Ärsyttävät läpyskät lihapakkauksissa:(

Ärsyttävät.läpyskät

Mulla kävi nyt niin kun mitä olen aina pelännyt. Laitoin broilerinpaloja kattilaan hautumaan mausteliemessä, ja kun otin kattilaa pois kiehumasta niin huomasin että sinne kattilaan oli joutunut se läpyskä, mikä lihapakkausten pohjalla on :(((
Pakkaus oli tumma ja läpyskä myös oli tumma, välissä valkoinen kerros. En huomannut sitä ollenkaan kattilaan laittaessa. Siellä se sitten kiehui tunnin verran.
Voiko sitä lihaa syödä? Huuhtelin kyllä heti sen ja laitoin puoleksi tunniksi kiehumaan puhtaaseen veteen ja huuhtelin vielä puhtaalla vedellä. Luulis että pahimmat myrkyt on lähtenyt. Onko kellään muulla käynyt yhtä köpelösti ja oletteko syöneet lihan jos on jäänyt?
En raaskinut heittää menemään kun on niin mureaa lihaa. Mitä varten moisia riesaläpysköjä yleensä lihapakkauksiin laitetaan?

23

777

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ne ymmärtääkseni keräävät tuotteesta erittyviä nesteitä - voin toki olla väärässäkin. Yleensähän läpyskät ovat vaaleita - en ole vielä tummaan (ei rasismia - heh ) läpyskään törmännyt.

      Et onneksi ilmeisesti saanut mitään pöpöä vatsaasi - eräs tuntemani (eronnut mieshenkilö) oli autuaasti paistanut koko läpyskän - se satsi meni roskiin ja paistinpannun kanssakin oli ollut pestessä ongelmaa.

    • lihat.naapurista

      Ne läpyskät ovat todella inhottavia,ilmeisesti keräävät nestettä sieltä pohjalta.Ruotsissa ei tällaisia käytetä,taitaapa olla suomalainen erikoisuus.

      • On täälläkin valmiiksi pakatuissa lihoissa se verenimijä pakkauksen pohjalla.
        Jos et ole huomannut niitä, niin sitten olet syönyt ne.


    • Mari-Naadinen

      Ei kai ne einestehtailijat MYRKYLLISIÄ läpysköitä ruokapakkauksiin laittas, eihän?
      Ne imevät nesteen sieltä pohjalta.
      Niihin voi myös valmistaja imeyttää nestettä jos tuotteessa itsessään ei sitä ole. Vesi on halpaa ja lihapakkauksessa siitä saa lihakilon hinnan😎.

      • Se nelikulmainen kuituläpyskä on laitettu hygienisistä syistä. Tuotantolinjalla ei kosketa lihaan. Se imeyttää nestettä pois. Kotona on tarkoitus, että otetaan siitä läpyskästä kiinni ja laitetaan pannulle. Vältetään koskemasta lihatuotteeseen. Kaikki on tehty kuluttajan parhaaksi.


      • yksilesken kirjoitti:

        Se nelikulmainen kuituläpyskä on laitettu hygienisistä syistä. Tuotantolinjalla ei kosketa lihaan. Se imeyttää nestettä pois. Kotona on tarkoitus, että otetaan siitä läpyskästä kiinni ja laitetaan pannulle. Vältetään koskemasta lihatuotteeseen. Kaikki on tehty kuluttajan parhaaksi.

        Onko sen verisen läpyskän käsittely jotenkin hygieenisempää kuin lihan käsittely?


      • Tellukka kirjoitti:

        Onko sen verisen läpyskän käsittely jotenkin hygieenisempää kuin lihan käsittely?

        Tell
        Sitä sinun pitää kysyä Atria-asiakaspalvelusta.


      • Tellukka kirjoitti:

        Onko sen verisen läpyskän käsittely jotenkin hygieenisempää kuin lihan käsittely?

        Tell
        Sitä sinun pitää kysyä Atria-asiakaspalvelusta.


