ihan ensikertalainen

jaksaakositä

hei kaikille jotka tunnette Khao Lakia ja Thaimaata.
Uskaltaisikohan sitä keski-ikäinen nainen vanhan äitinsä kanssa lähteä omatoimisesti Khao Lakiin? Jos otan lennon suoraan ja hotellinkin netistä niin miten pääsee Phuketin kentältä sinne Khao Lakin hotelliin? Vanha äiti ei voi kovin kävellä pitkiä matkoja. Tuntuu ettei kyllä jaksa olla siellä 2 viikkoa, vähän olen saanut käsityksen näitä juttuja lukiessa että ei siellä oikein ole nähtävää - me kun ei snorklata jne. Että jos reilun viikon viitsisi olla... Onkohan vihjatat hyvää rauhallista hotellia joka olisi kuitenkin vaikka muutaman sadan metrin päässä keskustasta - jos siellä sellaista on? Nuo Aurinkomatkojen matkat on viikon tai 2, tuntuu että jaksaako siellä 2 viikkoa mojua...??

1

511

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Minusta khao lakin valtti on juurikin rauhallisuus. Erinomainen paikka ladata akkuja. Rannalla ei aurinkotuoleja, ei vesihärveleitä, ei ratsastajia, eikä hirveesti edes turisteja. Hyvinvointipalvelut ovat suht edullisia. Eikä pidä unohtaa ihania Thaimaalaisia ihmisiä jotka, huolehtivat matkan onnistumisesta. Se toisista ihmisistä välittäminen hämmästyttää vieläkin. Enkä nyt tarkoita niitä joille siitä maksetaan.

      Khao lakissa on myös helppo liikkua. Käytönnällisesti katsottuna siellä on yksi tie ja muutama risteys.

      Tottakai Khao Lakissa tarjotaan erilaisia retkiä saariin ja vaikkapa khao sokkiin. On safareita, putouksia, temppeleitä ja muistomerkkejä. Itselle suurimpia elämyksiä on ollut, oikeasti Thaimaalaisiin ihmisiin ja elämään tutustuminen. Se voi olla hyvin opettavaista monessakin mielessä. Tosin luottamuksen rakentaminen voi vaatia kärsivällisyyttä. Toisaalta Thait voivat helpostikin kutsua ventovieraitakin kotiinsa.

      Samoin vaikkapa aamusella lam kaenin ruokakojujen tuoksut, päihittävät mielestäni monet kalliimmat elämykset.

      Mielestäni Thai Mueang on oiva paikka aistia vähän itämaista mystiikkaa. Joskin se on pienehkö kaupunki. Samaan reissuun kannattanee sisällyttää vaikkapa lambi vesiputous ja hot spring.

      Monet keski-ikäiset ja vanhemmat ovat tykästyneet laguuna hotelliin.

      Jos vähän edullisempaa haluaa, niin bhandari saattaisi sopia hyvin.
      https://keskustelu.suomi24.fi/t/3884887/bhandari-resort
      https://keskustelu.suomi24.fi/t/14847267/bhandari-khao-lak

      Jos 3* tähden hotelli kelpaa, Oceanside voi olla kelpo vaihtoehto.
      https://keskustelu.suomi24.fi/t/14146856/hotelli-the-leaf-oceanside

      Aika monta viikkoa tullut vietettyä khao lakissa, enkä ole vielä tekemisen puutteseen törmännyt.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan

      Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html
      Maailman menoa
      175
      4951
    2. Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?

      Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,
      Maailman menoa
      16
      4325
    3. Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa

      Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/5937699
      Maailman menoa
      9
      3077
    4. Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa

      Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana
      Maailman menoa
      247
      2894
    5. Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat

      "Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien
      Maailman menoa
      143
      2842
    6. Sä veit mun sydämen ihan totaalisesti

      Aivan totaalisesti..
      Ikävä
      52
      2481
    7. Oot se sinä

      Ihan varmasti oot, tuo olemus ei valehtele 😘💓🪅 🏡 ihana 😍🙏
      Ikävä
      27
      1909
    8. Vieläkö olet

      Rakastunut minuun? Minä sinuun
      Ikävä
      34
      1713
    9. Ei siinä kauan

      Menisi jos olisimme kahden
      Ikävä
      20
      1683
    10. Toivotko vielä kohtaamista

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      63
      1667
    Aihe