Hei! Vanha kissani 14 vuotta syö vain kuivia napuroita ja pyydystää rottia/hiiriä. Lisäksi juo vettä. Onko tämä ihan ok kissan ruokkimiseksi vai pitäisikö olla tarjolla jotain monipuolisempaa ja jos niin mitä. Waltteri ei suostu syömään mitään pehmeitä kaupan lihamössöruokia. Matolääkityksen Waltteri saa säännöllisesti noiden hiirien takia. Muuten kissa on oikein terve ja tyytyväinen.
Vanhan kissan ruokinta
3
348
Vastaukset
- waltsupappa
Miksi tarjoat Waltterille "kaupan lihamössöruokia"? Anna raakaa lihaa pieninä paloina ja keitettyä kalaa, kananmunan raaka keltuainenkin silloin tällöin on papalle poikaa.
- HiiriinVaihtelua
Kissa tietää mikä sille on hyvä ruoka,en ole ihan varma mitä ''mössöillä'' tarkoitat mutta onhan kissoille vaikka mitä gourmeeta murekkeita,pateita ja raakaruokia ja sitten niitä ilm.mössöjä eli hyytelöitä ja kastikkeita.Luulen että jos tahdot kokeilla vaihtelua tarjota kokeile raakaruokia kuten erilaisia lihakuutioita ja pötköjä ja pullia mustissa ja mirrissä on esim:
-Maukas siansisäelinseosta josta saa hivenaineet sun muut
-Maukas broilerin kauloja,joissa on puru tuntumaa reilusti kokeile myös esim.maustamattomia siipiä
Mutta koska Valtteri on elänyt hiirillä niin sille on tärkeää luut,lihan tuoreus ja verikin.Joten suosittelen ennemmin Mustin ja Mirrin KOIRIEN RAAKARUOKIA niissä on enemmän aidon tuntua kokeile vaikka Maukas poro,Maukas sianluut,Maukas hevonen,Maukas naudanmaha pullia.
Taste of the Wild purkki ruokia voit yrittää. Ja jos hermot kestää voit antaa sille naudan verta purkista ja sotkea siihen jotain valmistavaraa.- RaakaRuokaa
Nuo gourmee murekkeet ja pateet ovat niin kalliita, että ennemmin kannattaa ostaa naudan paistijauhelihaa.
Oma kissani ei sisäelimiä syö, vaan kääntyy ympäri ja "peittää", jos sellaista yrittääkään tarjota. :D
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1011031
Tunnusmerkkejä Kaivatulle
Jotain mistä toinen tunnistaa. Täällä vaalea nainen kaipaa miestä jolla vaaleat hiukset ja asuu maalla. Pelataanko kortt57989Oletko nainen enää täällä?
En ole tunnistanut kirjoituksiasi hetkeen. Ainoastaan yhdessä neutraalissa ketjussa, missä ei ollut kyse tunteista. Hyv61830Miehen ja naisen ystävyys
Mitä järkeä on miehen ja naisen ystävyydessä jos toinen ajattelee toisesta enemmän= on rakastunut ja toivoo yhdessä oloa144798- 65695
Naisten top-5 red flagit
1. Feminismi: kertoo keskenkasvuisuudesta, välttää vastuuta tekemällä miehistä kestosyyllisen kaikkeen 2. Ylipaino: kiel103571Pyydetään tiedonantoa "hyvinvointitalo"-hankkeen nykytilanteesta
ja aikataulusta. Odotetaanko uutta hallinto-oikeuden päätöstä. Hallinto-oikeushan antoi teknisenlautakunnan lupajaosto90567- 78541
- 53527
- 39518