      • yksilesken kirjoitti:

        Tell
        Sitä sinun pitää kysyä Atria-asiakaspalvelusta.

        Mitäs minulla Atrian kanssa olisi tekemistä.

        Jos käsittelen raakaa lihaa tai sitäkään veristä läpyskää paljain käsin, niin desifioin käteni kuitenkin ennenkuin kosken mihinkään. Etkö sinä?
        Harvoin siihen käsin tarvitsee koskeakaan, kun on keittiöpihdit.


      • raaka-armanni
        Tellukka kirjoitti:

        Mitäs minulla Atrian kanssa olisi tekemistä.

        Jos käsittelen raakaa lihaa tai sitäkään veristä läpyskää paljain käsin, niin desifioin käteni kuitenkin ennenkuin kosken mihinkään. Etkö sinä?
        Harvoin siihen käsin tarvitsee koskeakaan, kun on keittiöpihdit.

        Minulla on synnynnäiset mämmikourat, niillä olen käsitellyt einekset, vihannekset, irto raaka-aineet ja kaikki, jopa syön sormin jos on sopivaa ruokaa kuten ranskalaiset, kananmunat, spagetti ja silleen.
        No, en ehken spagettia kuitenkaan.
        Enpä ole tuupertunut vielä kertaakaan.


    • pilallekeitettyä

      no en kyllä söisi 1,5 tuntia kiehuneita broilerinpaloja

    • entinen.keittäjä

      Ei hätää, vaikka olisit syönyt läpyskän. En tiedä onko joukki, mutta vuosikymmeniä sitten levisi huhu. Ravintolatyöntekijät olivat leivittäneet ja maustaneet wettex-liinasta pihvin muotoon leikattuja läpysköjä ja vieneet asiakkaille pihvinä. Olivat saaneet kehuja.

      • Myös hyvin maustettu ja öljyssä paistettu taiteltu aaltopahvi on kuulemma kelvannut hyvinkin.


      • Ärsyttävät.läpyskät

        En uskaltanut syödä kun rupesin miettimään että ovatko muovia ja jos muovista on keittäessä irronnut haitallisia aineita. Pitää seuraavan kerran olla tarkempi. Olen usein ostanut Lidlistä samnalaisia broilerin paistileikkeitä eikä niissä ole ollut tuollaista mustaa läpyskää. Jauhelihapakkauksissahan on sellainen valkoinen joten sen huomaa heti ja osaan varautua niiden poistamiseen.
        Olivatko asiakkaat oikeasti syöneet ne Wettex-liinapihvit vai kehuneet vain ulkonäköä? Eikö sellaiset voi tukkia suoliston. Aika rohkeaa temppuilua ihmisten terveydellä.


      • Taitaa olla urbaanilegendoja nuo Wettexit ja aaltopahvit pihveinä.
        Joskus on kyllä tosin saanut sellaisen pihvin, että olisi voinut epäillä nahkaiseksi kengänpohjaksi.
        Etenkin itseni paistamana.


      • kokriletätä
        Tellukka kirjoitti:

        Taitaa olla urbaanilegendoja nuo Wettexit ja aaltopahvit pihveinä.
        Joskus on kyllä tosin saanut sellaisen pihvin, että olisi voinut epäillä nahkaiseksi kengänpohjaksi.
        Etenkin itseni paistamana.

        Parhaat kokit paistavat servettejä. Tulee leivitettynä tosi rapeaa ja hyvän makuista oikeilla mausteilla. Ruokalistassa usein nimellä Kokin erikoinen tai Päivän leike.


    • entinen.keittäjä

      No hyvä ettei aloittaja syönyt, kun kerran huomasi, poistettuna tuskin aiheutti muuhun ruokaan haittoja.
      Vielä noihin legendoihin, lienevätkö totta vai tarua. Olen myös kuullut, että kokki sylkäisee hankalan asiakkaan annokseen ennen päytään viemistä. Toivottavasti legenda.

