olevilta kehitysvammaisilta??
Mitä voimme oppia työssä
4
2702
Vastaukset
- infoooooo8888888888888
Voi kuule vaikka mitä, esimerkiksi voit oppia sokealta kuinka helvetin hyvä kuulo, haju ja tunto aisti hänellä on (3 aistia jotka sokeilla on erittäin korkeasti kehittyneet)
Autistiselta voit oppia kuinka hyvin huomaa yksityiskohdat, kuinka hän onnistuu löytämään tavarat toimistossaan vaikka siellä olisi helvetin moinen sotku kun taas ei löydä mitään jos joku käy siivoamassa ilman, että ilmoittaa asiasta
Pyörätuolissa istuva taas saattaa jaksaa kantaa helvetin raskaita kuormia (pyörätuolin liikuttaminen ei todellakaan ole mitään kevyttä liikuntaa) sekä on loistava kaveri uintireissuille ja aerobic tunneille (Aerobic:iä kun voi myös vetää lattiatasolla)
Kehitysvammaisilta ylipäätänsä voi oppia suvaitsevaisuutta, kohteliaisuutta, ymmärtäväisyyttä ja paljon muutakin.
Ajatteleppa näin, mitä et voisi oppia? Asiat jotka ovat sinulle kovin helppoja ei välttämättä ole jollekkin kehitysvammaiselle niin kovin helppoa, siitä huolimatta heidänkin on huolehdittava asunnon siivoamisesta (ellet satu olemaan kaulasta alaspäin halvaantunut, niin kela ei todellakaan palkkaa siivoojaa siivoamaan asuntoasi vaikka sinulla ei siihen olisi varaa), mentävä töihin, tehtävä ruokaa, käydä suihkussa yms.
Kehitysvamma saattaa vaikeuttaa joitakin asioita, mutta ei se tee niistä täysin mahdottomia niin kauan kun pystyt liikkumaan oli se sitten pyörätuolissa tai ei.- ATDT-2
Vastaus oli siiten outo, että fyysiset vammat kuten sokeus tai liikuntakyvyttömyys omin jaloin ja siksi pyörätuolissa istuminen eivät tarkoita kehitysvammaa.
Tietenkin kehitysvammainen saattaa myös olla sokea ja käyttää pyörätuolia.
Minä luulen, että kehitysvammaiselta voi töissä oppia erilaisuuden hyväksymistä, toisten ihmisten kunnioittamista ja sitä, että osaa arvostaa melkein minkä tahansa työn tekemistä.
- ajattelemista
Erilaisuuden ja erilailla tekemisen hyväksymistä.
- BokVip
Itse olen oppinut työkaverilta, jolla on kehitysvamma, että asioita voi katsoa toisesta näkökulmasta. Minulle itsestäänselviä asioita voi kyseenalaista ja nähdä toisin.
Surullista, mutta ennen työn saamista hän on jounut elämään yhteiskunnan marginaalissa, melkein syrjittynä, kiusattuna ja huonosti kohdeltuna, vain siksi, että hänellä on vamma. Nyt asiat onneksi paremmin.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1271984
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi1001730Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä
Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy571380Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?791375Multa sulle
Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M311038Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?
Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s47936Nainen, olen tutkinut sinua paljon
Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm51933Onko sulla empatiakykyä?
Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet44892- 73866
- 109863