Tiukka ja yksinkertainen kysymys, johon pitäisi saada suora vastaus ilman turhia lässytyksiä. Opintopisteitä yliopistossa ei kertynyt riittävästi, minkä vuoksi tein asiasta vapaamuotoisen selvityksen Kelalle. Panin liitteeksi YTHS:ltä saamani lääkärintodistuksen. Selvitys meni niin sanotusti läpi, eli heikolle opiskelutahdille oli Kelan mielestä olemassa hyväksyttävä syy. Jos kerran on ollut hyväksyttävä syy, maksettujen opintotukien takaisinperintää ei ilmeisesti tule. Vai tuleeko? Mahdollinen opintotuen keskeytys ei merkitse mitään, koska opintotukikuukaudet on käytetty loppuun. Opinnäyte enää puuttuu, mutta sen voi tehdä työn ohessa, tai sitten ei. Onko kellään käytännön kokemusta vastaavanlaisesta tilanteeesta?
Vastaukset 1
- 78451
Ei niitä tukia takaisin peritä kuin siinä tapauksessa, että opintopistemäärä on todella vähäinen suhteessa nostettuihin tukiin (alle 1op/tukikuukausi) ja voidaan täten olettaa, ettei ole ollut tarkoituskaan opiskella rahojen vastineeksi. Jos Kela on jo todennut syysi hyväksytyksi, ei ole takaisinperintää tulossa.
http://www.kela.fi/opintojen-edistyminen-takaisinperinta
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1681036
- 60832
- 86800
Mitä luulet
Mitä luulet kaivattusi ajattelevan sonusta? Onko jotain mitä haluaisit oikaista hänelle?72737- 46663
Vielä hyvinvointitalosta
Suurin osa pyhäjärvisistä on sivistynyttä fiksua porukkaa ja on täysin hankkeen kannalla. Nyt vain pieni äänekäs joukko77606- 62599
- 28575
Suhde sinuun on ollut yhtä draamaa
ilman draamaa ja suhdetta. 😅 Oikeasti ei naurata. Nainen, olet pitänyt minut pihdeissäsi. Tunne on välillä vahva ja su35575Luule ja ajattele minusta
mitä tykkäät nainen, olet ajat sitten antanut itsestäsi ihan omanlaisen kuvan.. 😅46569