Opetushallituksen tasa-arvo opas eksyttää 2.

Jopi42

Oph:n kirjanen: "Tasa-arvotyö on taitolaji - opas sukupuolten tasa-arvon edistämiseen perusopetuksessa" on räikeää vääristelyä sukupuoliasioista.

Sivulla 13 on otsikko: "Jokaisella on oikeus määritellä sukupuolensa."
Väite on 100 prosenttinen valhe! Ihminen ei ole mistään saanut sellaisia valtuuksia. Lisäksi se on 100 prosenttinen mahdottomuus, koska sukupuoli määräytyy jo hedelmöityksessä.

Kun luemme oppaassa olevan otsikon alla olevan tekstin, paljastuu, että oppaan tekijät ovat sekoittaneet käsitteet "sukupuoli" ja ihmisen kokemukset omasta sukupuolestaan. Teksti kuuluu: "Jokaisella tulee olla oikeus määritellä, millainen tyttö tai nainen, poika tai mies, hän on, vai kokeeko hän olevansa muunsukupuolinen eli jotain naiseuden ja mieheyden ulkopuolella tai sukupuolten välissä.
Oppaan tekijät eivät tajua niin yksinkertaista asiaa, että ihmisen kokemukset eivät määritä ihmisen sukupuolta. Lukisivat edes Raamattua, niin viisastuisivat.

"Ja Jumala loi ihmisen omaksi kuvaksensa, Jumalan kuvaksi Hän hänet loi; mieheksi ja naiseksi Hän loi heidät." (1.Moos.1:27)

0

72

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Ikävöin sinua kokoyön!

        En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
        Ikävä
        68
        4715
      2. KALAJOEN UIMAVALVONTA

        https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
        Kalajoki
        171
        3636
      3. Hukkuneet pojat kalajoella pakolaisia?

        Eivät osanneet suomea nimittäin.
        Maailman menoa
        166
        3130
      4. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

        Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
        Kalajoki
        72
        3084
      5. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

        Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
        Tunteet
        50
        2771
      6. Älä mahdollisesti ota itseesi

        En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
        Ikävä
        24
        1933
      7. Joku hukkui Hyrynsalmella?

        Oliko mökkiläinen taas?
        Hyrynsalmi
        24
        1861
      8. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

        Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
        Ikävä
        30
        1666
      9. Mitä sinä mietit

        Mies?
        Ikävä
        174
        1650
      10. Metsästysmökki

        Metsästyskortti saapui. Lisäksi metsästysmökki varata!
        Kuhmo
        42
        1362
      Aihe