Millä maalilla voi maalata ja joka kestää kuumuutta?
Peltisen puuhellan maalaaminen?
13
1865
Vastaukset
- Maaliakuumaan
Kaupoissa myydään kuumuuden kestäviä maaleja.
http://www.biltema.fi/fi/Autonhoito/Maalit-ja-lakat/Kuumuutta-kestava-maali-2000023755/
http://www.motonet.fi/fi/kategoria/2220/985764/Kuumakestomaalit
https://www.maston.fi/fi/etusivu/tuotetiedot/spraymaalit/kuumakestomaali
http://www.stark-suomi.fi/fi/bravo-spray-kuumakesto-musta-p-za62 - Älämaalaa
Älä maalaa laita tapetti se on kauniimpi. Esim Sandudin lämpökestävästä mallistosta löytyy kauniita kuoseja.
- hupauntamo
puhut pellistä, et siis teräshellasta, vaan pellillä päällystetystä tiilihellasta ?! ne nyt ei piinasta kuumene niin paljoa, ettei siinä kestäisi mikä tahansa maali, joka metallissa kiinni pysyy.
- NoPellilläPäällystetty
Whatever 🙄
- Nikyllätaastietooon
Ja luukkujen vierestä palaa paskaksi nopeasti. Kyllä kuumenee....
- Tapettitoimii
Älä laita mitä tahansa maalia joka metallissa pysyy. Laita sen sijaan tapetti.
- boinggs
Loistava oivallus, kun itsekin haluaisin tapetoida puusta tehdyn hellani, niin voisitko antaa lisätietoja liistereistä ym. eräs tuntemani naapuri aikoi myös tapetoida hellansa, mutta oli syönyt kaikki tapettiliisteerit ja viimeinen havaintoni oli, että jotkut valkotakkiset miehet veivät häntä.
- VoiVittuNyt
boinggs kirjoitti:
Loistava oivallus, kun itsekin haluaisin tapetoida puusta tehdyn hellani, niin voisitko antaa lisätietoja liistereistä ym. eräs tuntemani naapuri aikoi myös tapetoida hellansa, mutta oli syönyt kaikki tapettiliisteerit ja viimeinen havaintoni oli, että jotkut valkotakkiset miehet veivät häntä.
Voi vittu näitä viisastelijoita 🖕
- Palturia
Nyt puhut palturia. Anna neuvoja palturin sijasta.
- Helmihelmijuu
Helmi kalustemaali kestää kuumaa. On kokemusta.
- xdcfvgg
Kotikromaajan unelmamaali on Horna.
- NickNailer
Hellat taitavat olla pulverimaalattuja. Jos niin on, niin sen päällä ei oikein mikään maali pysy.
Hellaa en ole yrittänyt maalata, mutta peltiä senkin edestä. Pulverimaalattu pelti on hankala maalauskohde, koska ainakin kaikki minun kokelilemani maalit joko hilseilevät taio niihin tulee "railoja".
Lämpöä kestäviä maaleja olen vetänyt sähkölämmityselementtien näkyvissä oleviin vastuksiin. Maalaus on ilmeisesti onnistunut. Kukaan ei ole ainakaan valittanut.
Lämpöä kestävät maalit kestävät suuriakin lämpötiloja; ongelmana on alustan ja maalin yhteensopivuus. - 086432
Silikonimaalia on olemassa ja pysyy, meillä maalattu sillä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin Ilkka Kanerva kuoli?
Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti28117958Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."
Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist245730- 1332662
Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."
Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar172197Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä
Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa3371805Pikkaraiskan puhelut
Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?1111063- 59976
Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen
Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto33961Sofia Belorf ja Sonja Aiello
Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?45958