Rippikoulu ahistaa

pelokaspoju

Mua ahistaa ja pelottaa hiukan rippikoulu, joka mulla alkaa olemaan siis ajankohtainen. Pian olis eka tapaaminen kirkossa, mutta en tiedä pitäiskö mennä vai jätänkö vain sen välistä. En tykkää olla oman ikäisten kanssa ja varsinkaan tutustua uusiin ihmisiin. Mutta jos en mene rippikouluun, menetänkö kaikki tämän hetkiset kaverini, jotka ovat menossa. Kyllä sukulaiseni olisivat varmasti tyytyväisiä jos menisin rippikouluun, mutta en vain tiedä, että tulenko pärjäämään. Jos jätän sen ensimmäisen tapaamisen välistä ja odottelen seuraavaksi sitä lappusta, jonka pitää täyttää. Oon vaan liian myöhässä alkanu perehtymään tähän rippikouluun, enkä ole kerenny ajatella koko asiaa. HALUAN AIKAA MIETTIMISEEN! Auttakaa jotenki. Ja olen poika.

7

514

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Voit odottaa vastauksia vain palstan vakkari(ripari)teollista, mirkalta.

      Eikä sitä kannata ajatella, minäkin menin kaikkiin asioihin mihin piti ja meni mukavasti viikko.

    • Jos kaverisi menetät rippikoulu tapaamisene menosta on aika miettiä onko ne oikeesti kavereita. En usko että menetät yhtään mitään siitä että käyt siel tapaamises/rippikoulus. Ja sieltä voisi saada uusia kavereita kans.

    • jalaa1x

      Kaverisi ovat kusipäitä, jos noin pienestä hylkäävät. He eivät ole silloin mitään oikeita kavereita. Jos et halua käydä riparia, niin jätä välistä. Et saa/menetä yhtään mitään.

    • akka48

      Ei kai sinne mikään pakko ole mennä. Jos kuitenkin haluat kirkkohäät niin suosittelen rippikoulua. Itse kävin aikoinani rippileirin ja tykkäsin kovasti.

    • Hei pelokaspoju,

      Ymmärrän, että jännittää tulla rippikouluun. Silti haluan sanoa, että pärjäät varmasti. Riittää, että olet oma itsesi. Ota oma aikasi ja katso millainen meno on. Joka tapauksessa sinun ei tarvitse olla mitään muuta kuin mitä olet. Jos päätät tulla rippikouluun, toivon, että siitä tulee sinulle hieno kokemus. Ja toivon myös, että saat sieltä paljon uusia kavereita vanhojen rinnalle.

      Onnea matkaan!

      Vilppu H.
      pappi

    • eiolepakko

      Haaveileeko teinipoika kirkkohäistä? Vihkiä voi muuallakin, kirkossa vihkiminen on naurettavaa, jos ei mitenkään muuten osallistu seurakunnan toimintaan. Miten menettäisit kaverit, vaikka et menisi rippikouluun? Ei muutkaan ole menettäneet. Rippikoulu voi olla myös kauhea kokemus eikä siellä välttämättä kavereita. Kirkon työntekijätkin välttelevät rippikoulua, se koetaan paskimmaksi työtehtäväksi, kysy vaikka oman srurakuntasi papeilta.

    • T..Mirka

      Miksi menisit ripariin? Et hyödy yhtään mitään riparista.

      Ripari on kirkon virittämä aivopesu ansa, jossa lapsista ja nuorista leivotaan uskovaisia. Tämän uskistumis rituaalin jälkeen, kirkko vie siivun palkoistanne. Nettopalkasta keskimäärin noin 500€/v. Ei mitää järkeä.

      Yhä harvempi käy riparin nykyään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Keitä täällä on??

      Kertokaa nimenne!! 🤔
      Ikävä
      110
      1104
    2. Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä

      Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait
      Ikävä
      82
      824
    3. Nostetaanpas kissa pöydälle: Onko Kuhmossa työpaikkakiusaamista?

      Kuka uskaltaa puhua? Vai uskaltaako kukaan? Naisvaltaisella alalla on kuulemma Kuhmossa ruma tilanne. Mitä aikuiset ede
      Kuhmo
      18
      649
    4. Tuleeko Martinasta rouva Muhis

      Saako vihdoinkin ne haaveilemansa prinsessa häät Hajjin entinen Muhammad kanssa, 😂 yhteistä heillä on se, että molemmat
      Kotimaiset julkkisjuorut
      264
      616
    5. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      68
      577
    6. Ei enää kauaa rakkaani

      Ensin minun pitää saatella narsistit oikeuden eteen ❤️
      Ikävä
      104
      574
    7. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      54
      537
    8. Miten näytät / näytit ihastumisesi hänelle?

      Toimiko, miten hän vastasi? vinkki5
      Ikävä
      26
      522
    9. Oletko miettinyt sitä

      Että jos meidän persoonat ei sovi yhtään yhteen ;) No onneksi kumpikin on fiksu eikä halua toiselle mitään pahaa.
      Ikävä
      48
      503
    10. Mökötätkö, kun jäit ilman vastausta?

      Vai mitä ajattelet...
      Ikävä
      47
      437
    Aihe