Suomen Opetushallitus on julkaissut kirjasen "Tasa-arvotyö on taitolaji - opas sukupuolten tasa-arvon edistämiseen perusopetuksessa."
Kyseinen opas on täynnä eksytystä, vääristelyä, valheita ja sukupuoleen perustuvaa syrjintää.
Oppaan tarkoituksena näyttää olevan riistää oppilailta heidän sukupuolinen identiteettinsä niin, että pojat eivät saisi olla poikia eikä tytöt tyttöjä.
Niinpä oppaassa kannustetaan poikia ja tyttöjä sellaisiin ammatteihin, jotka ovat ristiriidassa heidän biologisten taipumustensa kanssa. Poikia kannustetaan hoito- ja tekstiilialoille ja tyttöjä tekniikan ja tietoliikenteen aloille.
Ei ole ymmärretty sitä, että miehet ja naiset on jo alun perin luotu erilaisiksi sekä fyysisesti että henkisesti. Siksi on aivan normaalia ja tervettä, että miehet ja naiset hakeutuvat niille aloille, jotka sukupuolen perusteella heille parhaiten soveltuvat ja joihin he tuntevat kiintymystä.
Opetushallituksella näyttää olevan täysin virheellinen käsitys siitä, mikä on tasa-arvoa ja mikä ei. Se kuvittelee tasa-arvon olevan sitä, että miehet ja naiset työskentelevät samoissa ammateissa joka alalla.
Sivuilla 26 ja 51 valehdellaan, että perheeseen voisi kuulua kaksi isää tai kaksi äitiä, mikä on biologinen mahdottomuus. Näin oppaan tekijät eivät näytä tietävän edes sitä, mikä on perhe tai avioliitto.
Jeesus puhui lapsista: "Mutta joka viettelee yhden näistä pienistä, jotka uskovat minuun, sen olisi parempi, että myllynkivi ripustettaisiin hänen kaulaansa ja hänet upotettaisiin meren syvyyteen." (Matt.18:6)
Opetushallituksen tasa-arvo opas eksyttää 1.
Jopi42
0
70
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lataus pakkaskelissä
En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu1877242Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?
Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv1253274Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?
Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?1161942"Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?
Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?511866Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin
Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p611847- 191799
Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!
Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am811776Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %
Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.61675Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin
Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m171561- 691383