Hei! Vanha kissani 14 vuotta syö vain kuivia napuroita ja pyydystää rottia/hiiriä. Lisäksi juo vettä. Onko tämä ihan ok kissan ruokkimiseksi vai pitäisikö olla tarjolla jotain monipuolisempaa ja jos niin mitä. Waltteri ei suostu syömään mitään pehmeitä kaupan lihamössöruokia. Matolääkityksen Waltteri saa säännöllisesti noiden hiirien takia. Muuten kissa on oikein terve ja tyytyväinen.
Vanhan kissan ruokinta
3
343
Vastaukset
- waltsupappa
Miksi tarjoat Waltterille "kaupan lihamössöruokia"? Anna raakaa lihaa pieninä paloina ja keitettyä kalaa, kananmunan raaka keltuainenkin silloin tällöin on papalle poikaa.
- HiiriinVaihtelua
Kissa tietää mikä sille on hyvä ruoka,en ole ihan varma mitä ''mössöillä'' tarkoitat mutta onhan kissoille vaikka mitä gourmeeta murekkeita,pateita ja raakaruokia ja sitten niitä ilm.mössöjä eli hyytelöitä ja kastikkeita.Luulen että jos tahdot kokeilla vaihtelua tarjota kokeile raakaruokia kuten erilaisia lihakuutioita ja pötköjä ja pullia mustissa ja mirrissä on esim:
-Maukas siansisäelinseosta josta saa hivenaineet sun muut
-Maukas broilerin kauloja,joissa on puru tuntumaa reilusti kokeile myös esim.maustamattomia siipiä
Mutta koska Valtteri on elänyt hiirillä niin sille on tärkeää luut,lihan tuoreus ja verikin.Joten suosittelen ennemmin Mustin ja Mirrin KOIRIEN RAAKARUOKIA niissä on enemmän aidon tuntua kokeile vaikka Maukas poro,Maukas sianluut,Maukas hevonen,Maukas naudanmaha pullia.
Taste of the Wild purkki ruokia voit yrittää. Ja jos hermot kestää voit antaa sille naudan verta purkista ja sotkea siihen jotain valmistavaraa.- RaakaRuokaa
Nuo gourmee murekkeet ja pateet ovat niin kalliita, että ennemmin kannattaa ostaa naudan paistijauhelihaa.
Oma kissani ei sisäelimiä syö, vaan kääntyy ympäri ja "peittää", jos sellaista yrittääkään tarjota. :D
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1572558Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1482377Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1021072- 64901
- 65839
Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka274717Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a18717Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies85710Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait203680Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22658