      • Taikuritässä

        Aloittajalle: laitapa reklamaatio valmistajalle/pakkaajalle. Saisivat hyvittää sinua jotenkin.
        Huomasin tänään myös "läpyskän". Musta pakkaus, musta läpyskä.
        No broileri erottuu, mutta läpyskä ei pakkauksesta. Muistin aloituksen, joten
        hoksasin heittää irtopohjan vege. Mutta jos kaikki palat läjäyttäisi kerralla kuuman pannun pohjalle, voisi siinä mennä ape ja pannu piloille.
        Siis reklamoi vaikkapa netissä tai kerro kauppiaalle.


    • mummoikäinen

      Pääsiäispasha Arctic, jouduin hakkaamaan taltalla reiän koska kantta ei saanut millään auki, hyvää se oli mutta en ihmettele miksei ollut mennyt kaupaksi.

      • toxx

        Pääsit vähällä kun et sentään kiviporaan joutunut turvautumaan. :)


      • Kunnon-kalut-on
        toxx kirjoitti:

        Pääsit vähällä kun et sentään kiviporaan joutunut turvautumaan. :)

        Hernekeittopurkki aukeaa näppärästi kulmahiomakoneella eli rälläkällä, tai käsi sirkkelillä. Pistosaha pureutuu huonosti ja hyppii.


      • vaikeeta.on
        Kunnon-kalut-on kirjoitti:

        Hernekeittopurkki aukeaa näppärästi kulmahiomakoneella eli rälläkällä, tai käsi sirkkelillä. Pistosaha pureutuu huonosti ja hyppii.

        Tuli mieleen , että mikä nykyään vaivaa limpsapullonkorkkeja. Ennen niiden sulkeminen meni tosta vaan. Nyt se korkki muljahtelee puolelta toiselle eikä meinaa mennä ollenkaan jengoilleen. Oli huono se viiminen pullouudistus.


      • Bengalitikku
        Kunnon-kalut-on kirjoitti:

        Hernekeittopurkki aukeaa näppärästi kulmahiomakoneella eli rälläkällä, tai käsi sirkkelillä. Pistosaha pureutuu huonosti ja hyppii.

        Tämän haluaisin nähdä.

        Suosittelen irtoherneitä, liotusta ja painekattilaa. Mitenkän tähän saisit työnääniä mukaan.

        En ole painekeittäjä, koska pelkään tuollaisia kattiloita. Herneet olalle tai nenuun tai kattoon.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!

      "IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its
      Maailman menoa
      414
      9156
    2. Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa

      Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.
      Maailman menoa
      189
      3760
    3. Kuka pistetty kylmäksi

      Ketähän joutunu puukkohipan uhriksi? Tietääkö kukkaan?
      Kajaani
      21
      2228
    4. Mietin että

      Onko tarinallamme vielä luvussa tilaa kohtaamiselle vai jääkö se tähän.
      Ikävä
      87
      1393
    5. Kaipaatko sinä

      Yhtään meidän katseita
      Ikävä
      114
      1148
    6. Postilaatikoista

      Tuntuu kaikki tietävän tekijän/tekijät, mutta miksi nimiä ei julkaista???
      Kihniö
      27
      1145
    7. Sylikkäin.

      Sylikkäin, suudellen. Milloin haluaisit näin nainen tehdä ? Vain häntä ajatellen 😘. Tietenkin jos häntä asia kiinnosta
      Ikävä
      66
      1122
    8. Eemeli Peltosen viimeinen postaus Facebookissa!

      "Olen ollut kevätistuntokauden viimeisillä viikoilla paljon poissa eduskuntatyöstä. Sain toukokuussa hyvää hoitoa HUSiss
      Maailman menoa
      80
      1116
    9. Oletko samaa mieltä

      Että on parempi olla erillään?
      Ikävä
      75
      1110
    10. Nainen arvaa kuka

      En ikävä kyllä elä enää pitkään
      Ikävä
      55
      1063
    Aihe