maksaa? Oletko seurakunnan palkkalistoilla kenties? Niin ja sitä veroa menisi yli 800€ vuosi....Kun se sinua niin kovasti kiinnostaa...
- veisooomaanhyrynherraann
Satu setien höpinää nuo uskomukset kerätään valtiolta tukea moiseen höpinään ,moniko kirkko herra pysyy veden pinnalla osa ei taida pysyä hengissä muutenkaan
- tyhminäkö-pidetään
Kerran olin Ristijärven jumalanpalveluksessa sukulaisen pakottamana, tai siis en halunnut sanoa EI kun ei se jumalanpalveluksessa oleminen ollut mikään juttu ettenkö voisi istua etten pahoittanut sukulaisen mieltä, Mutta arvatkaapa mitä, siellä kerättiin kolehti Aurinkorannikon luterilaiselle kirkolle tai jotain sinne päin. Siis Aurinkorannikon. Minua suorastaan v*****i, tämä köyhä seurakunta kerää rahaa sinne auringossa lekottelijoille. Siellä varmasti nauretaan paskasesti aurinkotuoleissa kun jossain hölmölässä pienistä eläkkeistä laitetaan rahaa lomakohteeseen johon monellakaan vanhalla ei ole varaa eivätkä itse ole koskaan päässeet nauttimaan lämmöstä keskeltä Kainuun synkkää syksyä. Eikö pappi voi sanoa minne sitä rahaa kerätään vai eikä yhtään seurakunnissa saa käyttä omaa harkintaa.
- Kepu666
Tätä kyräilyä täällä on harrastettu jo varmaan kivikaudelta saakka vuoteen 2019 ja loppua siihen ei nääs tule..
- PariKertaaKuunnellut
Ristijärvellä on leipäpappi. Jutut ei voi vähempää kiinnostaa. Tylsä tyyppi.
- juonikasta
Keväällä oli vouhotus, että kainuun seurakunnat yhdistetään yhdeksi Kainuun maakunnalliseksi seurakunnaksi. Se kuitenkin peruuntui kun paljastui kepun juoni. Paljastui, että kepu kahmisi isoimpana puolueena melkein kaikki paikat, kun pienet uskonto yhdistykset eivät saisi paikkoja lainkaan kun eivät olisi saanee yhteistä listaa eri kuntien alueelta.
- RadiostaKuuluuMyös
Ootteko huomanneet Pauli K on kesän Suviseuroilla saarnamiehenä. Järjestääkö seurakunta tai peräti kunta kuljetuksen, onhan se iso meriitti koko kunnalle. Olen aina luullut ristijärveläisiä körteiksi, mutta
jospa se nyt lähtee Ristijärvi nousuun, lestaadiolaisuusaate isoine lapsilukuineen korjaa tilanteen.- Kepu666
,,,,nousuunpa hyviksi.,,,kumma kun eivät värvää AMISSEJA JA MENNONIITTEJA TÄNNE kirkko veron maksuun.
- suomikas
Hmmmm
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja2222936Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1732556Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1091208Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies1321112- 701068
Lapsien pakko kasteesta on luovuttava.
Eikö olisi parempi siirtää kaste rituaali rippikouluun,kun 15v.tietävät jo itse haluaavatko tulla kastetuksi juutalais-k5831045Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait2831021Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka341996Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a20929Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22788